Krásný trávník po celý rok? Nezanedbejte jarní péči!

Trávník – základní prvek mnoha zahrad – během roku poměrně trpí. Nesvědčí mu výrazné výkyvy teplot, stále častější holomrazy ani horká suchá léta. O to důležitější je využít jaro k tomu, abyste mu poskytli správnou péči, z níž může žít po celou sezonu.

Travnik par tydnu po nahnojeni

Záleží na tom, jaký trávník jste si založili: květnatou louku, nebo krátce střižený pažit? Nároky na údržbu jsou nesrovnatelné. Zatímco ten první stačí zpravidla dvakrát do roka posekat, o intenzivní trávník se musíte starat i několikrát týdně. A začít můžete hned teď, neboť přichází nejlepší doba dopřát mu po zimě náležitou péči a odstranit škody, které na něm toto období nadělalo. Stále více lidí tak začíná prořezem, známým pod označením vertikutace, a provzdušněním, které ve službách zahradnických firem najdete jako aerifikaci. Kromě toho byste měli ještě spustit automatický závlahový systém, odrýpnout okraje mezi trávníkem a záhony a nezapomenout na hnojení, které ho dostane do kondice.

Po zimě ošetřete trávník také proti plísním

Po zimě ošetřete trávník také proti plísním

Začněte odstraněním plsti

Jakmile trávník po zimě přiměřeně vyschne a teploty přestanou výrazně kolísat, přichází čas na vertikutaci. Při ní dochází pomocí vertikálně uložených nožů k odstranění plsti, kterou tvoří odumřelé listy trav a mech. Právě tato hmota je poměrně bohatým zdrojem různých houbových chorob, které – pokud se rozvinou – mohou porost značně poškodit. Pro tuto práci se skvěle hodí – jak jinak – vertikutátory, zvlášť máte-li velký a nekomplikovaný pozemek. Pokud tento stroj nevlastníte, využijte služeb půjčoven a upřednostněte silnější typ, který prořez provede opravdu kvalitně. Pozor! Máte-li v trávníku nainstalovanou závlahu, označte si dopředu lokalizaci trysek, abyste je nepoškodili.

Jestliže jste si u domu založili pouze malý trávník, budou vám stačit vertikutační hrábě. I práce s nimi má své zásady: prořez vždy provádějte ve dvou na sebe kolmých směrech a po každé plsť vyhrabejte pomocí švédských hrábí.

Plsť bývá častým zdrojem houbových chorob.

Plsť bývá častým zdrojem houbových chorob.

Někdy se může stát, že ani taková péče u vysoko sečených, zanedbaných nebo silně zatěžovaných ploch nestačí, a pak musíte postup zopakovat.

Když trávník vypadá hodně špatně, po odstranění plsti ho ještě důkladně zasypte křemičitým pískem s namíchaným trávníkovým osivem. A nezapomeňte, že vertikutaci je nutné spojit s doplněním živin. Doporučují se pomalu rozpustná hnojiva určená na jaro. Proti rychle rozpustným variantám se živiny z granulí uvolňují pozvolna a nestane se, že by se vyplavily do podnoží bez využití.

Vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku

Když trávník opravdu trpí

S vertikutací si zahrádkáři většinou poradí sami, ale provzdušnění – aerifikace – už je technicky náročnější práce vyžadující znalosti a zkušenosti. Je určená pro velmi zničené trávníky, které nutně potřebují zrekonstruovat; zpravidla jde o ty založené na jílovité půdě, silně zhutněné a zatěžované porosty, které si žádají radikální řešení. Aerifikace se provádí pomocí techniky, která do půdy vytlačuje nebo naopak vykrajuje otvory ve tvaru válečku. Jakmile se celá plocha provzdušní, ihned se zapískuje křemičitým pískem s osivem. I zde je dobré přidat hnojivo, po němž se trávník rychleji vzpamatuje.

Suché skvrny jsou projevem lokálního přehnojení.

Suché skvrny jsou projevem lokálního přehnojení.

Pozor ale na zklamání, jestliže se pro tento zásah rozhodnete poprvé. Možná vás překvapí, že nějakou dobu po aerifikaci vypadá trávník poměrně nevzhledně. Ale nebojte se, brzy se vzpamatuje, což poznáte na jeho vzhledu. Tedy pokud byla práce dobře odvedená; proto si na ni vyberte odbornou firmu, se kterou má dobrou zkušenost někdo z vašeho okolí.

Pokud pro trávník chcete udělat ještě něco navíc, můžete si koupit aerifikační nástavce na boty, jimiž ho lehce provzdušníte pokaždé, když na něj vstoupíte.

Aerifikační nástavce na boty

Aerifikační nástavce na boty

Co vás ještě může na jaře potkat

V zimě dokážou trávník poškodit také hraboši. Dělají v půdě chodbičky, kvůli nimž se pak trávník na některých místech boří. Nápravu zvládnete udělat sami. Místa dobře zhutněte, dorovnejte směsí trávníkového substrátu a plochu dosejte. Menší nerovnosti srovnáte tenkou vrstvou křemičitého písku, který se navíc při každé vertikutaci dostane do půdy, a tím ji vylehčí. Další komplikace přinášejí krtince. Ty rozhrňte hráběmi a povrch urovnejte opět třeba pomocí písku.

Krtince je nutné rozhrnout a propadlá místa dosypat.

Krtince je nutné rozhrnout a propadlá místa dosypat.

Nejednoho zahrádkáře po zimě trápí různé houbové choroby, které dokážou trávník výrazně poškodit. Lze jim předcházet nejen vertikutací, ale i tím, že v zimě nebudete po ploše šlapat. Ale na to už je teď pozdě. Pokud se houbové choroby v porostu už projevily, nemáte jinou možnost než sáhnout po fungicidech určených na likvidaci hub.

Vertikutační hrábě

Vertikutační hrábě


Co vše je nutné na jaře udělat pro trávník v bodech:

  • spuštění závlahového systému

  • vertikutace (prořez), v případě poškozeného trávníku aerifikace (provzdušnění)

  • pohnojení trávníkovým hnojivem

  • odrýpnutí okrajů

  • úprava míst poškozených hraboši a krtky

  • ošetření míst napadených houbovými chorobami

Strojek na pravidelné hnojení

Strojek na pravidelné hnojení


Automatické zavlažování trávníku

Na jaře je také vhodné zprovoznit automatický závlahový systém. Bez dostatku vody to v případě okrasného trávníku v našich podmínkách bohužel nepůjde, horké a suché počasí mu nesvědčí. Ačkoliv je porost vděčný za každý přísun vody, automatická závlaha – ačkoli se to nezdá – vás nakonec bude stát nejméně času i peněz. Při zalévání obyčejnou zahradní hadicí nejenže prostojíte na zahradě hodiny, ale vodu nedostanete ve stejném množství všude a spotřebujete jí zbytečně moc. Automatický závlahový systém se o všechno stará za vás, potřebuje jenom na jaře spustit a na podzim opět vypustit pomocí kompresoru.

K zalévání trávníků se nejčastěji používají podpovrchové postřikovače:

  • pod terénem máte umístěno několik výsuvných postřikovačů, které se vysouvají tlakem
    vody

  • na menších plochách se instalují postřikovače rozprašovací, na větších rotační. Postřikovače jsou propojeny podzemním vedením rozděleným obvykle do několika větví

  • vše je řízeno programovatelnou řídicí jednotkou napojenou na srážkový senzor

Co vypadá na první pohled jednoduše, musí vždy vycházet z detailně vypracovaného projektu, v němž bude přesně určeno umístění výkopů na položení hadic i přesné umístění trysek. Právě při výběru jejich stanoviště se nejčastěji chybuje. Musejí se totiž navzájem vykrývat, aby se voda dostala nejen na volnou plochu trávníku, ale také pod jednotlivé postřikovače. Často se totiž zapomíná, že jednotlivé postřikovače nezavlaží prostor ve své přímé blízkosti. Je proto lepší, aby návrh systému i jeho instalaci prováděla odborná firma se zkušenostmi.

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Uložit

Krásný trávník po celý rok? Nezanedbejte jarní péči!