Podzimní podívaná z pohodlí pergoly

Barevný podzim si nejvíce užijete z lavičky obklopené pestrobarevnými trvalkami a keři. Tvrzení, že je konec sezony skoupý na barvy, totiž v praxi vůbec neplatí. Když vyberete správné rostliny a vytipujete jim vhodné sousedy, užijete si v říjnu a v listopadu učiněný ohňostroj barev.


Před
Do zapleveleného kouta, kterému zatím chybí propojení s okolím, se krásně vejde zahradní domek i posezení určené pro relax s výhledem do zahrady. Okrasné keře a pestré trvalky místo krásně zútulní a rozzáří barvami.

foto Lucie Peukertová


Stanoviště na plném slunci, pouhý kousek od rodinného domu, si majitelé vybrali pro stavbu zahradního domku, kde si přejí uskladnit zahradní techniku i nářadí potřebné pro údržbu zahrady. Aby však domek nesloužil jen tomuto účelu, rozhodli se, že k němu z jižní strany přistaví menší pergolu, která pěkně zastřeší menší posezení. Pergola pak bude s okolní zahradou propojená pomocí schodů, které překonají menší terénní převýšení. Pohodlnou chůzi dále zajistí betonové kruhové nášlapy, ze kterých si majitelé užijí výhled na oblíbené květiny. Ty byly zvoleny nejen s ohledem na barevnost v době květu – důležitou roli sehrála i působnost některých druhů mimo sezonu. Navrhovaná výsadba proto vedle okrasných trav zahrnuje i trvalky s dekorativními semeníky, které přes zimu zaujmou pozoruhodnou strukturou.

Kresba Lucie Peukertová

 

Hlavně nepodcenit přípravu…

Jakmile majitelé dokončí stavbu zahradního domku s pergolou, přijde na řadu úprava plochy pro výsadbu rostlin – především její dokonalé odplevelení. V současné době zde totiž rostou vytrvalé plevely, s jejichž odstraněním si spolehlivě poradí pouze herbicid. Dále bude nutné půdu zrýpat a obohatit ji buď perfektně rozloženým kompostem, nebo zahradnickým substrátem. Tyto materiály půdu vylepší nejen o živiny, ale také o humus, který vysazeným rostlinám pomůže, aby se snáz ujaly. Ještě před tím, než se začnou vysazovat dřeviny, přistoupíme k urovnání plochy za domkem, kterou pokryje mulč v podobě štěrku. Úzký průchod mezi domkem a plotem nepůjde využít jinak než k uskladnění naštípaného dřeva. Pro tento účel tu vznikne menší dřevník složený z několika polic, který umožní stabilní urovnání polínek. Aby se celé rodině v tomto koutu zahrady pohodlně chodilo, před pergolu se na dvou místech uloží betonové nášlapné desky kruhového tvaru. Pro jejich usazení poslouží dvacet centimetrů hluboký výkop, na dně vysypaný vrstvou štěrku, která odvede přebytečnou vodu.

kdouloň obecná, foto Shutterstock

borůvka chocholičnatá, foto Shutterstock

Dřeviny ve vzájemné harmonii

Protože by výsadba u zahradního domku měla lahodit očím celoročně, skládá se jednak z trvalek, jednak z keřů, které tematicky navážou na stávající jabloň u plotu. Z okrasných keřů se jako chytrá volba nabízejí zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens) tvarované do kulovitého tvaru. Zimostrázy vyniknou prakticky po celý rok, zvláště pak v zimě, kdy jejich povrch ozdobí mráz. Lehká sněhová pokrývka vykreslí zajímavou podívanou i na listech trav a semenících trvalek, které by byla škoda uklidit při podzimní údržbě zahrady. Krásnoplodka japonská (Callicarpa japonica) na podzim vyniká nejen svítivě žlutým olistěním, ale také výrazně fialovými plody, které navíc lákají i ptactvo. Štafetu výrazných barev dále převezme brslen křídlatý (Euonymus alatus), opadavý a široce rozkladitý keř, který si přirozeně i bez řezu udržuje hustou korunu. Na podzim jeho zbarvení upoutá růžovými odstíny. V barevnosti ale nebude zaostávat ani muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii), který se pěstuje jako dekorativní vícekmen. Jeho olistění se na podzim přebarvuje do oranžovo-žluta. Tento keř, kterému se díky fialovým plodům často přezdívá indiánská borůvka, potěší majitele hned třikrát. V červenci totiž nabídne jedlé plody, které vyrostou z květů bílé barvy, seskupených do dekorativních hroznů.

Kresba Lucie Peukertová

 

Trvalky a cibuloviny? Krásný doplněk!

Zatímco se dřeviny postarají o celkové měřítko výsadby, jarní cibuloviny se stanou prvními barevnými posly, kteří se po zimě vyklubou ze země. Vedle krokusů výsadbu rozzáří narcisy a tulipány, které po zatažení listů není nutné každoročně vyndávat ze země. Po několika letech je ale majitelé budou muset vysadit znovu, protože postupně zeslábnou, jak bývá pro šlechtěné tulipány typické. V květnu a červnu pak vykvetou okrasné česneky, jejichž kulovitá, sytě růžová květenství na dlouhém stonku dodají výsadbě zase trochu jinou atmosféru. Z trvalek tu během června vykvetou půdopokryvné mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum), později pak rozkvetou sukulentní rozchodníky nachové (Hylotelephium telephium) a hvězdnice novoanglické (Aster novae-angliae). Oba druhy potěší majitele svými květy ještě na podzim a budou se tak doplňovat s listy okrasných trav i se suchými semeníky sápy Russelovy (Phlomis russeliana), jež rozkvétá už v červnu a červenci.

brslen evropský, foto Shutterstock

krásnoplodka japonská, foto Shutterstock

 

S jakou údržbou počítat?

Stávající jabloň vyžaduje v předjaří každoroční prořez. U jádrovin není vůbec na škodu, když řez provedete už v lednu nebo v únoru. Brslen a muchovník pak řez nepotřebují téměř vůbec, stačí jen hlídat suché nebo poškozené větvičky. Podobně si stojí i nenáročná krásnoplodka. Tvarovacím řezem budou majitelé udržovat pravidelný kulovitý tvar zimostrázů – provádí se ale jen jednou ročně, za což vděčíme poměrně pomalému růstu těchto stálezelených keřů. Veškerou hmotu trvalek a okrasných trav doporučujeme na záhonu ponechat až do předjaří, kdy se pak jednoduše odstraní zahradnickými nůžkami. Trvalky budou na hnojení nenáročné, dřevinám mohou majitelé přibližně tři roky po výsadbě dopřát pomalu rozpustné hnojivo pro okrasné dřeviny. Výsadbu se hodí zamulčovat, ideálně štěrkem, který omezí klíčení plevelů i vysychání během horkého léta. I když tento typ výsadby neklade extra nároky na spotřebu vody, rostlinám prospěje občasná zálivka, nejlépe dešťovou vodou. Rostliny se pak udrží v mnohem lepší kondici až do zimy.

muchovník Lamarckův, foto Shutterstock

Něco dobrého k snědku?

Zákoutí s posezením u zahradního domku vytváří perfektní prostor nejen pro kvetoucí trvalky a okrasné keře, ale i pro drobné ovoce. Dobrou volbou v rámci ovocných rostlin bude jahodník měsíční (Fragaria vesca) v trsnaté odrůdě Rujana, kterou můžete v jarních měsících předpěstovat ze semen i ve větším množství. Jahodník pak doplní také borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), které díky svým modrým ojíněným plodům patří mezi nejoblíbenější drobné ovoce na rodinných zahradách. Tento keř ovšem potřebuje při výsadbě přídavek rašeliny, jež mírně okyselí půdu. I když se borůvka považuje za ryze ovocnou dřevinu, umí zahradu i zkrášlit – její listy se totiž na podzim barví do sytě růžových odstínů, takže si jich všimnete už z dálky. Kromě tradičního drobného ovoce by prostor u jabloně mohla doplnit také kdouloň obecná (Cydonia oblonga), která rodinu potěší vonnými plody hruškovitého tvaru, a navíc skvěle funguje i jako okrasná dřevina.

 


Tip odbornice:
Betonové nášlapné desky nikdy nepokládejte rovnou na zeminu ani na písek. Oba materiály v zimě výrazně „pracují“, a desky by se tak mohly při mrazech zvedat. Jako ideální drenážní materiál vám poslouží štěrk frakce 8 – 16 mm, určitě ale nešetřete na jeho vrstvě, měla by být minimálně deset cm vysoká.


Text: Lucie Peukertová

Foto a kresby: Lucie Peukertová a Shutterstock

 

Podzimní podívaná z pohodlí pergoly