Proměna městské předzahrádky

Vybrat rostliny na malou předzahrádku není jednoduché – měly by nejen pěkně vypadat, ale také místo na pohled zvětšit. Volbu mohou zkomplikovat i podmínky pro pěstování, třeba když je prostor orientován na severní stranu.

PŘED
V současné době předzahrádka ještě není dokončená, pro pohodlný pohyb a překonání terénního převýšení tu vznikne schodiště, které bude navazovat na terasu a zádveří.

foto Lucie Peukertová

Předzahrádka slouží jako poloveřejný prostor, rádi se na ni podívají jak majitelé, tak kolemjdoucí. Proto by tady měly převažovat rostliny okrasné. Kvůli orientaci na sever a dlouhodobému stínu nebo polostínu by byla chyba vysít sem trávník, bez kterého si někteří zahradu neumějí představit. Ačkoliv jsou dostupné i směsi osiva do stínu, nikdy by nevypadal tak pěkně jako na slunci a péče o něj by byla náročná. Proto je lepší sem vysadit keře a trvalky, které si s podmínkami dobře poradí.

kresba Lucie Peukertová

Pro pohodlný pohyb

Ještě než se začnou sázet rostliny, musí firma nejprve postavit schodiště a cestu k brance z velkoformátové protiskluzové keramické dlažby a vedle vznikne barevně odlišný užší pruh pro odstavení jízdního kola. Na chodník naváže zaštěrkovaná plocha. Před jejím založením bude nutné vykopat zeminu do hloubky asi deset centimetrů. Na dno se položí geotextilie, která zamezí promísení podloží s kamínky, teprve na ni se nasype vrstva štěrku frakce 8/16 milimetrů.

Poté by měli majitelé odstranit z předzahrádky všechny rostliny včetně cesmíny, která se sem ale opět vrátí. A také vylepšit půdu zahradním substrátem, dobře rozloženým kompostem a tam, kam přijdou kyselomilné druhy, i přídavkem rašeliny. Po zrýpání a uhrabání bude prostor připravený k osázení.

Hortenzie velkolistá, foto Shutterstock

Rostliny do stínu i polostínu

Výběr rostlin do stínu či polostínu – ačkoli se to nezdá – není příliš komplikovaný. Zůstane tady cesmína (Ilex aquifolium), jen se přesadí o kus dál, aby nepřekážela schodišti. Doplní ji také různé druhy stálezelených keřů, které ocení přistínění i chráněné místo před průvanem a silným větrem, například blýskalka Fraserova (Photinia fraseri ´Red Robin´) s červeně zbarvenými listy. Podmínky budou také vyhovovat různým druhům hortenzií. Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) a hortenzie latnatá (H. paniculata) potřebují přídavek kyselé rašeliny. Tyto keře s mohutným květenstvím v bílých, růžových a případně modrých odstínech pokvetou v plném létě, zatímco brzy na jaře se rozvíjí šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata). Doplní je vysoké asijské sasanky (Anemone hupehensis), denivky (Hemerocallis), středně velké kosatce bradaté (Iris barbatus) ideálně v kultivaru s květy ve světle modré barvě a dále například nenáročné sasanky lesní (Anemone sylvestris). Chybět tady nebudou ani bohyšky (Hosta) okrasné listem. Zjara zde jako první vyraší narcisy, modřence a ocúny. Předzahrádku mohou vylepšit i zajímavé umělecké prvky, pítka pro ptáky nebo decentní zvonkohra.

Denivka, foto Shutterstock

Údržba během roku

Kvůli zastínění nebude předzahrádka náročná na zalévání ani během léta. Odpařování vody a také prorůstání plevelů zabrání mulčovací borka. Stálezelené dřeviny nevyžadují pravidelné tvarování, stačí je pouze jednou ročně ostříhat ručními nůžkami, aby se zahustily. Na řez není nijak náročný ani šácholan, u kterého se jen odstraňují poškozené nebo suché větve. Hortenzie se stříhají ideálně až v dubnu, tedy v době, kdy už výhony raší a je dobře vidět, kam až vrcholy větví namrzly. Všem rostlinám prospěje, pokud jim na jaře dopřejete pomalu rozpustné hnojivo, k hortenziím volte speciální určené přímo pro tuto skupinu rostlin. V předjaří je pak nutné odstranit odumřelou hmotu trvalek.

kresba Lucie Peukertová

 


Rododendrony v hlavní roli

foto Shutterstock

Při osazování předzahrádky ve stínu se můžete inspirovat holandskou zahradní tvorbou, kde malé městské předzahrádky mají potěšit především kolemjdoucí a tvoří je tvarované nízké živé ploty ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens). Ty mohou lemovat záhony s jarními cibulovinami nebo keře i stínomilné trvalky. Do těchto podmínek se hodí různé druhy a odrůdy pěnišníků (Rhododendron) a azalek (Azalea), které vyžadují pečlivou přípravu půdy. Jejich kořenový systém roste spíše pod povrchem než do hloubky, výsadbovou jámu proto vykopejte nikoli hlubokou, ale širokou a mělkou. Rostlinám připravte zeminu promísenou s rašelinou, případně s listovkou, výsledné pH musí být kyselé. Polostín a chráněné stanoviště vyhovují i javoru dlanitolistému (Acer palmatum), ze kterého se může stát i netradiční solitéra. Ideálním mulčem pro takové záhony je borka, která půdu okyseluje.

Kosatec bradatý, foto Shutterstock

Sasanka hupejská, foto Shutterstock

Hortenzie latnatá, foto Shutterstock

Lucie Peukertová, foto a kresby Lucie Peukertová a Shutterstock

Proměna městské předzahrádky