Trvalky kvetoucí koncem jara

Rubrika: Inspirace

foto Profimedia

 

Mák východní

foto Shutterstock

Vytrvalé máky na zahradě vydrží dlouhé roky. Šíří se často i do okolí, po odkvětu listy zatahují. Jsou nenáročné, nemají rády jen silně podmáčená místa. Kromě ohnivě červeného se pěstuje i růžový.

 

Kozlík

foto Shutterstock

I když jde o léčivku, vypadá výborně také v okrasné zahradě. Dorůstá sedmdesáti centimetrů a jako luční rostlině jí nevadí husté záhony. Kvete bíle nebo v různých odstínech růžově.

 

Kosatec sibiřský

foto Shutterstock

Je časnější než zahradní kosatce. Roste v trsech, nemá silně ztluštělé oddenky. Přesazuje a dělí se až po dokvětu v létě. Potřebuje přiměřeně vlhký záhon, hodí se také k vodním prvkům.

 

Orlíček

foto Shutterstock

Vděčná krátkověká trvalka dorůstá kolem třičtvrtě metru výšky. Často má květy kombinované barvy, ale mohou být také čistě bílé, růžové či fialové. Ráda se vysemeňuje, pak se ale liší od původního kultivaru.

 

Dlužicha

foto Shutterstock

Na jaře vyniknou především listy dlužichy, podle kultivarů mohou být červené, žlutozelené, růžové i purpurové, květy nejsou tolik výrazné. Daří se jim na mírně zastíněném místě s kyprou vlhčí půdou.

 

Kontryhel

foto Shutterstock

Kontryhel se pěstuje jako výplňová trvalka, volné trsy často přepadávají na cesty. Vyhovují mu podmínky kombinovaného záhonu, které se podobají lesu, neporoste na úpalu a v suchu.

 

Třeslice větší

foto Shutterstock

Zajímavá jednoletá travina zaujme dolů visícími krátkými klásky podobnými plochým srdíčkům. Třeslice mají rády sušší podmínky, ale porostou i v mírně vlhké půdě. Podle odrůdy dorůstají až do půl metru.

 

Dagmar Cvrčková, foto Profimedia a Shutterstock

Trvalky kvetoucí koncem jara