Nenáročné rozchodníky

Rubrika: Inspirace

Rozchodník květonosný

Sedum floriferum

Půdopokryvný sukulentní druh se využívá jako náhrada trávníku, může růst i na nepochozích zelených střechách nebo suchých zídkách. Na přelomu jara a léta se objeví zlatožluté květy, které téměř zakryjí drobné listy s vroubkováním po obvodu. Ty jsou stálezelené, vydrží přes zimu.

Tipy na pěstování: Potřebuje slunné místo, stačí mu i chudá zemina s minimem živin. Snadno se množí řízky, které se oddělují na jaře.

 

Rozchodník nachový

Sedum telephium

Rozchodník nachový rozkvétá v srpnu a září, suchá plodenství zůstávají přes zimu. Modravě zelené listy později žloutnou a opadávají, nové se objeví až na jaře. Pěstují se velmi tmavé odrůdy ´Matrona´, ´Black Jack´, oblíbená je ´Herbstfreude´ kombinující světlezelené listy a růžové květy.

Tipy na pěstování: Připravte mu ne příliš vyhnojenou, ale dostatečně propustnou a sušší půdu.
Vysazuje se jednotlivě i jako součást trvalkových záhonů.

 

Rozchodník nepravý

Sedum spurium

Nenáročný stálezelený sukulentní druh se rozrůstá do okolí, a to i na přímém slunci, kde se jiným rostlinám nedaří. Setkáte s mnoha odrůdami – například ´Album Superbum´ má zelené listy a bílé květy, ´Fuldaglut´ obojí červené a ´Tricolor´ nabízí kombinaci všech odstínů.

Tipy na pěstování: Roste i na chudých půdách, zejména písčitých, kde tak zabraňuje jejímu odplavení. Potřebuje dostatek slunce. Snadno se množí z oddělků.

 

Rozchodník bílý

Sedum album

Jde o půdopokryvnou rostlinu, která zaujme drobnými korálkovitými ztlustlými listy. Ty jsou sytě zelené, u odrůdy ´Green Ice´ stříbřité, někdy v zimě načervenalé – jako u ´Coral Carpet´ či cihlově hnědavé u ´Murale´. Listy jsou atraktivnější než bílé květy, které se objevují o prázdninách.

Tipy na pěstování: Nejvíce mu vyhovují slunná místa, ocení dobře propustnou zahradní zeminu, může být i chudá na živiny. Výborně snáší sucho. 

 

Dagmar Cvrčková

Nenáročné rozchodníky