Co vysadit k nízkým dřevinám?

Rubrika: Inspirace

 

Dlužicha

Díky výraznému vybarvení četných kultivarů je vhodné dlužichy vysazovat vedle nenápadných travin a jehličnanů. Odolná rostlina vydrží na záhonu řadu sezon jen s běžnou péčí.

 

Bohyška

Bohyška neboli hosta zdobí zahradu hlavně svými listy, v létě upoutají pozornost také její fialové, modrofialové nebo bílé květy. Na jednom místě se dá pěstovat i déle než deset let, nerozrůstá se. Není náročné na péči, jen potřebuje kolem sebe volný prostor, jinak ji napadají plži.

 

Dřišťál

Dřišťály se pěstují v mnoha variantách, na výběr máte druhy se zelenými, žlutými či červenými listy a barevnými plody. K nejoblíbenějším patři purpurově vybarvený dřišťál Thunbergův s lesklými červenými bobulemi, které se udrží až do zimy. Dorůstá do výšky jen metr až metr a půl, je nenáročný a dá se tvarovat.

 

Plamenka

Plamenka šídlovitá je odolná skalnička, která zdobí záhon po celý rok. V sezoně přitahují motýly její květy – na výběr máte bílé, červené, růžové a další odstíny – v zimě zůstávají na rostlině zelené listy. Potřebuje dostatek slunce.

 

Zerav

Kultivary zeravu neboli thúje ´Danica´, ´Mirjam´ či ´Nana´ se žlutozelenými jehlicemi rostou pomalu, proto se hodí i do skalek a předzahrádek. Mají rády vlhčí půdu.

 

Jalovec

Pro zakrslé jalovce šupinaté je typické modrošedé vybarvení jehlic. Mezi odrůdy, které rostou pomalu, patří třeba ´Blue Star´ či ´Little Joanna´. Jalovce jsou světlomilné, nevadí jim sucho.

 


Aby záhon s koniferami kvetl…

Zakrslé stálezelené jehličnany, tedy konifery, jsou vděčné rostliny především do předzahrádek, ale najdete je i v atriích nebo na skalkách. Nepotřebují příliš místa, většinou se moc nerozrůstají a po celý rok vypadají pěkně. Ale také stále stejně, jejich barva a tvar se během roku prakticky nemění. Proto je doplňte cibulovinami, které tady pokvetou na jaře, nebo letničkami. Ty můžete každý rok vysít a vysadit jiné a záhon bude sezonu co sezonu jiný.

Tařicovka přímořská

Tulipán Greigův

Jaro

Při vývěru jarních cibulovin do koniferového záhonu sledujte výšku květin. Zvolte sem nižší druhy, které dřeviny nepřerostou. Vhodné jsou větší skupiny krokusů (Crocus) v sytých barvách, doplnit je mohou nízké skalkové kosatce (Iris reticulata), rozkvétající v březnu, o tři měsíce dříve než vysoké zahradní kultivary. Na slunných místech s kvalitní půdou se bude dařit také hyacintům (Hyacinthus orientalis). Pokud si neumíte představit podobný kout bez tulipánů a narcisů, vyberte si botanické nízké tulipány (Tulipa tarda, Tulipa greigii). Krásné a velmi vhodné jsou také narcisy typu jonquilla či tacety, pro které je typické, že mají několik menších květů na jediném stonku.

Šrucha velkokvětá

Krokus jarní

Koleus neboli africká kopřiva

Hyacint východní

 

Léto

Z letniček také vybírejte nižší nebo poléhavé druhy. Protože jehličnanům všeobecně vyhovují spíš sušší místa, a to zvlášť jalovcům, měly by mít i květiny podobné nároky na pěstování. Výborné jsou šruchy (Portulacca grandiflora) a kosmatce (Dorotheanthus bellidiformis), bohatě kvetou a ostré barvy zde krásně vyniknou. Se suchem si poradí i tařicovka přímořská (Lobularia maritima). Velkými terčovými květy zaujme gazánie (Gazania) s plstnatými listy. Pro trochu vlhčí místo se hodí i hodně rostoucí koleus (Coleus) neboli africká kopřiva. Pokud milujete petúnie, vysaďte sem odrůdy s jednoduchými drobnějšími květy, které lépe odolávají dešti (Petunia x atkinsiana), nikoli surfinie nebo odrůdy plnokvěté. Slunné stanoviště s přiměřenou zálivkou potřebuje všelicha štěničníkolistá (Brachyscome iberidifolia), která kvete až do příchodu podzimu. Tvoří krásné bohaté trsy, nepříliš vysoké.

Gazánie zářivá

Kosatec síťovaný

Kosmatec sedmikráskovitý

Všelicha štěničníkolistá

Narcis jonquilla

 

 

Dagmar Cvrčková

Co vysadit k nízkým dřevinám?