Dřišťály stálezelené i opadavé


 

Dřišťál Juliin

Berberis julianae

Dřišťál Juliin není nijak vysoký, ale rozrůstá se do stran četnými kořenovými výmladky. Stálezelené a po stranách jemně pilovité listy mohou být i deset centimetrů dlouhé. U některých druhů se přebarvují do karmínova a neopadají ani na zimu. Kontrast k nim tvoří delší modře ojíněné peckovice. Nové lístky rašící zjara jsou rovněž červené.

Tipy pro pěstování: Keři vyhovuje polostinné místo a přiměřeně vlhká kvalitní půda, jinak předčasně opadává. Vysazuje se jak samostatně, tak do živých plotů.

 

 

Dřišťál Darwinův

Berberis darwinii

Stálezelený keř je vysoký i široký metr až dva. Drobné a tuhé listy připomínají leskem i ostnatostí cesmínu. Nejhezčí bývá na jaře, kdy se rozvíjejí zlatožlutě oranžové květy připomínající miniaturní narcisy. Během sezony se mění na tmavé modré plody, které přitáhnout do zahrady ptáky. Větvičky s lesklými dekorativními listy lze využít i pro vazby.

Tipy pro pěstování: Jako jeden z mála může růst na suché půdě, vyžaduje slunné až polostinné místo. Není třeba ho hnojit. Nesnáší jen zamořenou půdu.

 

 

Dřišťál Thunbergův

Berberis thunbergii

Hustý keř s trny dorůstá do dvou metrů. Nejčastěji se pěstují odrůdy s červenými listy ´Artropurpurea´, ´Red Rocket´, ´Admiration´, zlatolisté ´Rocket Golden´ a ´Maria´ nebo zakrslý ´Kobold´. Opadavé listy se koncem sezony mění na zářivě oranžové a žluté květy v červené bobule. Právě jejich barvou se tento dřišťál liší od jiných druhů.

Tipy pro pěstování: Nenáročný druh poroste i na slunných a suchých místech, vysazuje se do volných živých plotů, a protože dobře snáší střih, lze z něj tvarovat i nízké plůtky.

 

 

Dřišťál bradavičnatý

Berberis verruculosa

Tento dřišťál je poměrně malý, dorůstá do jednoho metru na výšku i šířku. Mladé lístky mají sytě růžový odstín, který přechází do leskle zelené a na podzim, ještě než opadají, se vybarvují do červena. Zlatožluté květy se objevují na konci jara, někdy až v červnu. Vyrůstají nejčastěji po dvojicích. Nízký keř se hodí i pro pěstování v nádobách i na skalkách.

Tipy pro pěstování: Nenáročný keř může růst na slunci i v polostínu, jinak by se jeho listy jen málo vybarvovaly, v přiměřeně vlhké zahradní půdě. Nejlépe mu vyhovuje mírně kyselé pH.

 

 

Dagmar Cvrčková

Dřišťály stálezelené i opadavé