Záhon v předjaří

Možná na první pohled ani nepoznáte, že v ní vlastně nekvetou téměř žádné květiny, až na pár velkokvětých sněženek.

Možná na první pohled ani nepoznáte, že v ní vlastně nekvetou téměř žádné květiny, až na pár velkokvětých sněženek.

Stejně jako v jiných profesích, i mezi zahradními architekty najdete šikovné řemeslníky, nezodpovědné střelce i opravdové mistry. Ty opravdu kvalitní poznáte podle jejich práce. Nemusíte být totiž bůhvíjakým znalcem, abyste poznali harmonii, energii a pohodu místa, které svým umem zušlechtili.

1 Vilíny

Celé zákoutí je podřízeno vilínům. Jsou zde vysazeny hned ve třech různých odrůdách se zlatými, růžovými i studeně žlutými květy. Krása časně kvetoucích vilínů však neskončí s odkvětem, na podzim se jejich okrouhlé listy vybarví do zářivých odstínů oranžové a červené. Dalším plusem je, že vytvářejí vícekmenné stromky. Je tedy možné je využít i do smíšených záhonů, kde tak nevznikne žádné hluché místo v okolí kmenu. Dobře se proto hodí i do malých zahrad a předzahrádek.

2 Zimostráz

Topiary, tedy keře stříhané do přesných tvarů, se nevysazují jen do francouzských parků a skalek. Je vidět, že vyniknou i ve volněji pojaté zahradě, kde zdůrazní další kompaktní tvary keřů ve svém okolí. Nesmíte je ale nechat přerůst, opomenutí byste napravovali roky.

3 BrslenTento vysazený brslen je jen dalším příkladem, jak dobře využít panašované dřeviny. Aby vynikla barevná kresba na jeho listech, je třeba, aby kolem něj i okolních keřů bylo dost místa. Rozhodně by do sebe dřeviny neměly vrůstat.

4 Jehličnany

Sortiment jehličnanů je tak bohatý, že majitelé zahrad zpravidla neodolají a vysadí si jich hned několik. Kýžený efekt se ale často nedostaví a zahrada vypadá spíše jako hřbitov nebo les. Chybu však neuděláte s kompaktní zakrslou borovicí, která ani za několik let svoje sousedy nepřeroste.

5 Kameny

Velké valouny vypadají v zahradě překrásně. Ty opravdu monumentální jsou ale drahé a jejich umístění není snadné. Pokud se však povede vybrat jim správné místo, mohou zahradu zdobit opravdu navěky. Dobře vypadají i doprovodné skupinky menších kamenů v sousedství, dominantní kámen pak nepůsobí, jako by spadl z nebe.

6 něco navíc

Do terénu je zapojeno i několik schodů, které vedou do další části zahrady. K pozitivnímu pocitu z této zahrady přispívá i krásný, léty patinovaný materiál. Třebaže zde nenajdete jedinou raritu, plastiku či dominantní rostlinu, budete se tu cítit dobře a zatoužíte si podobný kout vytvořit i u vás doma.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Záhon v předjaří