Zahradní trend 2023: Kovový nábytek slaví návrat

Ať máme na mysli moderní designová křesla, zdobné lavice z tepaného železa nebo lehké přenosné židle z hliníku, kov se v letošním roce dočkal comebacku na soukromé zahrady. Když se zkombinuje s pohodlnými polštáři či podsedáky, dokáže zútulnit i dlážděný dvorek, který by jinak působil šedivě a nehostinně. Na rozdíl od ratanových a dřevěných kousků vás ty kovové potěší méně náročnou údržbou – ale když už na obnovu nátěru dojde, můžete si ji zpestřit barevnou proměnou. A to doslova!

Kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Zelená a modrá? Nejen pro blázny do barev…

O kombinaci těchto dvou barev už jste možná slyšeli leccos nelichotivého, ale pokud zelenou zastupuje živý plot, trávník nebo keř, není proč se modrého posezení bát. Ať zvolíte tmavě tyrkysový nebo ultramarinový odstín, bude vám mimoděk připomínat vodní prvky, námořnickou tematiku a přímořské dovolené. Na oči zároveň působí uklidňujícím dojmem, hodí se tedy všude tam, kde si chcete vydechnout a cítit se jako na prázdninách.

Kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Nepřehlédnutelná červená

Třebaže se na houpací lavici zdaleka nedá dělat tolik vylomenin jako na klasické závěsné houpačce, pokud kolem ní pobíhá vícero menších dětí, opatrnost je určitě namístě. Červený nátěr kovových částí v takovém případě plní hned dvě funkce: díky podvědomé asociaci „Pozor! Nebezpečí“ snižuje riziko, že děti v zápalu hry nepěkně narazí nebo zakopnou, a v kontextu okolní zeleně také vytváří pěkný barevný akcent.

Žlutá, co láká k opalování

Máte na zahradě šedou dlažbu, gabionovou zídku nebo jezírko s obřími kameny? Všude tam, kde si přejete zahradní kout rozzářit a rozjasnit, nezklame posezení v barvách slunce a citrusů: od zářivě žluté až po sytě oranžovou. Když na sebe tyto veselé barvy vezmou podobu venkovního lehátka, které kombinuje originální nápad s jednoduchými liniemi, máte postaráno o parádní dominantu.

Kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Pro víly (a pro radost)

Líbí se vám elegance kovových prvků, ale hlavní posezení už máte vyřešené a na další relaxační zónu už vám místo nezbývá? Pokud si z dětských let pamatujete na oblíbenou lesní kratochvíli – stavění domečků pro skřítky – nejspíš vás nadchne takzvaná vílí zahrádka. Tedy subtilní dekorace, které potěší nejen děti, ale i oči každého pozorného návštěvníka.

Kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Jako na zámku

Ne každému se pohodlně sedí na kovovém křesílku. Pokud byste si chtěli hovět spíše na romantickém sofa, můžete si tento odpočinkový sen splnit dokonce i na zahradě. Kovovou krásu zde zastoupí krásný, nebesky natřený altánek, který spojuje hned tři přednosti: vzdušný vzhled, propojení s okolní zahradou a střešní ochranu před sluncem a deštěm.

Kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Když si chcete natónovat vlastní odstín…

Hammerite Přímo na rez Tónovatelná báze je rychleschnoucí syntetická antikorozní barva na všechny železné kovy pro použití v interiéru i exteriéru. Nátěr spojuje funkce základové barvy, mezinátěru i vrchního emailu a můžete jej aplikovat přímo na zkorodovaný kov. Výsledný vzhled nátěru má sametový pololesklý film a spolehlivě odolá vlhkosti i korozi až po dobu osmi let. A dobrá zpráva pro každého, kdo má rád originalitu a dokonale sladěné barvy? Dá se tónovat až do 11 000 odstínů!

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Zahradní trend 2023: Kovový nábytek slaví návrat