Je čas vyvěsit ptačí budky

Právě nyní přichází vhodná doba pro vyvěšení ptačích budek. Ptáci, kteří se budou vracet ze svých zimovišť, si začnou hledat místo, kde zahnízdí a vyvedou mladé. Ocení je však i druhy přezimující v tuzemsku.

Ptačí budky si můžete buď vyrobit, k čemuž poslouží minimálně dvoucentimetrová prkna, anebo koupit. V obchodech najdete výrobky nejen ze dřeva a dřevocementu, tedy směsi dřevěných pilin a cementu, ale i z plastu. Umělou hmotu sice někteří zavrhují, že do přírody nepatří, ale zase se dobře čistí a udržuje. Jestliže se rozhodnete pro vlastní výrobu, dodržujte doporučenou velikost budky, kdy by se vnitřní rozměr měl pohybovat mezi dvanácti a čtrnácti centimetry a vstupní otvor tvořit čtvrtinu až polovinu plochy přední stěny. Dostatek místa potřebují i menší druhy ptáků, aby mláďata mohla bez problémů růst a v horkých dnech měla dostatek prostoru i vzduchu. Kulatý tvar budky lépe napodobuje přirozené dutiny a zvyšuje tak šanci, že se do ní ptáci nastěhují.

Aby dovnitř nepršelo

Pokud má budka nabídnout vhodné podmínky pro hnízdění ptáků, musí být správně umístěná. Co to znamená? Zavěste ji do výšky zhruba dva až tři metry, na rušných místech může být i výše. Pro větší ptáky, tedy hlavně třeba sovy a dravce, se doporučuje zhruba trojnásobná výška. Naopak dudek hledá místo nízko při zemi.

Je také dobré myslet na to, že otvorem dovnitř nesmí foukat ani pršet. A protože nejčastěji přicházejí přeháňky od západu, případně severozápadu, otočte přední část na východ až jihovýchod. Pro budku najděte místo ideálně v koruně stromů, nikdy ji nedávejte na přímé slunce, to ptákům nedělá dobře. V hustém porostu je pak důležité, aby měli možnost k otvoru dobře přilétnout.

Platí také, že by neměly být jedna vedle druhé – například ty pro sýkory a brhlíky by měly být od sebe vzdálené nejméně dvacet metrů.

Myslete na bezpečí

Dbejte však i na bezpečnost – budka by se neměla po zavěšení viklat, rozpadat ani obsahovat trčící hřebíky či jiné ostré spoje. Naopak škvíry ptákům nevadí, v dutinách stromů jsou též.

Velkým nebezpečím jsou predátoři, hlavně kuny a kočky. Základní ochranou je to, že by v žádném případně neměla mít bidélko. To ptáci vůbec nepotřebují a slouží jen pro snadné zachycení koček na budce. Pro větší bezpečnost můžete na kmen stromu, kde visí, nainstalovat speciální ochranu proti kočkám z drátěných dílů. Zvířata ji nepřelezou a nedostanou se tak do koruny stromů. Každý drát je přitom na koncích chráněn plastovým chráničem, takže nehrozí ani poranění kočky, pokud by se snažila ochranu překonat. Na trhu však pořídíte už i speciální budky, jejichž čelní panel je vyklenutý nebo jinak speciálně tvarovaný, aby se zabránilo kočkám dosáhnout dovnitř.

Nové ptačí krmítko od Zelené domácnosti lze díky suchému zipu snadno upevnit i na okapovou rouru. Jde ale i pověsit na zeď. Taková umístění lépe chrání ptáky před kočkami. Koupíte ho na www.zelenadomacnost.com.

Nezapomeňte na kontrolu

Jestliže si budku do zahrady pořídíte, měli byste se o ni pravidelně rok co rok starat. Vždy na podzim ji vyčistěte, případně vydezinfikujte, a zkontrolujte, zda může dále sloužit, nebo ji opravte. Staré hnízdo, které v ní najdete, odstraňte stejně jako další zbytky. Zbavíte ji tak parazitů, kteří ohrožují mláďata.

 

Magdaléna Krajmerová, foto profimedia.cz

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018.

Je čas vyvěsit ptačí budky