Třetí sklizeň zeleniny

Jsou vaše okurky a papriky ve skleníku nezdravé, mají listy suché od plísní, případně povadlé, ačkoli je pravidelně ošetřujete a staráte se o ně? Zvažte, zda by nebylo lepší místo nich vysít novou zeleninu a dopřát si tak třetí sklizeň.

V chráněném skleníku máte jistotu, že pokud nyní zasejete čínské zelí, listový salát, čekanku, fenykl nebo také špenát a polníček, nejenže vám ještě letos vzejdou, ale dorostou do velikosti, kdy je můžete sklízet. To stejné platí pro stále populárnější mangold. Některé z těchto druhů lze samozřejmě vysít i venku, ale zde se jim bude dařit lépe,neohrozí je výkyvy počasí a hlavně – proč nechávat půdu ve skleníku ležet ladem? Po plodové zelenině stačí místo jen prokypřit, není třeba hluboké rytí. Je ale nutné půdu několikrát zalít menší dávkou vody ještě před výsevem, záhony bývají vysušené.

 

Letní péče o skleník

Pokud se plodové zelenině daří, udržujte ve skleníku vhodné podmínky, aby dozrávala a sklizeň byla co největší.

Když je venku teplo, nechávejte skleník otevřený ve dne i v noci. Jestliže se počasí zhorší, večer ho raději zavřete. Jinak se v teplém a vlhkém prostředí snadno rozvinou houbové choroby a plísně. Nejpohodlnější je automatické otvírání oken v závislosti na teplotě ve skleníku. Měla by být nejméně dvě, aby vzduch proudil.

Nejen sazenice, ale i dospělé rostliny je třeba chránit před popálením. Elegantním řešením jsou žaluzie, rychlou levnou klasikou vápenný nátěr, který snadno po sezoně odstraníte octovou vodou. Sluneční paprsky je třeba rozptýlit, ale nezabránit jim v přístupu zcela.
Pamatujte na to, že ve skleníku je tepleji než venku, a tedy že tam dochází k většímu odparu vody. Navíc zelenina ji v době dozrávání potřebuje více než třeba na jaře. I když venkovní záhony nezaléváte, skleník vodu potřebuje.

Nezapomínejte zelenině přidat doporučenou dávku hnojiva.

Prostor mezi rostlinami pravidelně plejte, aby nežádoucí rostliny neodebíraly zelenině vodu a živiny.

 

Pozor na škůce

Otevřenými okny se do skleníků dostanou škůdci, proto je třeba rostliny pravidelně prohlížet a kontrolovat. Platí to pro slimáky, které vlhké klima přitahuje. Zasáhněte proti nim přípravky, jako jsou Vanish, Ferramol, Mesurol nebo Desimo Duo. Pozor také na svilušky, které napadají zejména okurky hadovky – poznáte je podle pavučinek a stříbřitě hnědých míst na spodních stranách listů. Je třeba proti nim zasáhnout neprodleně, v teplém prostředí skleníku se šíří velmi rychle. Nejprve vyzkoušejte biopřípravky a vyrobte si cibulový a heřmánkový odvar nebo mýdlový roztok. Objevíte-li na rostlinách molice, pomůže tabákovo-česnekový nebo olivový odvar. Na mšice zabírá výluh z tabáku a kopřiv. Když nezaberou, raději sáhněte po biologicky šetrných postřicích, jako je například Natura Rock Effect nebo Biool.

 

Redakce, foto Shutterstock

Třetí sklizeň zeleniny