Zákoutí se zástěnou

Jak jste si už na předchozích stránkách přečetli, dřevěný plotový dílec můžete na zahradě využít daleko kreativněji než jen jako součást plotu. Kromě oddělení prostoru je možné ho uplatnit i jako zajímavý prvek záhonu.

Zákoutí se zástěnou

Zákoutí se zástěnou

1 zástěnaPlotový dílec není natřený výraznou barvou, a proto zdůrazní vše, co je před ním vysazeno. Výbornou službu prokáže rašící dřevité pivoňce, jejíž jemné stříhané listy by jinak ve výsadbě zanikly. Pohledově rovněž ukončí možná až příliš rozsáhlou štěrkovou plochu s ostrůvky porůznu rašících trvalek.2 Šeřík Nízkýšeřík Meyerův (Syringa meyeri) se často používá do skalek. Roste hodně pomalu a je pěkně hustý, proto se hodí i do předzahrádek a malých zahrad. Vytváří drobné levandulově růžové vonné květy, poupata však mají sytější barvu. Jeho výhodou také je, že se nestříhá.3 LýkovecLýkovec provoní svou nezaměnitelnou vůní každou jarní zahradu. Existuje několik druhů lýkovců. Na tomto záhonu roste nižší košatý skalkový lýkovec vonný (Daphne cneorum), který nejlépe prospívá na plném slunci a propustných vápenitých půdách. Zde ho najdete hned na dvou místech.
4 DymnivkaRostlina, která jistě přitáhla vaši pozornost, je inkoustově modrá dymnivka (Corydalis flexuosa), odrůda ‘Blue Line’. Tato atraktivní trvalka pochází z Číny, je odolná, bez problémů vydrží i -20 °C a potřebuje přistíněné vlhčí stanoviště. U nás v přírodě rostou dymnivky jako podrostové jarní květiny s růžovými a ne tak bohatými květy.5 SrdcovkaKlasická srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) na vás vystrkuje typická srdíčka na pravém okraji záhonu. Tato bílá srdcovka zdobná (Dicentra formosa) netvoří obloukové laty, ale vzpřímené řídké hrozny bílých i růžových květů. Srdcovky jsou lesní rostliny, na úpalu a bez zálivky proto dlouhodobě neobstojí. Na místě pod stromy však porostou spolehlivě.6 Jelení jazykKaždá kapradina potřebuje dost místa, aby vynikl tvar jejích listů. Jelení jazyk patří ke stálezeleným druhům, jeho listy tedy před zimou neusychají. Nejlépe je mu ve vlhčích humózních místech, ale jako jeden z mála druhů se hodí i pro skalky a spáry mezi kameny.

Něco navíc
Všimněte si, jak pěkně vypadají různě vysoké květináče s běžnými skalničkami. Poměrně velkému, řídce osázenému prostoru dodají výškový rozměr, který mu zejména na počátku sezony chybí. Květináče by ale měly být vždy ze stejného materiálu a ladit by měly i barevně. Zkuste je umístit i do svého záhonu.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Zákoutí se zástěnou