Zvíře a zahrada

Nejen při domácí karanténě ocení jak lidé, tak zvířata možnost pobývat venku na zahradě. Než vypustíte psa a kočku ven, projděte okolí domu a zkontrolujte, zda jim tady nehrozí nějaké nebezpečí. A zároveň před nimi ochraňte své rostliny.

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny do zahrady se zvířaty ani s dětmi nepatří. Pokud tam však nějakou zapomenete, velká tragédie se stát nemusí. Kočky i psi jsou natolik chytří, že pokud do nějaké takové květiny kousnou, brzy poznají, že jim nedělá dobře a dále se jí vyhýbají. Čemu se tedy v zahradě vyhnout? Smrtelně jedovaté jsou lilie, a to jakákoliv jejich část. Mezi velmi toxické se řadí durman a oleandr. Pozor také na azalky, hyacinty a narcisy, u těch posledních škodí jen cibule. S rozpoznáváním vám pak mohou pomoc zvířata, protože ta v naprosté většině okusují jen rostliny nezávadné.

 

Hnojiva a postřiky

Mnohem nebezpečnější než rostliny mohou být v domku či garáži uskladněná hnojiva, ochranné postřiky, jedy… nepomůže, že je máte kvůli dětem na těch nejvyšších policích. Právě naopak. Existuje tady možnost, že je zvlášť kočky, které milují výšky, shodí. Obaly se při pádu rozbijí nebo otevřou a pak může dojít k otravě. Všechny chemické látky proto skladujte buď v uzamykatelných skříňkách, nebo raději mimo zahradu. Zdraví zvířat mohou ohrozit i barvy, ředidla a podobné výrobky.

Nebezpečný bazén

Hlavně majitelé psů by měli zabezpečit také zahradní jezírka a bazény, zvlášť ty zapuštěné do terénu. Stačí špatně hozená aportovací hračka nebo žízeň, které vedou i opatrné psy k tomu že se přiblíží k okraji bazénu a omylem spadnou dovnitř. Ostražití by měli být vlastníci například anglických a americký buldoků, francouzských buldočků a několik dalších ras. Kvůli stavbě těla a lebky se jim ve vodě špatně dýchá, mohou zde trpět až respiračními problémy, jež v některých případech končí i udušením. Variant, jak zabezpečit bazén, existuje několik. Levněji vás přijdou lamelové plachty, které se neprotrhnou ani pod hmotností většího psa, nebo zastřešení. Mezi bezpečnostní prvky se často uvádí i zábradlí či plot, ty ale zvířata snadno přeskočí a v pádu do vody jim nezabrání.

Ostré hřebíky a dráty

Zvláště při rychlém pohybu nebo v zápalu hry mohou zvířatům ublížit hřebíky trčící z plotu, ostnaté dráty i jejich vyčnívající ostré konce. Proto čas od času pozemek zkontrolujte. A dávejte také pozor, aby na zemi nezůstal ležet střep ani plechovka s ostrým okrajem.

Klíšťata a jiní parazité

Kdo se někdy pokoušel dostat zvlášť do kočky prášek či pastu proti blechám a klíšťatům, kupuje dnes výhradně obojky a přípravky v pipetách, které se aplikují do oblasti mezi lopatkami a účinkují až několik měsíců. Obojky se vyrábějí ze směsi materiálů, které se označují jako polymerová matrice. V nich jsou obsažené účinné látky, které se postupně uvolňují a přecházejí do lipidové vrstvy kůže a srsti zvířete a odtud na celý povrch těla, které chrání až několik měsíců. Podobně fungují i pipety, ty se aplikují na místo mezi lopatkami, kde si je zvíře nedokáže slízat. Při nákupu je ale nutné rozlišovat, zda chcete chránit psa nebo kočku a jestli mají být účinné pouze proti klíšťatům nebo blechám či více parazitům zároveň.

Úpal a úžeh

Psům a dalším domácím zvířatům hrozí úpal a úžeh ještě více než člověku, protože se nemohou ochlazovat pocením. Proto musejí mít bezpodmínečně přístup do chladivého stínu. Stačí jeden vzrostlý strom, do jehož stínu se vejdou.

Pozor na zahradní techniku

Sekačka, strunová sekačka, kosa, křovinořez či motorová pila… Tohle zahradní náčiní je pro psy i kočky velice nebezpečné. Během sekání zahrady by se pes měl pohybovat v bezpečné vzdálenosti od sekačky. I kámen, který od sekačky odskočí, může pro zvíře znamenat riziko. Strunová sekačka je velmi nebezpečná, o motorové pile nemluvě. Nikdy nevíte jak pes či kočka na zvuk nebo pohyb přístroje zareaguje. Může se leknout, uskočit a vy ve snaze se mu vyhnout můžete zranit sebe i zvíře.

Čerstvě oseté záhony

Ohroženým místem, a to od psů i koček, jsou záhony a čerstvá výsadba. Pro ty první je lákavé ve zkypřené půdě hrabat díry, kočky je používají jako toaletu. Sice existují různé odpuzovače ve sprejích, které lze vyzkoušet, ovšem zkušení chovatelé i zahrádkáři radí udržovat záhony neustále vlhké, mokrá hlína kočkám vadí a budou se jí vyhýbat. Přemokření rostlin se bát nemusíte, záhony stačí jen mírně polít, nikoli je zavlažovat do hloubky. Jako ochrana poslouží bílá netkaná textilie. Okrasné záhony můžete zamulčovat drobnými kamínky či oblázky. Pozor, kůra a štěpky kočky neodradí, právě naopak.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Zvíře a zahrada