Jarní záhon v netradičních barvách

 

Javor

Mezi odrůdy japonských javorů, jejichž listy se zbarvují do oranžova, patří ´Baldschmidt´, ´Orange Dream´, ‘Kashima’ či ´Summer Gold´. Takzvané japonské javory tvoří velkou skupinu okrasných a velmi oblíbených dřevin. Odolnější je druh javoru dlanotolistého.

 

Lískovníček

Lískovníček časný (Corylopsis pauciflora) se využívá jako doplňková dřevina. Oblíbený je pro své zajímavé květy ve tvaru krátkých hroznů s podpůrnými listeny, ty se objevují ještě před olistěním. Keř původem z Japonska se vysazuje k jarním cibulovinám nebo azalkám.

 

Violka

Violka rohatá nahrazuje v zahradách tradiční macešku zahradní. Jde také o dvouletku, ovšem kvete výrazně déle, často i celé léto. Také nemá tmavou kresbu uvnitř. Oproti tomu maceška má květy větší, na rostlině jich však bývá méně.

 

Hyacint

Sytě fialové nebo modré květy nabízí tradiční odrůda hyacintů ´Ametyst´, ´Woodstock´ či ´Blue Jacket´. K výhodám kromě nezaměnitelné vůně patří i kompaktnost a pevné sytě zelené listy. Vysazujte je po několika kusech do ostrůvků, lépe vyniknou. Mají rády mírně přistíněné místo.

 

Tulipány

Velkokvěté kultivary tulipánu zahradního (Tulipa gesneriana) na vysokých stoncích vyniknou mezi ostatními rostlinami lépe než nižší druhy. Oranžově kvetou například odrůdy ´Orange Bouquet´ nebo ´Princess Irenne´s nápadnou fialovou kresbou na vnější straně okvětních lístků. Tulipány jsou na přesazování náročnější než narcisy, přesadit byste je měli po dvou až třech letech.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Jarní záhon v netradičních barvách