Zahrada krásná nejen v sezoně, ale i v zimě

Co se zahradou na konci sezony? Většina květin již dokvetla, stromy odplodily
a poslední listy brzy opadají. Ani v zimě by však zahrada neměla působit nudně
a okoukaně. Možná se to nezdá, ale existuje mnoho druhů, které i v této době
poskytnou neskutečnou podívanou.

Zima v zahradě má svůj půvab, zvláště když v ní rostou okrasné trávy, jako třeba ozdobnice čínská.

Charakteristika

Konec roku si většina milovníků zahrad spojuje s klidovým obdobím, ve kterém ustanou veškeré zahradnické práce, rostliny se zbaví poslední zeleně a připraví se na dlouhé mrazivé dny. Ukončení sezony pro ně představuje přestávku, během níž zahrada vypadává ze hry a další kolo pro ni odstartuje až jaro. Pokud se ovšem ponoříte v zahradní vědě do větší hloubky, zjistíte, že zahrada nabízí řadu atraktivních možností při použití rostlin po celý rok, tedy i v zimě. Zima je v zahradě kouzelná sama o sobě, hlavně při námraze nebo první nadílce sněhu. Až v této době vynikne krása materiálů, kterou jindy ani nevnímáme a namrzlý kámen nebo první led na jezírku nabízí zajímavou podívanou nejen pro děti.

Zajímavou atmosféru v celoročně atraktivní zahradě vytvoří skupinka bříz, jejichž bílá kůra kontrastuje s trávníkem nebo stálezelenými keři.

Barevně působí zima sice trochu střídmě, jestliže ale při plánování zahrady sáhnete po druzích se zajímavou kůrou, barevnými výhony, po keřích, na kterých drží barevné plody dlouhou dobu, nebo dokonce vyberete keře a trvalky kvetoucí v prosinci a lednu, máte vyhráno. Při tvorbě zahrady tedy pamatujte na to, že venkovní prostor neslouží pro okrasu pouze od jara do podzimu, ale velký potenciál skýtá i zima. Jelikož v chladném počasí budete zahradu sledovat z vyhřáté místnosti za oknem, rozmyslete si dobře také rozmístění efektních výsadeb. Rostliny působivé na podzim a v zimě přitom nemusejí protkávat úplně celou zahradu, ale mohou příjemně doplnit jen terasu nebo okolí zahradního jezírka.

Materiály

Celoročně efektní zahrady mohou být vytvořeny v různých zahradních stylech. Uvědomte si však, že použité materiály, přesněji řečeno jejich textura a barevnost, vyniknou především v zimě. Charakter materiálů musí přitom vycházet z architektury domu i samotné zahrady. V malé zahradě působí větší množství různých materiálů spíše přehnaně a disharmonicky. Mnohdy postačí dva nebo tři různé druhy. V moderně pojaté zahradě vynikne sklo, kov, neopracovaný kámen nebo tvrdé dřevo bez nátěru a s přirozenou patinou. Výběr materiálů vychází také z předpokládaného použití rostlin. Například k neutrálnímu dřevu nebo kamenu lze vybrat poměrně široký sortiment druhů rostlin, které se s jednoduchými materiály nebudou navzájem rušit.

Rostliny

Třapatky zvláštní – v létě vás nadchnou plejádou barev, v zimě zase zajímavými semeníky.

V rostlinném sortimentu naleznete několik pokladů, které vnesou do zahrady zajímavé zpestření v době, kdy to nejméně čekáte. Od jara do podzimu vás zahradou provedou kvetoucí trvalky a dřeviny, na podzim zaujmou hlavně pozdně kvetoucí druhy a dřeviny s barevnými listy. Většina domácích keřů a stromů se barví do žluta, ale najdou se i výjimky s růžovými a červenými tóny. V zimě pak vyniknou především druhy se zajímavým vzhledem a strukturou větví a pestrou paletu barev nabízejí druhy s atraktivními výhony a dřeviny nesoucí plody po dlouhou dobu. Krásné plody na většině dřevin sice nevydrží příliš dlouho, jelikož si na nich rádi pochutnají ptáci a hlodavci, přesto je jejich význam v zahradě nezanedbatelný. Mezi zahradní klenoty patří hlavně keře a některé trvalky, které rozkvetou už v zimě nebo brzy v předjaří. Těch ovšem tolik není. Zajímavou strukturu vnášejí do zahrady okrasné trávy, jejichž staré listy odstraňte až na jaře v době rašení nových lístků. Pokud na zahradě ponecháte zajímavé semeníky některých trvalek, jistě vás při první námraze překvapí. Radost z nich budou mít i ptáci, pro něž jsou bohatým zdrojem semen. V záhonech můžete do jara nechat třeba třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), zavinutku podvojnou (Monarda didyma) nebo bělotrn modrý (Echinops ritro). Všechny jmenované trvalky se hodí také jako sušené do aranžmá v interiéru. Celoročně efektní jsou především stálezelené keře. Většina z nich se také perfektně hodí pro tvarování do živých plotů a stěn nebo na živé sochy.

Používané prvky

  • zahradní jezírko, potůček, pítko pro ptáky
  • altán, pergola, opora pro popínavé rostliny
  • kryté posezení s možností odpočinku v zimě
  • výsadba rostlin efektních v sezoně – od jara do podzimu
  • výsadba rostlin atraktivních v zimě
  • stálezelené rostliny – skupinové či solitérní výsadby, živé ploty
  • v poslední době vířivka pro relaxaci i za chladného počasí
  • zimní zahrada v návaznosti na terasu či další části zahrady

Vhodné druhy rostlin

Český názevLatinský názevcharakteristika
1 zimostráz vždyzelenýBuxus sempervirensstálezelený, dobře se tvaruje
2 kalina pražskáViburnum x pragensestálezelená, snáší dobře řez
3 kalina vonnáViburnum farrerirůžové květy od prosince
4 vilín jarníHamamelis vernalisčervené květy v prosinci
5 jasmín nahokvětýJasminum nudiflorumžluté květy od prosince do dubna
6 skalník DammerůvCotoneaster dammeristálezelený, červené plody
7 krásnoplodka japonskáCallicarpa japonicabílé, růžové nebo fialové plody
8 mišpule obecnáMespilus germanicaovocný keř, jedlé plody po přemrznutí
9 svída bíláCornus alba ´Sibirica´keř s výrazně rudými výhony
10 čemeřice černáHelleborus nigerbílé květy od ledna

Méně vhodné druhy rostlin
Jmenované druhy lze za určitých podmínek použít, mohou u nich ovšem nastat některé problémy.

Český názevLatinský názevcharakteristika
1 hlohyně šarlatováPyracantha coccineasilné ostré trny, možné zranění
2 zeravyThuja sp.strnulý vzhled
3 bobkovišeň lékařskáPrunus laurocerasusstálezelená, často namrzá
4 zimolez lesklýLonicera nitidapo namrznutí se dlouho obnovuje
5 pámelník bílýSymphoricarpos albusjedovaté plody lákavé pro děti
6 dřišťál GagnepainůvBerberis gagnepainiisilně trnitý keř, složitá údržba
7 ptačí zobLigustrum vulgareve vyšších polohách namrzá
8 tis červenýTaxus baccatajedovatá semena a jehlice
9 platan javorolistýPlatanus hispanicavelký strom, ne do malé zahrady
10 břízyBetula sp.nevhodné pro alergiky

Přívětivý vchod

Zahrada může být krásná i během zimy, zvláště když do ní zakomponujete stálezelené dřeviny a druhy s barevnými výhony.

Hodně času se často věnuje projekci i realizaci samotné zahrady a zapomíná se na jedno z nejdůležitějších míst na pozemku. Tím je přímé okolí vstupních dveří, které vítá majitele domu i jeho návštěvníky. Tento prostor by měl být reprezentativní, upravený v určitém stylu a měl by každého příjemně naladit. Aby bylo na co se dívat i v zimě, musíte zde pracovat s rostlinami efektními právě v této době a kombinovat zajímavé materiály a struktury. Barevné výhony, atraktivní kůra, několik stálezelených keřů a neotřelé materiály dokážou zázraky. Prostor můžete doplnit i sezonně obměňovanou zelení v mobilních nádobách. Na jaře tento prostor rozzáří rozkvetlé cibuloviny a macešky, v létě pestré balkonovky a na podzim směs barevných vřesů.

Zahrada je efektní nejen barevnými květy, ale i zajímavými strukturami a tvary rostlin. K nedoceněným prvkům patří například barva a vzhled stromové kůry nebo suché semeníky trvalek.

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBA: AUTORKA

Zahrada krásná nejen v sezoně, ale i v zimě

Zahrada krásná nejen v sezoně, ale i v zimě