10 věcí, které si rozmyslete před návštěvou architekta

Nejen pro čerstvého majitele pozemku, který je v pěstování úplný začátečník, může být pomoc odborníka cenná. Ani pro zkušené pěstitele mnohdy není snadné vytvořit celkovou koncepci zahrady. Právě s ní vám architekt díky znalostem souvislostí, nadhledu a zkušenostem pomůže.

Dobrý architekt by měl zahradu vždy tvořit spolu s vámi. Pokud by ho vaše přání a vize příliš nezajímaly, najděte si jiného, lepšího. Přáním dobrého odborníka je navrhnout prostor na míru, v němž bude majitel šťastný. Samozřejmostí je i to, že vaši zahradu navštíví, nebude pracovat podle fotografií od stolu a na rozhovor s vámi si udělá dostatek času. Vy si zase předem promyslete následujících deset otázek.

 

1 Sepište si svá přání

Vytvořte si seznam prvků a věcí, které byste v zahradě rádi měli. Jestli se opravdu všechny hodí a jak je vzájemně sladit, proberete se zahradním architektem. Nemůžete žít bez bazénu? Nebo by bylo lepší krásné přírodní koupací jezírko? Milujete letní louky a chcete podobnou na zahradě? Přejete si živé ploty jako v romantických anglických parcích? Oslovuje vás čistota a souměrnost klášterních bylinkových zahrad? Líbí se vám dřevěné terasy, moderní pergoly, vzdušné zdobné altány, nebo hobití doupata? Rádi byste se procházeli rozkvetlým loubím a osvěžovali se u fontánky? Přejete si na zahradě kousek tichého lesa, nebo galerii moderního umění, kdy rostliny tvoří pozadí pro originální plastiky? Nebojte se vymýšlet a snít.

 

2 Váš nejoblíbenější styl je …

Co je vašemu srdci skutečně nejbližší? Nad tím je třeba důkladně popřemýšlet. Rozhlížejte se kolem sebe, prohlížejte si časopisy i fotografie krásných zahrad, pátrejte a vzpomínejte. Zahrada by měla vycházet z vašich nejniternějších přání a odrážet vaši osobnost. Cítíte se lépe v otevřené krajině, nebo se rádi schováte do tajných zákoutí? Rádi se vyhříváte na sluníčku, nebo je vám lépe v chladivém stínu? Cítíte se dobře v přehledné a geometricky uspořádané zahradě, nebo je vám bližší bujnost pestré přírody? Zahrada většinou může obsahovat všechno, jde ale o to, který prvek bude vévodit. A pozor také na první zaujetí. Například vás může na pohled okouzlit japonská zahrada, ale přesto byste se v ní nejspíš necítili jako doma, pokud vám nejsou vlastní i duchovní základy a tradice, na nichž stojí. Zato pokud vás vábí kvetoucí jabloň a pod ní pestrá louka, protože vám připomíná léto u babičky, pocit štěstí pod ní nejspíš opravdu naleznete.

 

3 Zamilované rostliny

Pokud máte k určitým květinám či stromům silný vztah, nezapomeňte se o tom zahradnímu architektovi zmínit. Téměř všechny lze do zahrady nějakým způsobem začlenit, a pokud by se jednalo o druhy z nějakých důvodů opravdu nevhodné, například kvůli typu půdy nebo nárokům na péči, třeba společně najdete alespoň podobnou náhradu.

 

4 Zvládnete to sami, nebo povoláte firmu?

Budete návrh zahradního architekta realizovat sami? Zahradní architekt by měl o vašem přání budovat zahradu vlastníma rukama předem vědět a vytvořit plán tak, abyste to bez obtíží dokázali. Pokud si na pomoc přizvete zahradnickou firmu, můžete zase díky detailním rozpisům na plánu porovnávat cenové nabídky. Možná je i kombinace obojího – pokud si netroufáte na celou realizaci nebo pro ni nemáte dost času, vytvořte sami alespoň část. Rostliny, které jste sami vysadili, vám budou bližší.

 

5 Místo pro večírky

Pohodlné posezení pro všechny obyvatele zahrady je dnes samozřejmostí. Jaké by to bylo léto bez stolování pod širým nebem nebo klenbou stromů? Je však dobré si rozmyslet, zdali vám stačí posezení odpovídající počtu členů rodiny, jestli v něm má být prostor pro pár dalších hostů… Potřebujete místo pro velkou společnost, která vás a vaši zahradu ráda navštěvuje nebo navštěvovat bude? Posezení pro všechny lze vyřešit tak, aby nepůsobilo nepatřičně, pokud je společnost pro změnu komorní – zídky mohou sloužit zároveň jako lavičky, stoly mohou být rozkládací a podobě. A co takhle letní kino a prostorné ohniště? I to je možné vytvořit tak, aby v době klidu sloužilo třeba jako příjemné zákoutí pro slunění…

 

6 Oblíbené ekologické pěstování

Zahradničení ohleduplné k přírodě láká stále více lidí. Přináší dobrý pocit a ušetří mnoho práce. Na přírodní zahradě nachází útočiště mnoho vzácných zvířat a mnohá z nich přímo pomáhají. Aby se jim dařilo co nejlépe, potřebují úkryty i pestré výsadby. I hotely pro hmyz, domky pro ježky, ptačí budky a napajedla lze začlenit či ztvárnit zajímavým způsobem. Užitečné prvky mohou zahradu obohatit i vizuálně, což platí například pro suché zídky, přírodní jezírka nebo pestré nektarodárné výsadby. I toto vaše přání by měl zahradní architekt znát – a vy podle reakce možná poznáte, zda je pro vás ten pravý. Pokud je s vámi na stejné vlně, a k přírodě se obrací stále více zahradních architektů, bude s vámi tyto prvky s radostí a nadšením vymýšlet.

 

7 Nenáročná na péči a zalévání

Zásadní otázka, na niž je třeba si odpovědět upřímně: Kolik času můžete věnovat péči o zahradu? Zcela bezúdržbová zahrada neexistuje, ale míra náročnosti různých stylů se může výrazně lišit. Založení či celková proměna a rekonstrukce zahrady je pracnou záležitostí vždy. Budoucí nároky na péči záleží především na typu výsadeb. Chybějící čas mohou do jisté míry vykompenzovat zařízení, která část práce vykonají za vás – například inteligentní zavlažovací systémy.

 

8 Pro děti, dospělé i zvířata

Jiné prvky ocení babička, jiné její vnouče. Zahrada by měla nabízet zábavu a odpočinek všem. A lze dopředu počítat i s tím, že děti rychle rostou a mění preference. Multifunkční zábavné prvky mohou těšit všechny a do zahrady krásně zapadnout, případně nabízet v budoucnu snadnou proměnu v něco jiného, například pískoviště ve vřesoviště. Zahradní architekt vám je pomůže vymyslet, musí však vědět, komu mají sloužit. A do výčtu obyvatel samozřejmě patří i domácí zvířata, především psi. Některé záhony nezajímají, ale mnoho z nich je bere jako nejlepší místo na hrabání a běhání. I s tím je třeba počítat. Pokud vám je blízká přírodní zahrada, ve které se leccos ztratí, mohou ji spokojeně užívat i zvířata. Pokud si přejete výstavní okrasnou partii, možná bude potřeba počítat s jejím oddělením. Čtyřnohým členům rodiny by však stále měl zůstat dostatečný prostor v zahradě – má přece přinášet radost všem.

 

9 Volba podle vašich finančních možností

Pokud najdete zahradního architekta, se kterým si budete rozumět a který vám skutečně pomůže vytvořit zahradu snů, může se i větší investice vyplatit. Mnohdy díky ní ušetříte při nákupu rostlin. Zahradní centra totiž snadno svádějí k nepromyšleným nákupům, které se nakonec prodraží, protože rostlinám se nedaří nebo byly zasazeny na nesprávná místa. Zahradní architekt by měl každopádně vycházet z vašich finančních možností a vymyslet, co můžete společně vytvořit i z omezené částky. A naleznete i takové, kteří jsou ochotni vám poskytnout alespoň jednorázovou konzultaci za zlomek ceny podrobného plánu. Pokud nejste začátečník, může vám taková rada pomoci. Zkušenosti a jiný úhel pohledu odborníka vás mohou nasměrovat na vlastní cestu.

 

10 Vlastní zelenina a ovoce

Užitkové rostliny se vracejí na výsluní. Vlastní ovoce a zelenina je něco, co za trochu práce stojí. A navíc, i užitková zahrada může být krásná! Co vše jedlého a dobrého byste rádi pěstovali? Budete se věnovat spíše méně náročnému ovoci, nebo potřebujete i záhonky na zeleninu?

 

Jana Bucharová ● foto Shutterstock

10 věcí, které si rozmyslete před návštěvou architekta