V bílé barvě

Záhony v jedné barvě jsou hezké, pouze pokud do nich vysadíte dost rostlin, které se budou lišit svou výškou, květy i tvarem listů. Jinak by působily nudně. Jaké druhy a odrůdy zvolit do zahrady, kde převládá bílá, se inspirujte zde.


Česnek


Okrasný česnek ‘Mount Everest’, ale třeba i bíle kvetoucí náprstník, patří k vyšším rostlinám, které se doporučuje vysazovat do pozadí, aby nestínily a nezakrývaly další rostliny. Místo u zdi jim poskytuje potřebné závětří.


Šalvěj
Odrůda ‘Schneehűgel’ šalvěje hajní vydrží na slunném místě řadu let. Je vysoká až čtyřicet centimetrů a pěkně se rozrůstá. Vyhovuje jí lehčí propustná zemina, nezničí ji ani mráz.


Zvonek broskvolistý
Bílý zvonek ‘Grandiflora Alba´ dorůstá do výšky kolem sedmdesáti centimetrů. Obloukovitě skloněné stonky se využívají i k řezu. Prospívá mu slunečné místo, nemá rád trvale mokré místo.


Jarmanka
Květy jarmanky jsou neobvyklé a mají zajímavý tvar. Rostlina se pěstuje v polostínu, potřebuje kyprou humózní půdu.


Orlíček
Orlíček patří mezi krátkověké trvalky, na místě se zpravidla udržuje dlouho ze samovýsevu. Barva květů se ale často v dalších letech mění. Vysazujte ho vedle vyšších trvalek, které budou udržovat půdu vlhkou a kyprou.


Růže
Každá růže je přirozenou dominantou místa, kde je vysazena. Bíle kvete například odrůda ‘Irina’, ‘Mount Shasta’ či ‘Pax’. Při jejich vysazování myslete na to, že by měly být na kraji záhonu, abyste se o ně mohli starat.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shuttestock

V bílé barvě