Když potřebujete zabavit tři děti…

Uběhat, utahat, unavit…. To je recept rodičů tří dětí, jak si zajistit aspoň trochu klidný večer. A pohyb děti nenutil, přizpůsobili tomu i zahradu.


Zatímco někdo si pořizuje dům proto, aby zde mohl polehávat na terase a relaxovat, aktivní rodiče se třemi dětmi měli zcela jiné očekávání: bazén s přípravou na protiproud, hrazda, koupačky, dubové kvádry na hraní i posezení pomohou aktivně trávit volný čas a zabavit potomky. Nechybí tady ani několik zeleninových záhonů.

Méně trávníku, více zábavy

Trávník, aby děti měly kde běhat, a bazén, kde se budou v létě koupat – to byla dva dominantní prvky původní zahrady. Rodině to však nestačilo, a proto se rozhodla pro změnu a obrátila na ateliér Flera.

„Mezi požadavky, které jsme na architekty měli, bylo ohniště a místo na grilování plus a k tomu nějaké cvičební prvky, neboť máme tři děti a sami jsme aktivní,“ vypráví majitel. Vůbec mu nevadilo, že se kvůli tomu bude muset zmenšit plocha trávníku – na ploše o výměře více ne sto metrů čtverečních ho i tak zbylo dost –, který nahradí mlat. Tedy zhutněná směs z přírodního kameniva a hlinitopísčité půdy, mezi jejíž výhody patří především dobrý propustnost vody. Ta zůstává v půdě na pozemku a neodtéká bez využití. Navíc je místo brzy suché, a tak mohou děti brzy po dešti ven, aniž by hrozilo, že povrch zničí anebo že zde zůstanou vyšlapaná a blátivá místa jako b mokré trávě. „Jako další výhodu bych přidal to, že je skoro bezúdržbový, jen ho čas od času prohrábnu a jinak se o něj nestarám. Znal jsem ho a když mi ho architekti navrhli, souhlasil jsem,“ dodává vlastník.

 

Dřevěné konstrukce na cokoli

Sportovní část zahrady zatím tvoří dva dřevěné ´prvky – jeden doplňuj v horní čísti hrazda, druhý dvě houpačky. Až jim děti odrostou, není problém vyměnit je za kruhy, další hrazdu či jiný cvičebný prvek.

Cvičební prvky jsou vyrobené z dubových hranolů, opatřených hydroizolačním nátěrem. Ačkoli toto tvrdé dřevo samo o sobě odolává vlhkosti, do země jsou kotvené pomocí kovových profilů, aby nedocházelo ke vzlínání vody konstrukcí, Zbytečně by se tak zkrátila životnost dřeva. Z dubu je pak i několik kvádrů umístěných v této části, které slouží nejen dětem na hraní, ale také jako sedátka při večerním grilování. Vše ještě doplňuje houpací síť.

Hrací část zahrady je propojená s grilovacím místem – je to výhodné, rodiče mají i při sezení u ohně o dětech přehled. Překvapí vásnejen dřevník Dřevo v zahradě zaujme, a to nejen díky vyskládaným polenům v kovové konstrukci, která zajištují z jedné strany dokonalé soukromí. Dubové pražce tvoří i obrubník mezi trávníkem a mlatovým povrchem, je z nich také vyskládaná cesta k bazénu a do užitkové zahrady. Tam se nacházejí dva zeleninové záhony, opět s dřevěným bedněním – zde dali majitelé na radu architektů, že takto budou vypadat lépe a také se zjednoduší jejich údržba. A dobře udělali. Dřevěnou pergolu postupně obrůstá přísavník, kolem zbylo místo na několik keřů s drobným ovocem nejen pro děti.

 

Bazén ukrytý v trávě

Bazén se nacházel už v původní zahradě, architekti z Flery ho však zakomponovali do zeleně. Má to dvě výhody – při koupání není na člověka tolik vidět, a pokud ho v zimě rodina nepouží- vá, nekouká se několik týdnů či měsíců na zakrytou hladinu. Předěl mezi bazénem a trávníkem tvoří trvalkový záhon s nená- ročnými pryšci, rozchodníky, žebříčkem plstnatým, kontryhe- lem nebo šalvějí. V zimě zde zůstávají a bazén zakrývají okrasné traviny. Kolem také přibyla asi desítka vícekmenných stromů, oproti těm klasickým jejich koruna vytváří větší stín, což se hodí zvlášť v létě.

Dubové dřevo je v zahradě zastoupeno několikrát, zde bylo použito na vyskládání cesty.

 

Magdaléna Krajmerová foto www.flera.cz

Když potřebujete zabavit tři děti…