Zpátky ke kořenům

Vzpomínáte na babičku, která veškeré možné zbytky z kuchyně a zahrady odnášela na kompost? A na dědečka, který tímto kompostem obohacoval obdělávané záhony? Pamatujete si jejich lásku k půdě a rostlinám, které jim přinášely radost i užitek? Ano, právě tohle by měl být správný přístup k zahradničení.

Láska a péče podle tradičních přístupů, bez přílišného používání chemie. Zkuste také pěstovat rostliny v souladu s přírodou. Třeba veškerou plodovou zeleninu.

Co jsou mykorhizní houby?

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků při pěstování plodové zeleniny, je třeba věnovat velkou pozornost kvalitě půdy. S ní a přírodním pěstováním úzce souvisí použití PŘÍRODNÍHO HNOJIVA a mykorhizy, což je speciální druh hub, který žije v symbióze s rostlinami a jejich spojení přináší rostlinám nemalé výhody.

Mykorhizní houby žijí v bezprostředním okolí kořenů po celou dobu života rostliny. Svojí činností rozvíjejí kořenový systém hostitelské rostliny, čímž výrazně ovlivňují její růst a odolnost. I díky tomu jsou stále populárnější mezi zahrádkáři. Aplikací přípravků s mykorhizními houbami rostliny nehnojíte, ale vlastně jen vracíte do půdy mikroorganismy, které tam přirozeně patří a které z půdy mizí právě častou orbou, chemickým hnojením, používáním pesticidů a podobně. Stejně, jako je pro lidský organismus důležitá například střevní mikroflóra, je pro rostliny významná přítomnost symbiotických hub. Výzkumy ukazují, že díky nim jsou nejen odolnější, ale celkově zdravější a bohatší nejen v květech a plodech, ale i obsahu aromatických látek a vitaminů.

 

Přirozený ochránce rostlin

Symbiotické houby se v přírodě běžně vyskytují a jde o velmi zajímavý organismus. Jeden gram půdy může obsahovat až dvacet metrů vláken arbuskulární mykorhizy. Souhrnná délka všech kořenů jednoho dospělého dubu je zhruba osm kilometrů, přičemž se odhaduje, že mykorhizní vlákna na nich napojená mohou dosahovat až 40 tisíc kilometrů. Hmotnost ektomykorhizních hub v půdě se pohybuje kolem 800 kilogramů na jeden hektar.

Jak příroda již miliony let dokazuje, mykorhizní symbióza dokáže rostlinám pomoci v situacích, kdy jsou vystaveny stresu, například při napadení škůdci, krátkodobém nedostatku potřebné vláhy nebo při přesazování. Toto jsou situace, kdy se mykorhizní houba stává nepostradatelným ochráncem rostliny.

Zkuste se vrátit ke kořenům, rostliny to určitě ocení.

Zpátky ke kořenům