Jak vykouzlit krásné uvítání?

Zápraží vás každý den vyprovází, když domov opouštíte, a vítá vás při návratu. Když budete vstupu do svého království věnovat pozornost a vyzdobíte si ho podle svého vkusu, zlepší vám náladu, ještě než překročíte práh… a potěší i návštěvy!

Slaměná idylka

Úrodný podzim láká k výzdobě, která oslaví jeho hojnost, barvy, čas sklizně. Inspirace z Britských ostrovů využívá všechny dary podzimu – pozdní chryzantémy, dýně, okrasné kapusty i suché stvoly kukuřice. Efektní rozmístění a vyzdvihnutí dekorací umožňují balíky slámy. Malé se u nás, pravda, dají sehnat spíše těžko. Ale poslouží i bedničky, stoličky, staré židle…

Oku lahodící tvary

Stálezelený minimalismus se neokouká a tvarované zimostrázy v nádobách budou krásné po celý rok. Pokud se však vyskytne jejich obávaný škůdce, zavíječ zimostrázový, a nechcete neustále sbírat housenky, zvolte podobné dřeviny. Krásně lze tvarovat i stálezelený dřišťál bělolistý či Juliin, stejně jako drobnolistou cesmínu vroubkovanou. I bez tvarování si kompaktní tvar drží dřišťál zimostrázový či Hookerův.

Krásné zápraží

Foto: Shutterstock

Sbírka malých radostí

Útulné hnízdečko potěší každého, kdo má kolem sebe rád moře přívětivých drobností. I pro zkrášlení zápraží můžete využít vše, co vás vizuálně nebo tematicky baví. Květiny v nádobách by však ani tady neměly chybět, dodají celku živý půvab.

Dokonale sladěno

Něžná romantika v podání růže zkrášlí každý dům. A pokud se nebojíte barev, proč s tóny květin nesladit i dveře? Efekt bude sice dočasný, zato naprosto okouzlující. A když zvolíte remontantní popínavou růži, dočkáte se květů nejen počátkem léta, ale i na jeho sklonku.

Elegance na kolečkách

Pohodlí a elegance může prostoupit až před dům. Pokud máte rádi čistý prostor, ale květin se vzdát nechcete (a to je jen dobře), sesaďte je do prostorných nádob. Budou působivější než každá zvlášť, a když se budete o pelargonie a balkonové letničky dobře starat, pokvetou až do podzimu, doplňková zeleň celku dodá šmrnc. Základem úspěchu zde bude kvalitní propustný substrát. Nádoby na kolečkách vám navíc zajistí obzvlášť praktické řešení.

Krásné zápraží

Foto: Shutterstock

Zákon přitažlivosti

Pokud si přejete, aby zápraží prokouklo a působilo skutečně přitažlivě, zamyslete se nad efektem, jaký zeleň a květiny v nádobách mohou přinést. Vyplatí se dbát na barvy i tvary. Zvolte výrazné a spíše mohutnější rostliny, případně šikovně sesazené exempláře drobnějších. Skvěle poslouží i klasické pelargonie: pakliže zvolíte větší kultivar, při správné zálivce i přihnojování pokvetou po celou sezonu. Pozornost věnujte i jejich rozmístění. Pokud nad ním nechcete dlouze přemýšlet, vsaďte na symetrii, která bude vždy působit harmonicky.

Vzdušná krása

Nemáte možnost si ke vchodu postavit květináče? Mezi nebem a zemí se nabízí mnoho místa k využití! Balkónové letničky spokojeně pokvetou i v závěsných koších, kde jim to velmi sluší. Jen na pravidelnou, ale mírnou zálivku zde musíte dbát obzvlášť pečlivě. Vyplatí se příměs perlitu nebo absorbérů vláhy do substrátu.

Eko řešení nejen na svátky

Zelená náruč vás potěší, pokud přijde zima a vám se zasteskne po zeleni. Stálezelené rostliny v nádobách, alespoň ty větší, vyžadují buď dostatek času, nebo financí – pokud byste si je tedy chtěli pořídit již vzrostlé. Zato větve z prořezávky, ty máte k dispozici ihned, navíc nezaberou téměř žádný prostor. V chladném vzduchu vydrží svěží velmi dlouho, rozhodně je nemusíte sundávat po Vánocích. Proč by vás voňavé větévky nemohly vítat i v lednu či únoru?

Krásné zápraží

Foto: Shutterstock

Klasika na tisíc způsobů

Honosné i jednoduché, tradiční i originální… Věnce jsou klasickou ozdobou dveří a mohou mít nesčetně podob. Zavít do nich můžete vše, co se vám líbí. Sedne vám třeba křehký a lehký věnec z listí navléknutého na provázek? Nebo ten čistě zelený a prostý, který se s příchodem večera rozzáří?

Rok na zápraží

Rostliny v nádobách můžete vyměňovat, a dopřát si tak zápraží stále krásné. Jaro rozzáří kvetoucí cibuloviny či macešky, léto nabízí možností bezpočet, například vděčné petúnie pokvetou neúnavně. Na podzim je mohou vystřídat drobnokvěté chryzantémy, které snesou i lehký mrazík. A zimě bude statečně vzdorovat kvetoucí vřes či vřesovec. Trvalky a cibuloviny, které si sezonu již odsloužily, samozřejmě nemusíte vyhazovat, ale uklidit na vhodné místo na zahradě a do příštího roku uchovat dle jejich konkrétních nároků.

Krásné zápraží

Foto: Shutterstock

Bující flóra

Kouzelná zahrada vás může vítat i přede dveřmi. Pokud milujete svěží zeleň a zářivé květy, pořiďte si pohledné prostorné nádoby a dopřejte si dobrou společnost. A pokud máte spíše stinné zápraží, využijte okouzlující begónie a fuchsie, které přemíru slunce nevyžadují. Před silnými mrazy je budete však muset schovat. Okrasné trávy vchod ale zkrášlí i poté, co jejich listy zezlátnou a uschnou. Na jaře je sestřihněte, znovu obrazí. Za tuhých mrazů nádoby raději izolujte, aby kořeny nepromrzly – tak jako u všech rostlin umístěných celoročně venku.

Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock

Jak vykouzlit krásné uvítání?