Dopřejte si odpočinek v lázních

Parky, květinové záhony i stovky rozkvetlých letniček zdobí česká lázeňská města. Zvlášť u dřevin je pak možné obdivovat jejich věk v řádu desítek let. První lázně byly založeny před mnoha staletími, i když největší oblíbenosti se dočkaly na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy lidé začali více dbát o své zdraví.

Lázně Kostelec

Zdejší prameny byly objeveny již v osmnáctém století a jsou bohaté na sirovodík, který pomáhá při léčbě lupénky či atopického ekzému. Lázně Kostelec jsou ovšem oblíbené i u pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou, bolestivými syndromy šlach či bolestmi kosterních svalů či kloubů. Pomáhají také na kožní problémy. Pokud si rádi odpočinete, můžete v příjemném prostředí využít také některé z nabízených procedur a výhodných balíčků, z nichž určitě stojí za zmínku švestková koupel, švestkový peeling nebo třeba syrovátkový celotělový zábal. Zpestřením pobytu se může stát hra na devítijamkovém golfovém hřišti. Areál je propojen s tím lázeňským a nabízí i největší indoor golf ve Zlínském kraji.

Historická Libverda

Atmosféru lázní Libverda dotvářejí pestré květinové záhony, zvlášť na lázeňské kolonádě. Jejich historie začíná už koncem čtrnáctého století, kdy se už vědělo o účincích místních pramenů. Hlavní éra lázeňství ovšem přišla až v osmnáctém století za působení známého rodu Clam-Gallasů, kteří lázním věnovali značnou pozornost, a právě za nich byly objeveny další léčebné prameny. Ty pomáhají lidem s problémy s pohybového aparátu, nemocným srdcem a cévním systémem. Ale stejně tak zde můžete využít i sportovní relaxační procedury nebo jen tak posedět v místní kavárně. Některé lázeňské budovy jsou dokonce zapsány v Národním památkovém fondu České republiky, například lázeňský dům Vodoléčba, Zámeček či Jizera.

Teplice nad Bečvou

Minerální voda bohatá na oxid uhličitý, která má stálou teplotu 22,5 stupně, léčí v Teplicích nad Bečvou. Vyvěrá z Kropáčova a Jurikova pramene. Dopřát si zde můžete kromě lázeňských procedur madagaskarskou masáž nebo třeba celotělovou chladovou terapii. Lázně ovšem využívají hlavně pacienti po kardiochirurgických operacích. Stejně tak se zde léčí nemoci onkologické, poruchy látkové výměny a nemoci pohybového ústrojí.

Karlova Studánka

První zmínky o zázračných účincích místní vody pocházejí z osmnáctého století. Prameny nesou názvy podle rodinných příslušníků rodiny Marie Terezie, první byl pojmenován Maxmiliánův pramen, pak následoval například Karlův či Antonínův. Největšího rozvoje se lázně dočkaly hlavně v devatenáctí století, kdy zde vzniklo hned několik lázeňských domů. V současné době se lázně těší stejně velké oblibě hlavně kvůli krásnému prostředí a čistému horskému ovzduší. Jezdí se sem léčit lidé s různými alergiemi, astmatem, diabetem, s nemocným srdcem nebo pohybovým aparátem. Navštívit můžete i nedalekou horu Praděd nebo se projít po některé z turistických tras či okolních lesích.

Nová Lednice

Jižní Morava láká nejen krásnými vinicemi a historickými památkami, k nejnavštěvovanějším patří například zámek Lednice. Nedaleko od něj se však nacházejí moravské lázně, které byly založené teprve před deseti lety. S centrem města je spojuje nová kolonáda. Při léčbě se zde využívá hlavně účinků jodo-bromové minerální vody, která blahodárně působí na pohybový aparát, ale i oběhovým systém, pomáhá při neurologických poruchách nebo popáleninách.

Lázně Kynžvart

Ačkoli mají i tyto lázně bohatou historii, zlatého věku se dočkaly v devatenáctém století, kdy se o jejich rozvoj zasloužil známý rod Metternichů. Lékař knížete Richarda Clemense Metternicha zde začal průzkum chemického složení pramenů. Léčivá voda se získává z pramenů nazvaných Viktor, Helena, Richard a Marie. Vyzkoušet zde můžete i minerální či přísadové koupele, hydromasážní lázně nebo masáže. Toto místo je oblíbené hlavně kvůli čistému vlhkému vzduchu s nízkým obsahem alergenů a bakterií i krásným vycházkám do okolních smíšených lesů.

Bohdaneč

Na začátku historie těchto lázní byl záměr odvodnit půdu v městečku Bohdaneč. Výsledek je ovšem úplně jiný. Koncem devatenáctého století zde vznikly rašelinné lázně, kterých se využívalo zejména při léčbě revmatu či dny. Oceníte zde i krásné parky či zahradu. V Bohdanči si můžete příjemně zacvičit, odpočinout v solné jeskyni nebo vyzkoušet různé typy koupelí a tělových zábalů. Lázeňský komplex stojí ve velkém parku s krásnou zahradní úpravou. Roste v něm přibližně sto druhů dřevin, jejichž stáří se pohybuje kolem osmdesáti let.

Poděbrady

Lázně Poděbrady slouží nejen k léčbě kardiovaskulárních chorob. Najdete zde i krásný obnovený lázeňský park a světoznámou kolonádu, mnozí sem jezdí pravidelně obdivovat květinové hodiny, které měří 5,1 metru. Malá ručička dosahuje délky 185 centimetrů, a ta minutová má dokonce více než dva metry. Hodiny se natahují denně a ukazují přesný čas. Výsadba se obměňuje každý rok a kromě nápisu zde najdete také aktuální letopočet, který je opět z květin. Původně zde bylo prý i aktuální datum, které se den co den nově vysazovalo, ale časem tato tradice zanikla a hodiny zdobí pouze letopočet.

 

Lucie Peukertová, foto Shutterstock profimedia.cz

 

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.

Dopřejte si odpočinek v lázních

Zajímavé