Zabydlená zahrada

Nastává období, kdy budete trávit hodně času na zahradě. Aby vám při stolování, čtení či odpočinku pod širým nebem nechybělo pohodlí, potřebujete vhodný zahradní nábytek.

Černé potahy čalounění v kombinaci s proplétaným polyratanem vytvářejí módní „urban look“.

Trendem posledních let je stírání rozdílů mezi obytným prostorem a zahradou. Zahrady jsou koncipovány tak, aby vyžadovaly méně práce, protože venku chtějí jejich majitelé hlavně odpočívat a bavit se. Tomu odpovídá i nový zahradní nábytek.

Židle je základ

Trendem číslo jedna v oblasti zahradních židlí je luxusní vzhled. Nové židle jsou nejen velice pohodlné, ale navíc i krásné a stylové. Zvlášť zajímavě vypadají židle z polyratanu kombinovaného s nerezovou ocelí a měkkým polstrováním. S ocelí se kombinuje i teak. Vzniká tak působivý kontrast teplého přírodního dřeva a chladného kovu. Druhým výrazným trendem je nápadná barevnost zahradního nábytku a zvláště doplňků. Vedou nestárnoucí pruhy, křiklavé kombinace, například jasně modrá s oranžovou, i svěží jednobarevné zpracování v tyrkysové a červené. Stále módní jsou ale i tlumenější zemité barvy – hnědá, béžová a khaki, a pudrové pastelové odstíny. Městský vzhled dodá zahradě kovový nábytek s polstrováním v černé nebo bílé barvě. Kovové židle a stoličky (výhodné je, pokud se dají stohovat na sebe) v živých barvách modré, žluté nebo růžové si můžete i nakombinovat a vytvořit tak na zahradě pestrobarevný mix.

Sofa i houpací křeslo

Zahrada pojatá jako obývací pokoj pod širým nebem volá především po pohodlném sezení. Kromě židlí a stolu, které využijete hlavně při venkovním stolování, si proto své místo na slunci získávají i pohovky a křesla, na kterých si můžete skutečně udělat pohodlí jako v obýváku. Vděčné jsou také nejrůznější houpačky a závěsná křesla či sítě. Ke znovuobjevené klasice patří houpací křeslo, které se těší stále větší oblibě. Souvisí to s trendem tzv. odpočinkových zahrad. Houpání a jemné kolébání uklidňuje a podle nejnovějších vědeckých poznatků navíc zlepšuje držení těla a normalizuje svalové napětí. Houpací nábytek bývá někdy doplněn stříškou nebo bočnicemi, které mu dodávají na útulnosti – cítíte se jako v bezpečném úkrytu.

Návrat Hollywoodu

Zahradní houpačky Hollywood, které byly v módě v 80. létech minulého století, se znovu stávají hitem. Pokud máte na terase, na lodžii nebo na zahradě dost místa, můžete si dopřát trojmístnou houpačku klasických rozměrů (210 x 150 centimetrů) a existují i luxusní modely s lůžkovou úpravou. Výrobci ale myslí i na ty, kteří musejí místem šetřit. Nejmenší modely si tak vystačí s prostorem 100 x 140 centimetrů. Konstrukce může být kovová i dřevěná, stříška z jednobarevného i vzorovaného materiálu a vyrábějí se i typy bez stříšky pro ty, kteří dávají přednost slunění.

Sítě a hamaky

Ručně tkaná síť Amazonas je pohodlná, nenáročná na údržbu a velice odolná.

Co může být lepšího než si užívat volné odpoledne pod širým nebem vleže, v houpací síti! Aby byla pohodlná, musí být z materiálu příjemného na dotyk (i na holou kůži, když se budete chtít pohoupat jen v plavkách) a musí být samozřejmě dostatečně pevná a dobře zavěšená. Klasiku představují hamaky z bavlněného materiálu, ať už jednobarevného nebo vesele pruhovaného, jaké se najdou v každé latinskoamerické domácnosti. Snadnější „nasednutí“ a pohodlné ležení díky větší lehací ploše nabízejí závěsné houpačky z opracovaných a pospojovaných kousků dřeva. Stále oblíbenější jsou také syntetická vlákna nebo prodyšné, měkké a rychleschnoucí padákové hedvábí. Oba materiály jsou lehké, odolné a vhodné pro venkovní použití. Houpací síť nemusí být nutně zavěšená mezi dvěma stromy. Nabízejí se i jiné možnosti zavěšení a odpovídající upevňovací materiál – dřevěné či kovové stojiny, závěsné háky, spirálové pružiny, šrouby a hmoždinky pro upevnění do zdi nebo pod strop a příslušná lana a skoby. Mezi oběma upevňovacími body by měl být rozestup nejméně 270 centimetrů a vzdálenost od země při zatížení zhruba 30 centimetrů.

Vhodné materiály

Zahradní nábytek se svým vzhledem čím dál méně liší od toho, jaký si pořizujete do bytu, rozhodující úlohu ale hrají materiály. Příkladem jsou již zmíněné imitace ratanového nábytku zhotovené z plastu, který je odolný vůči povětrnostním vlivům. U dřevěného nábytku se prodloužení životnosti dosahuje úpravami materiálu. V novém se objevuje i retro materiál teak – tato oblíbená tropická dřevina se stejně jako polyratan kombinuje s ocelí nebo s práškově povrstveným hliníkem. Teak je považován za vůbec nejvhodnější dřevinu na zahradní nábytek, protože odolává horku, mrazu i vlhku a může být venku celoročně. V nabídce výrobců zahradního nábytku se ale objevují i zcela nové materiály, které mají mimořádně dlouhou životnost a zároveň jsou příjemné na dotek. K novinkám patří například nábytek z betonu, který může mít někdy vzhled dřeva. Betonový nábytek vypadá puristicky a tím i velice elegantně a moderně. V současných kolekcích je také často zastoupen bambus, jehož přírodní vzhled a oblé tvary působí v zahradě přirozeně.

FOTO: ARCHIV FIREM IKEA, MOUNTFIELD A BONAMI

 

Hledáte kvalitní zahradní nábytek? Širokou nabídku zahradního nábytku naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek

 

 

Zabydlená zahrada

Uložit

Uložit

Zabydlená zahrada