Tělocvična na trávníku

Pohyb na čerstvém vzduchu prospěje tělu i duchu. A skvělým místem ke sportování je vaše zahrada, ani nemusí být velká.

Jóga

Mimořádný přínos jógy pro uvolnění těla i psychiky ji činí oblíbenou už tisíce let. Svaly se protáhnou, posílí, důležitá je i práce s dechem. Se cvičením začněte v kurzech pod vedením zkušeného lektora, pokračovat můžete v soukromí na zahradě. Stačí položit cvičební podložku na příjemné místo, které můžete střídat podle nálady, stínu či slunce. Poslouží i k protažení po jakékoli jiné námaze…

 

Plavání a aquaerobik

Ať už je to bazén nebo koupací jezírko, v němž udržíte vodu čistou i bez chemie, voda se v létě na zahradě hodí. Je v ní příjemně i ve vedru, nepotíte se, nadnáší vás. Stačí desetimetrová – klidně i užší – dráha a můžete si pořádně zaplavat i bez protiproudu. Skvělé je i cvičení ve vodě, šetří klouby a díky odporu vody bývá účinnější nežli na suchu. Pro posílení a zpevnění celého těla poslouží i obyčejné šlapání vody v hlubší části nádrže.

 

Provazochodectví

Provazochodectví už dávno není jen doménou artistů. Chodit na slackline – plochém a na dotek příjemném provaze, zvládnete i vy. Zahrada je tím nejlepším místem pro trénink, který účinně přispěje ke zpevnění vnitřního svalového korzetu těla. Navíc si natrénujete schopnost udržet rovnováhu, což se vám může hodit. Čím kratší a napnutější provaz bude, tím snáze se na něm udržíte. Později vzdálenost prodlužujte a klidně přidejte stoj na jedné noze, dřep, skok… Stačí si vybrat vhodné dva stromy a začít.

 

Šplh a lezení

Jestli něco protáhne a posílí téměř všechny svaly těla najednou, pak je to šplh. Zavěsit lano na pevnou větev blíže stromu není nic složitého. Naučit se po ní hbitě vyšplhat bývá těžší, ale námaha se nakonec vyplatí. Komplexnější cvičení poskytne lezení na umělé stěně, kterou si můžete na zdi domu, stodoly nebo na speciální konstrukci vytvořit. Jednotlivé chyty je třeba k podkladu bezpečně připevnit, raději si přizvěte odborníka. Poradí zároveň i s výběrem jednotlivých typů úchytů a jejich rozmístěním, díky kterému může i malá stěna nabídnou mnoho variant od snadných po těžké. U vyšší stěny bude nutné vybavit se jištěním – lanem, sedáky a karabinami – se kterým se musíte naučit bezpečně zacházet. Kratší stěny užívejte ve stylu boulder, což je volné lezení s pádem na silné matrace, které lze provádět i v jednom a bez dalšího vybavení.

 

Skákání na trampolíně

Trampolína už dávno není jen pro děti, s radostí na ní skáčou i velcí. Nejen že si zlepší náladu, ale nenásilně procvičí tělo, aniž by trpěly klouby. Skákání a podobné cviky podpoří kardiovaskulární systém a rozproudí lymfu podobně jako běh. Můžete si pořídit velkou trampolínu pro celou rodinu nebo menší fitness verzi, které jsou k dostání i s madly. Vybírejte vždy výrobek s pevnou konstrukcí, dostatečnou nosností a hladkou skákací plochou, abyste si ji v horku mohli užívat i naboso.

 

Kdo si hraje…

Také míče, létající talíře nebo pálky a míčky si mohou na zahradě užívat nejen děti a psi. Házení a chytání všeho druhu vás rozhýbe, ani nevíte jak. A zároveň trénujete i postřeh a obratnost. Protože vás chytání nutí soustředit se pouze a stále na míček, může taková triviální činnost účinně odplavit stres a ještě se u ní nenásilně hýbete. Skvělou společenskou hrou je pak pétanque, na který potřebujete jen soupravu speciálních těžkých míčků a kousek rovné plochy – trávník, štěrk, písek, dlažbu.

 

Lukostřelba

Lukostřelba se neřadí mezi sporty, při kterých byste se zapotili, ale vyžaduje pevný postoj a především dobrou koordinaci a soustředění. Luky s větším dostřelem si pak žádají i sílu paží. Z bojové techniky se stala oblíbená disciplína, která přináší dokonalé odreagování od všedních starostí. Luky nejrůznějších kvalit i cenových kategorií jsou dnes běžně k dostání. Začít je lepší na kurzech, pokračovat můžete na zahradě. Terčovnici je samozřejmě třeba umístit tak, aby k ní mohly šípy létat bez nebezpečí pro okolí.

 

Sečení kosou

Kosa je nejlepším cvičebním náčiním. Mezi běžné zahradnické práce se navrací jen pomalu, spolu s pestrými květinovými loukami, které nahrazují na vláhu i živiny náročné a nudné trávníky. Kosou však můžete udržovat i vyšší trávník, po kterém lze snadno chodit, ale nevysychá tak jako nízce zkrácený porost. Sečení kosou posiluje nejen paže, ale i celá záda a břišní svaly, pokud ho provádíte správně. Podmínkou je také dobře naklepané a nabroušené nářadí. Pokud nevíte jak na to, začněte kurzem kosení.

 

Relaxace

Odpočinek je stejně tak důležitý jako pohyb. A zahrada je pro něj tím pravým místem. Vytvořte si své oblíbené odpočinkové zákoutí, ať už na molu zahradního jezírka, ve vonící bylinkové zahrádce, v houpací síti mezi stromy. Nechat celé tělo prohřát sluncem vám také prospěje, jen pozor, že UV záření může spálit kůži a přehnaná ochrana opalovacími krémy zase způsobuje nedostatek vitamínu D. A ten potřebujete pro fungující imunitu, vitalitu i dobrou náladu.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Tělocvična na trávníku