Pes, přítel zahradníka? Zapište ho do online školy

Rubrika: rss-feed, Tipy

Ať vám po zahradě běhá ostrý hlídač nebo gaučový mazlík, možná čas od času řešíte situace, které byste si raději odpustili. Ano, máme na mysli rozhrabané záhony, okousané stromky nebo světlé fleky, které na trávníku doslova „vypálila“ psí moč. Další škála prohřešků se potom nabízí v oblasti socializace – počínaje tím, že váš zablácený pes nadšeně skáče na každou lidskou návštěvu, a konče zuřivým štěkáním na „zloděje“, tedy na libovolného člověka, který se mihne kolem zahradního plotu. Jak se s problémovým chováním vypořádat – bez křiku a trestů – jsme se ptali Kláry Groulíkové, zakladatelky největší online psí školy v Česku a na Slovensku.

Pes, přítel zahradníka

Foto: Shutterstock

Skutečně se dá novým kouskům naučit i relativně starý pes?

Určitě. Psi jsou schopni učení se novým věcem v jakémkoli věku. Klíčem je správná motivace a trpělivost. Starší psi mohou mít již zafixované některé chování, ale s konzistentním a pozitivním přístupem lze dosáhnout úžasných výsledků. Důležité je přizpůsobit trénink jejich tempu a fyzickým schopnostem.

Pojďme si to tedy ukázat na příkladech! Jak svého psa naučím, že na zahradě nemá hrabat v záhonech, konat svoji potřebu ani skákat do jezírka? Dá se to vůbec „vysvětlit“?

Chování psa na zahradě můžete ovlivnit pomocí trpělivého výcviku a konzistentního posilování pravidel. Začněte tím, že psa pečlivě sledujete – a v okamžiku, kdy začne hrabat nebo se chystá konat potřebu na nevhodném místě, ho přerušte a odveďte na místo, kde je toto povoleno. Odměňte ho, když chování provede na správném místě. Co se týče skákání do jezírka, můžete použít stejnou taktiku přerušení a přesměrování. Důležité je také, aby pes dostatečně rozuměl povelu ‚ne‘ nebo ‚stop‘. Vždy ale pamatujte, že nějaký čas trvá, než se pes naučí respektovat nová pravidla, takže klíčem je trpělivost a stálost ve výcviku.

Co když můj psí parťák skáče na každého, kdo na zahradu přijde? Se zablácenými packami to obvykle žádnou návštěvu nepotěší…

Skákání na lidi může být pro psy přirozeným způsobem, jak projevují nadšení, ale lze je to odnaučit. Začněte tím, že svého psa naučíte povel ‚sedni‘ nebo ‚lež‘, který pak můžete použít vždy, když někdo přijde. Cvičte s ním pravidelně, aby se ‚sedni‘ stalo automatickou reakcí na příchod návštěvy. Když návštěva dorazí, nechte psa sedět a odměňte ho za klidné chování. Je důležité, aby návštěvy psa ignorovaly, pokud na ně skáče, a naopak ho odměnily pozorností a pamlskem až ve chvíli, kdy je klidný a sedí.

Pes, přítel zahradníka

Foto: Shutterstock

Můžu psa vytrénovat, aby chodil po vyhrazené cestičce a nevyšlapával mi díry v trávníku?

Samozřejmě! Začněte tím, že psa na vodítku povedete po cestičce, a odměňte ho za to, že jde správným směrem. Postupně můžete přidávat povel, například ‚cesta‘, aby si spojil chůzi po cestičce s odměnou. S časem a opakováním se naučí, že chůze po určené cestě je příjemná a odměňovaná, zatímco vyšlapávání děr je chování, které nepřináší odměnu. Klíčem k úspěchu tedy bude konzistence a pozitivní posílení. Chůzi mimo cestu budete opět označovat nějakým zákazovým povelem, například ‚ne‘.

A co další psí zlozvyk – okusování stromků a keřů? Má i tady smysl přesměrovat pozornost, tedy nabídnout něco náhradního ke žvýkání?

Když váš pes okusuje stromky a keře, může to být znakem nudy nebo nedostatku žvýkacích hraček. Ujistěte se, že má dostatek vhodných žvýkacích hraček nebo kostí, které může bezpečně okusovat. Také můžete zkoušet odklonit jeho pozornost od rostlin pomocí hraní interaktivních her, jako je aportování nebo tahání provazu. A nezapomínejte, že pes potřebuje pohyb a aktivitu – dlouhé procházky, psychické unavení tréninkem… Čím více se mu budete věnovat, tím méně energie mu zbude na neplechy.

Pes, přítel zahradníka

Foto: Shutterstock

Jak psa zvykat na to, že bude na zahradě trávit nějaký čas i sám?

Psí nezávislost na zahradě se zvyšuje postupně. Začněte tím, že psa necháte samotného na krátké období, a postupně čas prodlužujte. Během jeho samoty mu poskytněte oblíbené hračky nebo žvýkací kosti, aby se měl čím zabavit. Také se ujistěte, že má přístup k vodě a stínu, pokud bude potřebovat ochranu před sluncem.

Když se zrovna nemůžu psovi věnovat, ale zároveň tuším, že bez programu na zahradě něco provede… Co mu nachystat?

Existují různé možnosti, jak psa zabavit – například interaktivní hračky, které uvolňují pamlsky postupně. Také můžete psovi skrývat pamlsky na různých místech, což stimuluje jeho smysly. K tomu lze využít i takzvaný čmuchací koberec. Když psa na zahradě zabavíte, pomůžete tím předcházet problémovému chování tím, že ho zaměstnáte a zaměříte jeho energii na něco pozitivního.

Pes, přítel zahradníka

Foto: Shutterstock

Jak postupovat, když si přivedeme štěně poprvé na zahradu?

Začněte pomalu a bezpečně. Nechte štěně zahradu prozkoumat na vodítku, aby se seznamovalo s novým prostředím pod vaším dohledem. Sledujte jeho reakce na nové podněty a ujistěte se, že je zahrada bezpečná – bez jedovatých rostlin nebo nebezpečných předmětů. Začněte se základními tréninkovými cvičeními v tomto novém prostředí a vždy poskytujte hodně pochval a odměn pro podporu dobrého chování.

Liší se nějak výcvik psů, kteří bydlí v bytě, a těch, co žijí trvale venku jako hlídači?

Výcvik psa by měl být přizpůsoben jeho životnímu prostředí a individuálním potřebám. Psi, kteří žijí v bytě, mohou potřebovat důkladnější trénink zvládnutí samoty a zvykání si na život ve více stimulujícím prostředí. Psům, kteří žijí venku, naopak může prospět více tréninku v oblastech, jako je hlídání teritoria a vycházení s cizími lidmi a zvířaty. Bez ohledu na to, kde pes žije, je klíčové poskytnout mu pravidelný trénink a socializaci – to je vždy tím nejdůležitějším základem.

Pes, přítel zahradníka

Foto: Shutterstock

Pokud jezdíme se psem na chalupu nebo do zahrádkářské kolonie, měl by mít na zahradě nějaké své místo?

Ano, je dobré zřídit pro psa jeho vlastní místo, kde se může cítit bezpečně a pohodlně. Pelíšek nebo bouda poskytne vašemu psovi soukromý prostor, kde se může schovat, když potřebuje klid, nebo když se chce ukrýt před nepříznivým počasím. Je to také skvělý způsob, jak mu dát najevo, že má na zahradě své vlastní ‚území‘, což může pomoci předcházet nežádoucímu chování, jako je hlídání teritoria na nevhodných místech.

Proč vlastně někteří psi štěkají na každého, kdo projde kolem jejich „území“, a jiní zůstávají spíše v klidu?

Štěkání na kolemjdoucí přes plot může být u psů způsobeno různými faktory, včetně teritoriálního chování, vzrušení, strachu nebo nudy. U tohoto problému je základem opět socializace – zvykání od štěněte na co nejvíce podnětů, situací, zvířat. Někteří psi jsou přirozeně více ochranářští nebo aktivnější, zatímco jiní jsou klidnější nebo lépe socializovaní tak, aby reagovali na podněty z okolí mírněji. Správně socializovaný pes zpravidla bude mít klidnější reakce.

Jak řešit situaci, kdy mám plot společný se sousedy, a můj pes na ně štěká, kdykoli někdo z jejich rodiny vyjde na zahradu? Takové chování může být dost vyčerpávající pro obě strany…

Pokud váš pes štěká na sousedy přes společný plot, je to obvykle známka teritoriálního chování. Můžete zkusit omezit kontakt například živým plotem, rostlinami. Důležitý je i konzistentní trénink přivolání a klidu, kdy psa odměňujete za to, že reaguje na vaše pokyny a ignoruje sousedy. Pokud problém přetrvává, může pomoci práce s odborníkem – zkušeným trenérem psů.

Pes, přítel zahradníka

Foto: Shutterstock

Pokud si psa teprve vybírám, existují nějaká plemena, u kterých mám vyšší šanci, že nám soužití na zahradě bude pěkně klapat?

Při výběru psa, který by se měl stát skvělým společníkem na zahradu, se zaměřte na plemena, která jsou známá svou klidnou povahou, poslušností a dobrou trénovatelností. Některá plemena, jako například labradorský retrívr, zlatý retrívr nebo border kolie mohou být skvělými parťáky na zahradě. Také ale vyžadují dost aktivity a pohybu. Vždy však pamatujte, že i v rámci plemene má každý pes svou jedinečnou osobnost a potřeby.

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Pes, přítel zahradníka? Zapište ho do online školy