4 tipy pro zahradu s okrasnými kameny

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Milujete okrasné kameny a chcete si s nimi dělat radosti i na zahradě? Přečtěte si rady a nápady, jak můžete přírodně zbarvené horniny a minerály použít i na vašem pozemku. Zde je pár tipů.

Cestičky vyplněné okrasnými kameny

Mezi pravidla romantických zahrad můžeme zařadit to, že by v nich mělo být tajemství, ke kterému vede klikatící se pěšinka. Tohoto efektu se využívá hlavně v Anglii. Abyste se mohli po cestičce vypravit v každém počasí, je vhodné vytvořit ji z dekoračních kamenů v drobnějších velikostech. Tak zabráníte zašpinění obuvi po deštivém počasí. Nejvýrazněji působí zářivě bílé mramory Bianco Carrara nebo Thassos. Bezpečně vás provedou zahradou i v noci za svitu měsíce. Ale tvořit můžete i z decentních odstínů, jako má Botticino v barvě cappuccina.

Ostře řezané geometrické plochy s okrasnými kameny

Kreativně využijete okrasné kameny do zahrady moderního typu. Populární jsou více či méně pravidelné mnohoúhelníkové tvary zcela zaplněné kamínky. Velmi oblíbené jsou mramory s neuvěřitelně pestrou barevnou paletou od klasických odstínů šedi včetně černé a bílé. Ale nemusíte se spokojit s decentností. Na výběr jsou kameny narůžovělé, červené a vínové, dále šedomodré, medově žluté nebo tmavě zelené. Vše je doplněno lávou nebo žulou v barvě soli a pepře. Fantazii se meze nekladou a vybere si opravdu každý.

zalévání květin

Zdroj: Freepik

Okrasné kameny okolo rostlin

Květiny, stromy i keře jsou spojené s okrasnými kameny, protože jim dlouhodobě dodávají živiny. Navíc vrstva kamenné drtě nebo valounků zadrží vlhkost v půdě. Pokud správně vyladíte výběr horninového druhu, budou si rostlinky mezi kameny libovat. Poznáte to podle bohatého růstu a velkého množství květů, které nasadí. Například růže milují mramor a jeho odstín můžete sladit s barvou jejich květů. Azalkám a dalším kyselomilným rostlinám pro změnu udělá radost láva Lapillo Rosso nebo žula Granito Montorfano.

Okrasné kameny na skalku

Ostrohranné okrasné kameny patří na skalku, která je imitací horského terénu. Proto vybírejte z drtí nebo lámaných hornin různých velikostí. Jako drenáž do zeminy se uplatní drobné i střední úlomky. Ty zlepší průtok dešťových srážek a vyhnete se tak přemokření kořenů. Do společnosti suchomilných skalniček na povrchu umístěte větší kamenné exempláře. Pečlivě si vše naplánujte, ať má každý dominantní okrasný kámen své dokonalé místo a je alespoň z jedné třetiny ukotvený v zemině. Pak zasaďte skalničky a obsypejte je drobnější drtí.

Kde koupíte okrasné kameny do zahrady v různých barvách?

Dostali jste tvůrčí nápad, při kterém se vám budou hodit dekorační kameny? Určitě si vyberete v e-shopu Stonex.cz s širokou nabídkou přírodně zbarvených druhů hornin. Kamínky jsou zabalené v pytlích, které vám umožní bezpečně si je uložit pro další použití. Prodej okrasných kamenů probíhá po paletách, které vám dovezou až před váš dům. Doprava je po celé České republice zdarma.

Text: Kateřina Špunda

4 tipy pro zahradu s okrasnými kameny