Praktická zahrada může být také krásná

 

Kovový nábytek

Foto: Shutterstock

Myslíte si, že zahrada může mít jen praktickou funkci a nebo může být jen krásná? To možná platilo kdysi, ale dnes už je možné mít zahradu zároveň okrasnou i praktickou. Ale jak toho dosáhnout? Stačí se dobře zamyslet nad plánem toho, jak budete zahradu používat a kde se budete pohybovat. Nejsou za tím žádné čáry, stačí jen vědět, co chcete a dobře plánovat. Pojďme se podívat na to, jak si zajistit zahradu plnou chutného ovoce nebo zeleniny, která bude zároveň okrasná a budete se zde cítit skvěle po celý rok.

Základem úspěchu je dobrý plán

Když už se chcete pustit do předělání vaší zahrady, doporučujeme věnovat dostatek času a pozornosti plánování toho, jak má vaše zahrada vypadat. Co k tomu budete potřebovat? Stačí vám tužka, papír a dostatek času na zamyšlení nad tím, jaké funkce má zahrada mít a kde se budete v jakých situacích zdržovat. Zapište si vše, co od vaší zahrady očekáváte a případně také to, co zde plánujete pěstovat. Dále se zamyslete nad tím, kde chcete na zahradě trávit volný čas s rodinou a přáteli, kolik bude v průměru u stolu lidí a jak se asi budou pohybovat v zahradě. Nakonec popřemýšlejte o tom, odkud z domu budete na zahradu nejčastěji chodit.

Rozdělte si vše na zóny

Poté, co už víte co vše plánujete na zahradě mít a jak ji budete využívat, je na čase se podívat na to, jak rozdělit tyto činnosti na jednotlivé zóny tak, aby si vzájemně nepřekážely a zároveň každá funkce zahrady byla maximálně efektivní. Pokud se například rozhodnete pořídit si hliníkové skleníky na pěstování ovoce nebo zeleniny, je dobré je umístit do míst s maximem slunečního svitu a trochu dále od zóny s posezením. Naopak zóna pro posezení a odpočinek může být klidně umístěná v místě kde je spíše stín, ale zase je blízko vstupu do domu.

I zahradní domek může být ozdobný

Zahradní domky jsou skvělým způsobem, jak uskladnit spoustu potřeba pro péči o zahradu, jízdní kola nebo další věci, které by se vám do domu jen těžko vešly a zabírají zbytečný prostor. Zahradní domek si můžete pořídit v různých provedeních a designech, takže najdete vhodný domek pro každou zahradu a ke každému domu. Díky němu můžete uskladnit spoustu věcí. A pokud dobře naplánujete jeho polohu, může být zcela mimo centrum dění, což je pro úložné prostory ideální. Dřevěný domek si navíc můžete složit s trochu šikovnosti také sami. Je možné je objednat online a nechat si je doručit přímo k vám domů.

Jaký zvolit nábytek

Nabídka zahradního nábytku je obrovská a na výběr máte množství různých stylů a také rozdílné materiály. Přírodní dřevo je nádherné a velmi příjemné na omak, ale vyžaduje pravidelnou péči, aby vám dlouho vydrželo a vypadalo pořád skvěle. Pokud se vám nechce o váš zahradní nábytek pečovat, je možnost koupit si nábytek z umělých materiálů, který vypadá velmi dobře, je velmi robustní a odolný a zároveň vyžaduje naprosto minimální údržbu. Pokud hledáte zahradní nábytek, ideální je koupit rovnou celý set, aby bylo vše dokonale sladěné.

 

Praktická zahrada může být také krásná