Neobvyklé krmítko vlastní výroby

Krmení ptáků je správné a podporuje pocit sounáležitosti a provázanosti s přírodou. Právě během zimy máte možnost přikrmovat drobné ptactvo, které se nyní v hojné míře stahuje k lidským obydlím. Rozvěšením a údržbou krmítek navíc přitáhnete děti do zahrady.

Vyrobte ptáčkům na zimu pestré krmítko. Budete mít radost nejen vy, ale i ptáčkové.

 Projekt krmítko

Nabídka krmítek je bohatá a neměl by být problém vybrat si to nejvhodnější. Chcete-li však do krmení ptáčků opravdu zapojit i děti, bude pro ně výroba vlastního krmítka pozitivním a motivačním prvkem. V některých zemích se v nabídce krmítek (i hnízdních budek) objevují dokonce i takové typy, které se z připravených polotovarů poskládají až doma. Skládání i tvorba krmítka a posléze jeho umístění na zahradě může mít pro dítě stejně kouzelnou atmosféru jako třeba společný nákup vánočního stromečku. Kromě klasických krmítek můžete zkusit vytvořit netradiční krmítko podle našeho návrhu. Potřebovat budete starý květináč, pár kousků přírodnin pro dozdobení a hlavně různé druhy ptačích pochutin. Důležitou pomůckou bude tavná lepicí pistole, pomocí které přilepíte veškerý materiál na suchý a odmaštěný povrch. Lepit by měli dospělí, děti mohou připravovat a loupat oříšky a vymýšlet takové kombinace umístění, díky kterým krmítko nadchne ptáky a bude i hezkou ozdobou zahrady.

Pozvěte sýkorky

Představované krmítko je vytvořeno zejména pro sýkorky, takže potravinovým základem jsou vyloupané vlašské ořechy a nevyloupané arašídy nalepené na stěnu květináče. Prázdné ořechové skořápky jsou na květináčový základ nalepeny tak, aby posloužily jako miniaturní mističky na semínka slunečnic. Také je zde připevněno několik klásků prosa a spíše jako ozdoba i malá jablíčka a drobné plody hlohyň a šípků. Výborným výplňovým materiálem důležitým i pro pozorování života na krmítku jsou arašídy. Při dobývání olejnatých semen přes skořápku se sýkorky na krmítku zdrží, díky čemuž můžete s dětmi sledovat jejich obratnost a poskakování. Semínka slunečnic naopak sýkorky okamžitě uzobnou a odnesou na blízký strom či keř, kde je teprve s pocitem bezpečí vylousknou a snědí. Úspěch krmítka proto závisí na jeho správném umístění. Osamocené krmítko vzdálené od keřů a stromů sýkorky většinou ignorují. Při jídle potřebují pocit bezpečí a dlouhé přelety na bezpečné místo by je stály více energie, než by získaly konzumací malé pochoutky.

Hurá do toho!

Krmení ptáčků je milé a prospěšné bez ohledu na to, jestli si krmítko vyrobíte nebo koupíte. Přináší pocit užitečnosti a s ním spojený vnitřní klid a radost. Vlastní tvorba ale vyvolává další pozitivní pocity, výroba podobného krmítka je navíc jednoduchá.

Postup

Materiál pro výrobu krmítka.

Pro zhotovení krmítka potřebujete hliněný květináč, tavnou pistoli, provaz na zavěšení, pochoutky pro drobné ptáčky a několik přírodnin pro dozdobení. Použít můžete ale i jiné materiály.

Nejdříve květináčem provlékněte provaz.

Nejdříve květináčem provlékněte provaz, kterým později uvážete krmítko na strom. Na květináč pak nalepujte ptačí dobroty, které občas prostřídejte s barevnými plody, kůrou či mechem pro ozdobu.

Na stěnu květináče nalepte i několik prázdných ořechových skořápek.

Na stěnu květináče nalepte i několik prázdných ořechových skořápek, které poslouží jako drobné mističky na jádra vlašských ořechů nebo slunečnicová semínka. V nejvyšší části umístěte několik jablíček.

Hotové krmítko pověste na strom.

Hotové krmítko pověste na strom. Šikovné sýkorky krmítko objeví velice rychle. Nejčastějšími návštěvníky krmítka budou nejspíš koňadry a modřinky.

Mističky z ořechových skořápek průběžně doplňujte slunečnicovými semínky.

Mističky z ořechových skořápek průběžně doplňujte slunečnicovými semínky nebo jinými ptačími pochutinami.

FOTO: AUTOR

Neobvyklé krmítko vlastní výroby

Neobvyklé krmítko vlastní výroby