Nejkrásnější zákoutí s lavičkou

Lavička v zahradě nemusí sloužit jen jako obyčejné místo k posezení. Stačí ji správně umístit a stane se doplňkem nejen praktickým, ale i krásným….

 

1. Před domem

Už u starých chalup vždy stála vedla vchodových dveří lavička či lavice. Oceníte je zde i v současnosti. Hledáte klíče v tašce? Koukáte, zda jste si vzali s sebou mobil? Čekáte před odchodem z domu na partnera, který stále není přichystaný a vy už máte dávno oblečený kabát? Není nic příjemnějšího než si tašku položit na lavici nebo si sem sednout a zkrátit si čekání v pohodlí.


2. Na terasy a terásky

Pokud máte na zahradě altán, terasu nebo jinou zpevněnou plochu, určitě sem lavičku postavte. Je dobré, abyste si odtud užívali výhled například na krásný záhon, jezírko nebo třeba do okolní krajiny. Lavičky i jednoduché lavice určitě oceníte u ohniště či krbu, vejde se na ně více lidí než na jednotlivá křesílka či židle.

3. Jako umělecké dílo

Lavička v zahradě poslouží i jako dekorace nebo dokonce malé umělecké dílo. Záleží jen na vás, zda zvolíte klidně i obyčejnou lavici, na kterou naaranžujete sochy ze dřeva či keramiky, klidně může jít o vaše umělecké pokusy, nebo pěkné oblázky. Doplnit je můžete samozřejmě květinami. Anebo si uměleckou lavičku zkuste vyrobit sami, například ji složte z kamenů, polen, palet a jiných materiálů. Pohodlí zde není důležité, mnohem se cení originalita a nápad.

4. Houpání neomrzí

Houpací lavičky, která jsou k dostání v mnoha velikostech a provedeních, ocení jak děti, tak dospělí. Polední relaxace vleže s knihou v ruce a k tomu houpání ze strany na stranu totiž podle odborníků uklidňuje.

 

5. Relaxace mezi květinami

Lavička vytváří na zahradě pohodu. Proto ji umístěte na příjemné místo do zeleně. Je jedno, zda zvolíte trvalkový zákon s rozkvetlými rostlinami, nebo jestli ji postavíte do stínu stromů či keřů. Aby se vám sedělo příjemně, měla by být zezadu chráněná. Podle psychologů pouze tehdy, máte-li za lavičkou strom, keře či stěnu, si opravu odpočinete a zklidníte se. Když za ní bude volný prostor, podvědomě budete neustále cítit ohrožení.

6. Pohodlí na první místě

Zvlášť pokud zvolíte lavičku z odolného tvrdého dřeva, nezapomeňte si k ní přikoupit sedáky či měkké polstrování. Tvrdé dřevo je opravdu tvrdé, ale příjemně si neposedíte ani na plastu či kovu. Barvou a vzorem polštářů navíc můžete ještě zdůraznit styl vaší zahrady. K pohodlí samozřejmě přispěje i to, že budete sedět na pevném podkladu a na místo se dostanete bez toho, abyste procházeli rozbahněným záhonem.

7. Věci praktické

Jestliže si jdete po obědě lehnout či sednou s knihou na lavici, abyste si tady odpočinuli, určitě si s sebou vezmete i telefon, sluneční brýle, kávu, vodu… Zpravidla čím dále od domu lavička stojí, tím více věcí s sebou máte. A postavit je jen tak do trávy není zrovna vhodné ani praktické. Oceníte tedy stolek, poličku, odkládací místo. Anebo se může stát lavička součástí květinových stěn, které nabízejí jak dostatek odkládací plochy, tak prostor na hrnkové rostliny. Ty jsou praktické i v užitkové části zahrady – nejenže si na nich odpočinete při práci, ale také sem uložíte drobné nářadí.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

 

Uložit

Uložit

Nejkrásnější zákoutí s lavičkou