Útulné posezení

Všude se dočtete, že zahrada je pokračováním domu a že bychom ji měli obývat celoročně. Jak to ale provést, abyste se v ní cítili opravdu příjemně? Nápovědu najdete na straně 21, další inspiraci můžete načerpat zde.

Útulné posezení

Útulné posezení

Řebříček tužebníkový
Řebříček je vysoký druh u nás běžně rostoucí krátkověké trvalky a dorůstá do výšky až
120 centimetrů. Zahradní formy rostou nejlépe v mírně vlhké humózní zahradní půdě. Méně obvyklá světle oranžová barva se ještě jednou ozývá ve výsadbě v podobě vysokých stvolů liliochvostce.

Pevná podlaha
Vždy je lepší, když zahradní nábytek stojí na pevném podkladu, například na dřevěné či dlážděné terase, pocit soukromého a zabydleného koutku tak ještě zesílí. Útulnému dojmu pomohou i jemné světlé barvy – všimněte si, že v okolí posezení není jediný agresivně působící odstín.

Ostřice
Trsy ostřice s dlouhými červenavými listy mají lehký a uvolněný vzhled. Velké listy a květy tmavých barev působí na malém prostoru trochu stísněně, lepší je použít rostliny světlejších odstínů a s jemnějšími listy. Traviny i bodláky obecně vypadají pěkně i pozdě na podzim, proto můžete ve svém koutku posedět i v listopadu.

Pryšec
Výplňový materiál zastupuje v této výsadbě pryšec. Jeho svěže zelená barva působí lehce a optimisticky. Sám o sobě by byl trochu nudný, ale s oranžovými řebříčky a bílými načechranými květy plané mrkve vytváří krásnou harmonickou skupinu. Prospívá v lehčí zahradní půdě.

Máčka alpská
Máčka s modrými květy představuje jedinou sytou a výraznou barvu celého zákoutí. Vynikne zvláště v kombinaci s jemným oranžovým odstínem. Trnité rostliny nikdy nevysazujte do těsné blízkosti sezení. I když jsou velice zajímavé, instinktivně se před nimi máme na pozoru a nepřispívají k psychické pohodě odpočívajícího.

Přívětivý stín i soukromí
Každá zahrada nemá kout pro soukromé posezení. Lze ho ale rychle vytvořit pomocí zástěny, plachty či stěny s popínavými rostlinami. Vždy je lepší vytvořit takové místo dál v zahradě, nikoli v těsné blízkosti domu – omezíte tak zlozvyk neustále odbíhat do domu a více se soustředíte na relaxaci.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Útulné posezení