Zahrada v době plastové…

Doba plastová… I tak by si člověk mohl připadat, pokud se rozhlédne kolem sebe na zahradě. Z tohoto materiálu se nevyrábí pouze nábytek, ale i lehké střešní krytiny, plotové latě, prkna na terasy, obklady fasád, bazény, nádrže na dešťovou vodu i celé zahradní domky. Jaký je k tomu důvod?

plasty1

Také trávíte několik letních víkendů či část dovolené se štětcem v ruce a natíráte dřevěný plot, zábradlí, domek na nářadí a nábytek? Jestliže je vyměníte za ty plastové, ušetříte si spoustu práce. Právě bezúdržbovost je jednou z největších výhod, proč plast často vítězí nad přírodním materiálem. A také stále dokonalejší vzhled umělé hmoty. Díky fóliím imitujícím dřevo jsou například plotové plaňky k nerozeznání od těch přírodních.

plasty2

Nábytek s kouzlem ratanu

Řekne-li se plastový nábytek, zřejmě každý si představí bílé plastové židle z hobbymarketů za pár korun, které ovšem po první sezoně zešednou, zůstávají na nich skvrny po jídle, při větší zátěži i prasknou. Moc krásy pak nenadělají. Je však dobré vědět, že tyto výrobky jsou považované pouze za sezonní zboží a počítá se s tím, že je nebudete používat dlouho. Chcete-li nábytek, který vydrží krásný několik let, sáhněte po tom vyrobeném z vysoce UV stabilizovaného polyetylenu (HDPE). Plast na slunci nežloutne ani nekřehne. Pak poznáte všechny výhody tohoto materiálu, mezi něž patří nízká hmotnost, stabilita, velký výběr tvarů a barev, a hlavně bezúdržbovost, neboť židle stačí opláchnout vodou.

Velmi oblíbený je v posledních letech také plastový nábytek dokonale napodobující ratan.

Ten se vyrábí, přesněji vyplétá, podobně jako ten proutěný. Ovšem přírodní materiál je zde nahrazen odolným a prakticky nezničitelným plastovým vláknem. A venku může klidně zůstat celé léto, protože ho nezničí ani déšť či vlhkost.

plasty4

Plot dokonale imitující dřevo

Že jste plot z plastu ještě nikdy neviděli? Možná ano, jen jste ho nepoznali. Existují dva typy umělohmotných plotovek: levnější, vyrobené z recyklátu, a dražší, pro něž se vžilo označení z dutého plastu. Rozdíl je jednak v ceně, neboť ty recyklované stojí zhruba polovinu toho, co duté, ale především je rozeznáte podle kvality a povrchového provedení. Recyklované se vyrábějí tak, že se materiál tvaruje ve formě, přičemž se probarvuje přímo ve hmotě, a tak získává stálou a ve všech částech stejnou barevnost. Ovšem ta je omezená, neboť použít lze jen takové odstíny, kterými jde překrýt barvy recyklovaných plastů, nejčastěji jde o hnědou, zelenou, červenou, černou či hnědou. Pokud toužíte po bílém plotu, musíte si pořídit plaňky z dutého plastu. Profily, z nichž se vyrábějí ploty, jsou téměř totožné s těmi okenními. A pohrát si můžete i s dezénem plotů, neboť v této kategorii jsou k mání jak bílá barva, tak lze povrch – stejně jako u oken – opatřit fólií s dekorem například imitujícím dřevo. Na první pohled tak nikdo nepozná, že jste tradiční materiál vyměnili za plast.

Střecha ideální do zahrady

Méně známé jsou zatím střešní umělohmotné střešní krytiny. Vyrábějí se také z recyklovaného materiálu a podle toho získávají své vlastnosti. V tašky se může proměnit například plast z automobilového průmyslu, PET lahví i kabelových izolací. Umělohmotné krytiny pak velmi často nahrazují šindele, jimž se nejvíce podobají. Oproti tradičním materiálům mají jednu výhodu – tašky jsou tvárné, a tak lze plastové systémy velmi úspěšně použít u kulatých nebo půlkulatých částí střech, kde se jinak používá oplechování. Samozřejmě i pro ně platí, že jsou bezúdržbové, vyžadují minimální péči, mají nízkou hmotnost i dlouhou životnost. Plastové krytiny se hodí hlavně tam, kde původně byla použita některá z lehkých střešních krytin, a na drobné zahradní stavby, kde odlehčenému typu odpovídají i parametry krovu.

Vyrobit lze i celý domek

Z plastu se však vyrábějí i celé zahradní domky. Stabilitu jim dodává nosná kovová konstrukce a dvojité stěny se silou dvacet šest milimetrů. Střecha, dvojité dveře i podlaha jsou vyrobeny z masivního, velmi odolného a prakticky nerozbitného plastu. Domky a chatky se dělají z extrémně odolného polyetylenu s UV filtrem, proto nežloutnou ani nekřehnou. A samozřejmě jsou prakticky bezúdržbové. Domek je navržen a vyroben tak, aby montáž byla co nejjednodušší a nejkratší.

Plast ukrytý pod povrchem

Z plastu se však vyrábějí i technické produkty, nutné pro bezproblémový provoz chaty, chalupy či domu, jako jsou nádrže na dešťovou vodu, jímky a podobně. Vyrábějí se z vysoce kvalitního materiálu, musejí být vodotěsné, odolné vůči agresivním a chemickým látkám a také svařitelné. Zdravotní nezávadnost je samozřejmostí. Pokud zůstávají na povrchu, je nutná i jejich odolnost vůči UV záření.


Když se spojí dřevo a plast

I přes nesporné výhody plastu mnozí stále nedají dopustit na přírodní dřevo, a to i přes náročnější údržbu. I ti však ocení plast. Na trhu je totiž materiál, který kombinuje krásu a vzhled přírodního dřeva a bezúdržbovost plastu. Vyrábějí se z něj hlavně terasová prkna a také obklady fasád. Kompozit, jak se mu správně říká, je kombinací přírodního dřeva, přesněji dřevěných pilin, a polymeru. Poměr se zpravidla pohybuje půl na půl či 40 ku 60 procentům, a to podle výrobce a jeho receptury. Výsledné vlastnosti jsou však velmi podobné a na zahradě neocenitelné.

plasty3Desky získávají unikátní vlastnosti jako pevnost, odolnost, jednoduchou údržbu a dlouhou životnost, dále je nenapadají dřevokazní škůdci, nekroutí se ani neštěpí. Další jeho vlastnost oceníte zvláště na terasách a u bazénu, kde jste zvyklí chodit bosi. Na rozdíl od dlažby totiž dřevoplast ani mokrý neklouže a rychle schne. Nejsou v něm ani třísky, které byste si zadřeli do bosého chodidla. A velmi snadná je i údržba. V případě ušpinění stačí povrch ostříkat vysokotlakým čističem.

Dřevoplast se vyrábí v několika barvách a odstínech od béžové přes olivově zelenou a hnědou až šedou či černou. Každý si tedy může vybrat vhodný odstín tak, aby dokonale ladil s okolním prostředím.


plasty6

Plastový nábytek propohodlný život

Plastový nábytek americké společnosti Lifetime s atestem Státního zdravotního ústavu v Praze. kombinuje ocelovou konstrukce a vysoce UV stabilizovaný polyethylenu (HDPE). Plast na slunci nežloutne ani nekřehne. Hlavní výhodou je jeho vysoká odolnost, a protože ho můžete i složit, tak také snadná skladovatelnost.

Více informací na www.lanitgarden.cz.


plasty5

Domek, o který se nemusíte starat.

Plastový zahradní domek “nové generace” slouží k uskladnění nejen zahrádkářských

potřeb. Má nosnou kovovou konstrukci a dvojité stěny, střecha, dvojité dveře, podlaha jsou vyrobeny z masivního velmi odolného a prakticky nerozbitného plastu. Domek je vybaven dvojitými dveřmi na pantech. Síla dvojité plastové stěny je 26 mm. Sklon střechy je 30 stupňů, což výrazně snižuje množství a tlak sněhu na střechu. Materiál domku, extrémně odolný polyethylen s UV filtrem, nežloutne ani nekřehne, takže odpadá pravidelné natírání. Domek je navržen a vyroben tak, aby montáž byla co nejjednodušší a nejkratší. Jednotlivé díly pouze zaklapnete do sousedních dílů a spoj zajistíte šroubkem. Více informací na www.lanitgarden.cz.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a archiv firmy Lanit Plast

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

Uložit

Uložit

Zahrada v době plastové…