Květinový kalendář – Pestrý červenec

Barevné květy na zahradě, zrající obilí na polích, šťavnaté plody v sadech, letní nálada a volné dny. Tím vším je charakteristický první prázdninový měsíc. Máte-li tvořivou náladu, je červenec nejlepším obdobím pro vytváření kytic, které ozdobí kuchyň na chalupě, stůl na terase i zahradní party.

Veselé barvy vnášejí do života sílu, aktivitu, dobrou náladu a povzbuzují k tvůrčí činnosti.

Veselé
barvy vnášejí
do života
sílu, aktivitu,
dobrou náladu
a povzbuzují
k tvůrčí
činnosti.

Právě v červenci máte možnost vyzkoušet typicky venkovské kytice, ve kterých se snoubí zahradní květiny s planými lučními květy. Příroda je bohatá na zrající obilné klasy, drobné ovoce i voňavé bylinky. Popusťte proto uzdu fantazii a vyberte si z bohatého sortimentu rostlin, mezi nimiž budou také plně rozkvetlé letničky. Nebojte se přitom přehršle barev – výrazné barvy teplých tónů k létu neodmyslitelně patří. Navíc zlepšují náladu a povzbuzují chuť k životu. Tak nač ještě čekat! Zahradním trvalkám, planým květinám a větvičkám s plody sluší nádoby z čirého skla i staré zapomenuté džbány, které čekají na své znovuobjevení na půdě chalupy. Intenzivně zbarvené květy se dobře kombinují i s kovovými či smaltovými nádobami.

Nabídka rostlin

Máte-li tvořivou náladu, je červenec nejlepším obdobím pro vytváření kytic, které ozdobí kuchyň na chalupě, stůl na terase i zahradní party.

Máte-li
tvořivou náladu, je červenec
nejlepším obdobím pro
vytváření kytic, které ozdobí
kuchyň na chalupě, stůl na
terase i zahradní party.

Inspirovat se můžete naší ukázkovou kyticí, která obsahuje hned několik skupin floristického materiálu. Pozitivní zprávou je, že všechny použité druhy snadno seženete na zahradě, okraji pole, podél cesty nebo na louce. Kytici s kruhovou kompozicí uvažte do spirály a stonky květin bezpečně svažte přírodním lýkem nebo konopným provázkem. Používejte jen přírodní materiály, uměle vyráběné raději vynechte. Květinovou kompozici kytice tvoří pestré květy jiřin (Dahlia sp.) hned v několika kultivarech, které jí dodají i zajímavou vůni. Venkovský styl podporují hvězdnice (Aster sp.) v růžové a modré barvě a sytě žlutý plný květ třapatky dřípaté v kultivaru ‘Goldquelle’ (Rudbeckia laciniata). Kousek volné přírody do vazby dodejte třeba pomocí vratiče (Tanacetum vulgare), zlatobýlu (Solidago canadensis), řebříčku (Achillea millefolium), jemných květů kerblíku (Anthriscus silvestris) a vínových kvítků krvavce totenu (Sanguisorba officinalis). Na okraji pole možná ještě najdete dokvétající máky (Papaver sp.) a podél cest naleznete sýrově žlutý starček (Senecio rupestris). Zajímavý vzhled kytici dodají i různé druhy ovoce a plody okrasných keřů. Použít můžete třeba jablka upevněná na floristický drátek, nedozrálé jeřabiny, červené plody třezalky ‘Hidcote’ (Hypericum sp.) a zralé obilné klásky.

Možné alternativy

Pokud máte rádi bylinky, přidejte do kytice i kvetoucí dobromysl (Origanum vulgare) a levanduli (Lavandula angustifolia). Příjemně sytou vůni jí dodají také růže. Z trvalek určitě nezklamou třapatkovky (Echinacea purpurea), jarmanky (Astrantia major) nebo zápleváky (Helenium autumnale). Stejně tak vyzkoušejte jednoleté květiny ze zahrady. V řezaném stavu dlouho vydrží statice (Limonium sinuatum), pakmín (Ammi majus), ostálky (Zinnia elegans) nebo měsíček lékařský (Calendula officinalis). A jestliže vám přece jen připadá, že by kytici slušelo více zeleně, doplňte pár větviček bobkovišně (Prunus laurocerasus) a buku lesního (Fagus sylvatica).

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář – Pestrý červenec

Květinový kalendář – Pestrý červenec