Bylinky pro krásné vlasy

Ořechy nahradí barvu na vlasy, z cibule vyrobíte přeliv, heřmánek poslouží jako kondicionér… Chemické a kosmetické přípravky lze nahradit přírodními, které si vyrobíte sami.

V listopadu věnujte pozornost vlasům – jsou oslabené po horkém létě a čeká je zimní období, kdy budou trpět pod čepicí. K péči o ně můžete využít mnoho rostlin ze zahrady nebo bylinářství.

Přírodní barvení

Na rozdíl od barev chemických ty přírodní vlasy nepoškozují, naopak je posilují. Kromě oblíbené henny můžete vyzkoušet i domácí rostliny. Hnědé vlasy oživí ořešák. Použít lze jak jeho listy, tak ještě intenzivněji barvící oplodí ořechů – rubinu. Kdo s ní přišel do styku, ví, že dovede barvit skutečně intenzivně a hnědých skvrn na rukou není snadné se zbavit. Co na kůži vadí, na vlasech potěší. Ořešák zintenzivní hnědou barvu a přidá k ní nádherný lesk. A existuje ještě několik dalších rostlin, které lze pro přírodní tónování tmavých i světlých vlasů využít.

Ořechová barva na vlasy

Pár hrstí ořechového oplodí – množství zvolte podle délky a hustoty vlasů – umelte najemno a rozmíchejte v trošce horké vody na kaši. Ta by měla být snadno roztíratelná, ale ne příliš tekutá.
Přidejte lžičku jablečného octa a několik kapek oleje, nejlépe dýňového.
Naneste na vlasy a pod igelitovou čepicí a ručníkem nebo kulichem nechejte působit nejméně půl hodiny.
Poté důkladně opláchněte, šamponem však vlasy omyjte až druhý den.

Rychlý ořechový přeliv

Dvě hrsti čerstvých či sušených listů ořešáku nebo hrst nasekaného oplodí vložte do čtvrt litru studené vody, zahřejte a povařte pět až deset minut, nechejte vychladnout a zceďte. Poté vmíchejte lžičku jablečného octa. Při vaření můžete přidat i bylinky pro vůni – například sušené levandulové květy, nasekanou nať rozmarýnky, šalvěje a podobně. Nebo do již hotového odvaru přimíchejte kapku oblíbeného esenciálního oleje.
Přeliv poslouží jako poslední oplach na vlasy, který jemně zvýrazní jejich barvu a dodá lesk. Jen na jejich vysoušení si připravte starý, nejlépe tmavě zbarvený ručník, protože na něm zanechají barvivo.

Cibulový přeliv

Hnědě barví i slupky cibule – a to nejen vajíčka na Velikonoce, ale i vlasy po celý rok. Hrst slupek z cibule povařte nejméně pět minut ve čtvrt litru vody. Poslouží jako poslední oplach vlasů podobně jako odvar z ořešákového listí či rubiny. Pokud ho budete používat pravidelně, zakryje i šediny.

Rebarbora pro blondýny

Reveň čili rebarbora přirozeně zesvětluje blond vlasy. Na zahradě se snadno rozrůstá, a tak si můžete na podzim odkopnout kořen, ten nakrájejte a nejméně čtvrt hodiny povařte – doporučení množství je jedna polévková lžíce na čtvrt litru vody. Přeliv používejte jako poslední oplach vlasů.
Pro účinnější tónování kořen umelte, smíchejte ho se šťávou z citronu a takovým množstvím horké vody, aby vznikla snadno roztíratelná kaše.
Pod pokličkou nechejte nejméně půl hodiny. Rebarbora mezitím vsákne vodu, proto poté přimíchejte další horkou vodu podle potřeby.
Hotovou směs naneste na vlasy a nechejte pod igelitem a teplým zábalem působit nejméně hodinu.

Heřmánkový oplach

Příjemně voňavý kondicionér pro blond vlasy, který mírně zesvětluje, připravíte z heřmánku. Dvě polévkové lžíce sušených či čerstvých květů přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechejte v zakryté nádobě nejméně hodinu louhovat. Po přecezení můžete přidat šťávu z poloviny citrónu, která zesvětlující účinek podpoří a vlasy navíc zpevní.

Bylinkové nálevy jako kondicionéry

Pokud po každém mytí vlasů použijete jako poslední oplach silný nálev nebo odvar z léčivých rostlin, získáte zdravé a lesklé vlasy. Legendární je v tomto ohledu kopřiva, ale využít můžete i další byliny ze zahrady, louky i lesa.

Kopřivová kůra

Kopřiva podporuje růst vlasů, ozdravuje vlasovou pokožku a mírní tvorbu lupů. Silný nálev ze dvou lžic podrcené kopřivové natě na šálek vody, obohacený o lžičku jablečného octa, je vynikající oplachovou kůrou pro tmavé vlasy. Pozor! Světlým by mohl přidat nechtěné zabarvení! Připravit ji můžete i z čerstvých kopřiv, které najdete na zahradě často i v listopadu, kdy obrážejí v létě posečené rostliny. Buď je vyluhujete ve vodě stejně jako sušené, nebo je v ní rozmixujte – tyčovým mixérem nebo mixérem na smoothie – nechte čtvrt hodiny uležet a poté přeceďte přes jemné síto. Svěže zelená šťáva je plná vitamínů a minerálů, které prospívají vlasům i vlasové pokožce.

Bylinky nejen pro vůni

Podobně jako z kopřiv si můžete připravit nálev ze lžíce čerstvých či sušených aromatických bylinek. Pokud je před luhováním podrtíte, do vody se snáze uvolní větší množství účinných látek i vůně. Pro tmavé vlasy je ideální rozmarýn, který podpoří jejich růst, reguluje tvorbu kožního mazu a zvýrazňuje jejich odstín. Podobně působí i antiseptická šalvěj a dobromysl. Květy levandule vlasy krásně provoní a uklidňují pokožku hlavy. Bylinky můžete přidat též do kopřivového nálevu, podpořit tak jeho účinky a dodat mu vůni.

Tip redakce
pro krásné vlasy

  • Odvar z přesličky vlasy posiluje díky vysokému obsahu křemíku.
  • Nálev z březových listů zanechá vlasy lesklé a lze je snáze rozčesat. Podporuje také jejich růst.
  • Koktejl z lichořeřišnice, připravený rozmixováním čerstvých listů ve vodě a přecezením, intenzivně podporuje růst vlasů. Ještě účinnější je šťáva z listů vylisovaná, vtíraná přímo do vlasové pokožky.
  • Elixírem pro unavené, suché a lámavé vlasy je olejový zábal z panenského rostlinného oleje. Pro tmavé vlasy je ideální dýňový nebo ořechový, pro světlé arganový nebo mandlový.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Bylinky pro krásné vlasy