Chrpy (nejen) modré

K chrpám, které rostou na polích s obilovinami, patří modrá barva. Ovšem na zahradách lze pěstovat i odrůdy s bílými, růžovými či růžovofialovými květy.

Modrá klasika

Chrpa modrák (Centaurea cyanus), původně obtížný plevel obilných lánů, se stala netradiční letničkou. Kromě typické modré barvy jsou vyšlechtěné i odrůdy s květem bílým či růžovým (‘Rosa Schönheit’), dokonce můžete pěstovat i plnokvěté druhy. Vysévá se přímo na záhon, potřebuje slunné místo a výživnou půdu.

Chrpa horská (Centaurea montana) tvoří skoro půlmetrové husté vysoké trsy s pěknými šedozelenými listy. Má jemné světle modré květy, které mohou být i bílé (‘Lady Flora Hastings’). Hodí se na polostinná místa s mírně vlhkou, dobře propustnou půdou, bohatou na živiny. Snese ale i občasné sucho a plné slunce.

Další barvy

Chrpa obrovská (Centaurea macrocephala) dorůstá dokonce do výšky kolem osmdesáti centimetrů. Překvapí slunečně žlutou barvou květů, které mají šířku až deset centimetrů a tvarem připomínají spíš veliký bodlák než klasickou chrpu. Jde o robustní trvalku s pevnými, tuhými stonky, je mrazuvzdorná a snáší i suchá místa.

Chrpa bělavá (Centaurea dealbata) s výrazně růžovofialovými květy pochází z Malé Asie a Kavkazu, nejlépe se jí proto daří na slunci se sušší, dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Hodí se k řezu do letních kytic. Dorůstá do výšky šedesát centimetrů a díky světle zeleným listům se často vysazuje před tmavé jehličnany.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Chrpy (nejen) modré