Jak si vytvořit dokonalou zahradu

Vždycky jste snili o dokonale krásné zahradě, kde se vám bude skvěle relaxovat? A možná si myslíte, že to bude velmi náročný úkol, který je potřeba přenechat celý profesionálům a bude vás stát obrovské peníze. Ale díky troše odvahy a chuti do práce můžete většinu úkonů v pohodě sami zvládnout. A pokud už na něco nebudete stačit, stačí najmout profesionály jen na některé úkony a nemusíte zbytečně utrácet peníze za komplexní práce.

zahrada s bazénem

Foto: freepik

Inspiraci najdete na internetu

Kdysi jste pro radu, jak si uspořádat vaši zahradu, museli najímat drahé odborníky, ale dnes je díky internetu všude spousta inspirace a zajímavých rad, jak si vytvořit dokonalou zahradu. Zejména sociální síť Pinterest je skvělým startovacím bodem pro inspiraci. Najdete zde inspiraci pro zahrady všech rozměrů, tvarů i stylů. Na internetu potom najdete spousty článků s tipy, jak si zahradu vytvořit a také jak o ni optimálně pečovat. Kromě toho také najdete informace o tom, jak pečovat o různé květiny a také kde sehnat skvělý zahradní nábytek. Navíc můžete načerpat inspiraci pro každý rozpočet, takže zde nenajdete jen rady, které vás budou stát majlant.

Myslete na to, jak budete zahradu využívat

První věcí, o které byste měli při úvahách o vaší nové zahradě přemýšlet, je účel pro který chcete zahradu používat. Budete zde pěstovat nějaké chutné plodiny? Pak je dobré, aby měl váš skleník přednost před dalším vybavením zahrady a byl na co nejlepším místě pro pěstování. Nebo chcete z vaší zahrady udělat dokonalé místo pro setkávání s přáteli? Pak bude nutné mít zde velkou zpevněnou zónu pro posezení a také venkovní gril. Kromě účelu, pro který plánujete zahradu používat, je také dobré zamyslet se nad tím, kolik času plánujete zahradě věnovat. Pokud jste zaneprázdnění a nemáte dost volného času, je dobré minimalizovat přítomnost květin náročných na péči a preferovat raději trávník nebo odolné rostliny vyžadující minimální údržbu, jako jsou například keře. Pokud je potřeba zahradu překopat od základů, nejbližší půjčovna minibagrů vám může pomoct sehnat ten správný stroj pro danou práci.

Využijte úpravu zahrady k dalším stavebním pracem

Pokud už plánujete velikou předělávku vaší zahrady, je dobré toho, že bude velký nepořádek, využít také pro další práce okolo vašeho domu a pozemku. Proto je dobré to například spojit se zateplením vnější fasády nebo dalšími opravami, které by vám normálně zahradu poškodily, ale v tomto případě vůbec nebude vadit, že se budou dít. A pokud budete potřebovat nějakou techniku, bude se hodit půjčovna stavebních strojů, kde si můžete pronajmout stroje na nezbytně nutnou dobu, po kterou je budete potřebovat. Úprava vaší zahrady tak může vašemu bydlení přidat ještě další rozměr.

Jak je to s bazénem?

Zvažujete, že si na svou zahradu pořídíte vlastní bazén? Tohle rozhodnutí byste měli dobře promyslet, protože bazén je sice skvělá věc v létě, ale jedná o poměrně nákladnou věc nejen na pořízení, ale také na provoz. Proto si dobře rozmyslete, jestli bazén není pro vaši zahradu příliš velký nebo jestli jej dostatečně využijete, aby ospravedlnil svou vysokou cenu a náročnou a drahou údržbu. A vzhledem k tomu, že bazén je do zahrady obvykle veliký zásah, je dobré plánovat jeho stavbu právě společně s úpravami zahrady.

 

Jak si vytvořit dokonalou zahradu