Podzim je čas plodů. I těch jedovatých

Příroda je lákavě rozmanitá, z čehož na zahradě patřičně těžíme, když se snažíme na kousku půdy vytvořit malý soukromý ráj. Je ale třeba vzít na vědomí, že všechno na světě je černé i bílé a příroda není výjimkou.

Temnoplodec má plody s výrazným „bubákem“.

Temnoplodec má
plody s výrazným
„bubákem“.

Květiny se pyšní barevnými květy, krásnými listy, neobvyklými tvary, opojnými vůněmi, ale mají také trny a často bývají jedovaté. Jsou prostě takové a je chybou s tímto faktem nepočítat už při navrhování a osazování záhonů. U standardní zahrady to není nijak důležité, pokud je určena pro dospělé návštěvníky. Ty jistě nenapadne „vařit polívčičky“ z toho, co jim zrovna přijde pod ruku, jako to pro panenky dělávají děti. Jinýma očima se ale na každý osázený kousek půdy (ať se jedná o zahradu či městský park) musejí dívat rodiče. Ve složité situaci jsou i prarodiče, jejichž zahradu navštěvují vnoučata. Jejich prvotní ostražitost vůči vlastním dětem už polevila, a pokud s nimi mladá rodina přímo nebydlí, snadno si vytvoří zahradu podle svých představ bez ohledu na nebezpečnost některých rostlin. Zahradu je ale možné vytvořit tak, aby se na ní děti mohly pohybovat bez obav. Pokud je však už osázená, je na místě malé školení pro děti nebo společný pobyt na zahradě. Není vůbec přehnané rizikové rostliny před delší návštěvou dětí viditelně označit. Možná vám bude třeba obrázek lebky se zkříženými hnáty připadat trochu morbidní, účel ale splní a pro děti je jasným symbolem, co se smí a co ne.

Jedlé versus jedovaté

Plody bobkovišně jsou oválné a těsně přisedlé k větvičce.

Plody bobkovišně
jsou oválné a těsně
přisedlé k větvičce.

Největší úskalí představuje neúmyslná záměna. Často jsou na zahradách záměrně vysazeny užitkové rostliny, z kterých si děti mohou otrhávat jedlé plody a vytvářejí si tak vztah k zahradě i pěstování plodin. Děti však mohou podobně vypadající plody snadno zaměnit.

Nebezpečné květy
Děti lákají nejen dozrálé plody, ale i květy. Rády navlékají velké opadané květy, třeba rododendronů nebo vajgélií, na stébla a vytvářejí z nich různé ozdoby. Pozor ale na náprstníky, jejichž duté květy jsou jako stvořené pro čepičky na malé panenky nebo loutky.
Jsou jedovaté!

Dejte pozor!
brusinka, klikva, medvědice x konvalinka – červené kulaté plody
zimolez kamčatský, borůvky x dřišťál, mahonie – tmavě modré ojíněné plody
tyčkové fazole x štědřenec převislý, trnovník akát – pukající lusky se semeny
kustovnice čínská x kustovnice cizí, tis červený – červené měkké plody
muchovník x zimolez fialový, zimolez obecný – jednotlivé tmavé kulovité plody
rakytník řešetlákový x brslen evropský – oranžové pevné bobule
bez obecný x ptačí zob obecný – tmavě modré až černé lesklé plody ve svazečcích
černý rybíz, aronie x bobkovišeň lékařská – tmavě modré až černé lesklé plody ve svazečcích

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Podzim je čas plodů. I těch jedovatých

 

Podzim je čas plodů. I těch jedovatých