Květinový kalendář – Oranžové září

Konec léta se nenávratně blíží. I tak ale máte možnost si do kytice vybrat mnoho zajímavých květin, které vám kvetou na zahradě i za plotem. Můžete navíc vyzkoušet také vypichované dekorace na stůl nebo pestrý věnec na domovní dveře.

Konec léta se nenávratně blíží. I tak ale máte možnost si do kytice vybrat mnoho zajímavých květin

Konec léta se nenávratně blíží. I tak ale
máte možnost si do kytice vybrat mnoho
zajímavých květin

Devátý měsíc v roce je ve znamení sytě oranžové barvy, která je pro nadcházející podzim typická. Kromě klasické zeleně a květin máte navíc možnost zakomponovat do aranžmá i barevné plody. Skvělou práci odvedou například šípky růže šípkové, červené plody hlohu, kaštany nebo zralá jablka. Pokud nevíte, jak svou „sklizeň“ do kytice umístit, použijte floristický drátek. Plody jím stačí ve spodní části nebo v místě přisedání stonku na plod obtočit a uvázat ke květinám. V tomto období určitě upřednostněte přírodní materiály, hodí se například lýko, režný konopný provázek, kokosové vlákno v přírodní barvě, papírové stuhy nebo stébla obilí a trav.

Nabídka rostlin
Pestrou ukázkovou kytici uvážete z kupovaných rostlin i druhů, které vám zrovna rostou na zahradě. Dominantní květy v ní patří slunečnici roční (Helianthus annuus), kterou v tomto období seženete v různých kultivarech od žluté přes oranžovou až po okrovou barvu. Výrazné úbory doplňuje oranžovožlutá gerbera (Gerbera sp.). Další odstín oranžových tónů reprezentují vytrvalé klejichy (Asclepias tuberosa), které si čím dál častěji nacházejí cestu do našich zahrad, kde jsou oblíbené především u motýlů. Po obvodu doplňují kytici nebesky modré jícnovky (Eustoma sp.), které seženete v každém květinářství. Naše ukázková kytice jasně reprezentuje přerod léta do podzimu a je pro ni typické i použití plodů. Kromě kaštanů zde najdete také drobná plodenství růže mnohokvěté (Rosa multiflora). Pokud chcete, aby také zajímavě voněla, doplňte ji o nakvetlý kopr, jehož jemná textura dodá vazbě navíc zajímavý šmrnc. Celkovou kompozici květů lemují listy libavky (Salal sp.) a palmy horské (Chamaedorea elegans).

Možná alternativa
Pokud nemůžete některou z uvedených rostlin sehnat, použijte dostupný materiál ze své zahrady. V tomto období ještě stále kvetou jiřiny (Dahlia sp.), dokvétají některé druhy růží (Rosa sp.), letničky v čele s ostálkami (Zinnia elegans) nebo záplevák podzimní (Helenium autumnale). Zeleň snadno nahradíte větvičkami bobkovišně (Prunus laurocerasus) nebo několika listy okrasné trávy ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis), kterými překlenete celou kytici tak, aby jemně kryly kompozici květů. Oranžová barva se výborně kombinuje i s ostře růžovou, tu zastupuje skupina vřesů obecných (Calluna vulgaris) prodávaných v hrnkované podobě.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář – Oranžové září

Květinový kalendář – Oranžové září