Kontryhel léčivý i krásný

Kontryhel patří ke známým rostlinám, které najdete na vlhkých loukách i v udržovaných zahradách, kde se stává nepostradatelnou doplňkovou rostlinou okrasných záhonů.

Leaves of Common Lady's Mantle with water drops on the upper surface

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) přitahuje lidskou pozornost již odedávna, a to svou průzračnou kapkou, kterou každé ráno najdete v úžlabí do varhánků poskládaných listů. Nejde ani o rosu, ani o dešťovou vodu, ale o přírodní destilát, který rostlina sama vyrábí. Tuto látku naši předkové nazývali nebeská rosa, rostlinu perlová bylina, a snažili se z nich dokonce vyrobit kámen mudrců.

Poradí si i se stafylokokem

Kontryhel obsahuje celou řadu cenných látek, například třísloviny se silným účinkem pro urychlení procesu hojení zevních ran, a také mírní svědění. Flavonoidy a karotenoidy mají zase silné antioxidační účinky, které ovlivňují ochranu jednotlivých buněk i celého organismu. Kumarin přispívá k redukci a vylučování vody, brání tedy otokům. Jeho antibiotické účinky jsou natolik silné, že dokážou pomoci i při infekcích, kde se již objevila rezistence vůči syntetickým léčivům, třeba u nákazy zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus).

kontryhel2

Ženská bylina

Kontryhel působí svíravě, tlumí záněty, chrání cévy a říká se mu také ženská bylina. Obsahuje totiž látky, které se svými účinky blíží gestagenům, tedy ženským pohlavním hormonům. Dnes jsou účinky kontryhelu při léčbě ženských potíží překonané moderními léky, nicméně bylina stále dokáže harmonizovat a pozitivně vyladit ženský organismus. Má vliv na posílení dělohy i vazů po porodu a urychluje proces hojení v šestinedělí. Nicméně každý může využít léčebnou sílu této rostliny při komplexním působení na hojení ran, problémech s kůží, léčení zánětů a zastavování krvácení. Mírní i bolesti a křeče.

S léčbou pomohou dva druhy

Pro léčebné účely se využívají dva vytrvalé druhy – již zmíněný kontryhel obecný a kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Můžete je pěstovat na zahradě ze semen, snadnější způsob je ale odkopnutí oddenků od volně rostoucí rostliny. Na záhony si sazenici můžete samozřejmě přenést i z volné přírody, samozřejmě s výjimkou chráněných oblastí. Bylina bude nejlépe prospívat v místech s humózní půdou. Pro léčebné účely se sklízí v době od května do srpna kvetoucí nať. Vždy ale počkejte, až z listů zmizí typické krůpěje. Kontryhel rychle usušte a skladujte v uzavřené nádobě.


Kontryhel pro zahradníky

Krásné záhony tvoří nejen výrazné dominantní rostliny, ale i ty nenápadné, které jim dělají vhodné pozadí. K těm druhým patří i kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Kromě na první pohled snadno rozeznatelných listů má také zajímavé květy – žlutozelené poléhavé laty, které svou nezvyklou barvou tvoří klidné pozadí třeba pro pestré letničky či cibuloviny. Osvěží i polostinná místa, která kontryhelu měkkému svědčí, může ale růst i na slunných záhonech. Tato trvalka potřebuje dostatek vláhy, trvale podmáčené stanoviště jí ovšem nesvědčí. Dobře se jí daří pod nižšími keři ve společnosti hajních rostlin, mezi něž patří například lechy, srdcovky, kokoříky, pomněnky nebo sasanky. Ze zahradních trvalek to jsou třeba bergénie, bohyšky nebo škornice. Rostlinám svědčí mírný řez během vegetace, omezíte tak její samovýsev, tedy i zaplevelení zahrady. Kontryhel měkký ovšem nelze využít jako léčivku.


 

Léčivé přípravky

Kosmetický nálev

Po třiceti gramech natě kontryhelu, violky trojbarevné a úborů měsíčku nechte deset minut louhovat v převařené vodě. Vzniklým nálevem omývejte problematickou pleť.

Čaj pro nastávající maminky

Jednu čajovou lžičku přelijte vroucí vodou a nechte sedm minut vylouhovat, potom slijte. Užívá se třikrát denně po dobu šesti týdnů před porodem a ještě čtyři týdny po narození miminka. Čajová kúra přispěje k hladkému porodu a napomůže hojení případných poranění.

Olej proti těhotenským striím

Třicet gramů kontryhelové nati a třicet gramů květů růží naložte do tří set mililitrů mandlového oleje a nalijte do uzavíratelné sklenice. Nechte stát asi dva týdny na slunci, pravidelně protřepávejte. Poté přefiltrujte přes plátýnko. Pravidelně používejte pro masáž ohrožených partií.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

Kontryhel léčivý i krásný