Jarní cibuloviny v nádobách

Už od ledna nám těšení na jaro zpříjemňují rychlené cibuloviny v nádobách, kterými si můžeme vyzdobit interiér domu. Pokud každý rok opakovaně přemýšlíte, jaký druh cibulovin použijete, nechte se inspirovat současnými trendy. Jarní květy v dekoračních nádobách mají dlouhou tradici také v Anglii či Holandsku a postupně si získávají také české zahradníky.

Velikosti a typu nádoby přizpůsobte výběr cibulovin. Narcisům a tulipánům můžete dopřát i poměrně velké nádoby.

Velikosti a typu nádoby přizpůsobte výběr cibulovin. Narcisům a tulipánům můžete dopřát i poměrně velké nádoby.

Jarní cibuloviny na zahradě vyplňují svými pestrými barvami období, kdy se ještě zahrada neprobudila ze zimního spánku. Drobné sněženky či krokusy patří mezi první průkopníky předjaří a spolu s rychlenými narcisy a modřenci nádherně vyzdobí jídelní stůl nebo venkovní terasu. Mnohdy se do jedné nádoby sesazují spolu s prvosenkami nebo maceškami, které výsadbu zajímavě rozzáří.

Rychlené vs. nerychlené

Pro tvorbu zajímavého detailu třeba na terase se zvláště hodí drobné cibuloviny.

Pro tvorbu zajímavého detailu třeba na terase se zvláště hodí drobné cibuloviny.

Pokud si cibuloviny nerychlíte, budete muset na květy počkat o trochu déle. To je třeba případ oblíbených tulipánů a narcisů, které se běžně pro výsadbu do větších nádob hojně používají. Rychlené cibuloviny snadno seženete již od ledna v zahradnických obchodech a květinářstvích, jsou ovšem určeny spíše pro pěstování v interiéru. Pokud se rozhodnete je přesto dát ven, musíte počítat s příchodem mrazů a nádoby přemístit na chráněné místo. Některé rychlené cibuloviny si s nízkými teplotami celkem obstojně poradí. Patří mezi ně sněženky, které sice polehnou, ale při oteplení se stonky s drobnými kvítky opět zotaví.

Podzimní příprava
Pokud si chcete jarní podívanou připravit svépomocí, čeká vás výsadba již na podzim. Nádoby ponechávané na zahradě i během zimy musíte zateplit. K tomuto účely se hodí polystyrénové desky, které se dají ke všem stěnám nádoby z vnitřní nebo vnější strany. Takto zateplené nádoby můžete ještě obalit jutou nebo jinou silnou textilií. Hloubka výsadby cibulek se řídí jejich velikostí. Pomůže nám jednoduché pravidlo – cibule se umisťují do hloubky dvoj až trojnásobku výšky samotné cibulky.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jarní cibuloviny v nádobách

Jarní cibuloviny v nádobách