Bedničky pro bohatou sklizeň

Zaslouženou odměnou zahradničení je sklizeň úrody. Právě při ní poznáte užitečnost přepravek. Zvláště pokud pěstuje štědré ovocné stromy.

Přepravky a lísky využijete nejen při sklizni.

Přepravky a lísky využijete nejen při sklizni.

Přepravky a lísky jsou nezbytné především pro sklizeň a skladování. Hodí se však i na přenášení sazeniček, sušení ořechů a další příležitosti.

Dřevěné bedýnky v létě vydrhněte vodou s přídavkem modré skalice, hypermanganu, sody nebo octa.

Dřevěné bedýnky v létě vydrhněte vodou s přídavkem modré skalice, hypermanganu, sody nebo octa.

Praktické plastové

Plastové přepravky určené pro transport a skladování ovoce a zeleniny jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu. Jsou lehké, odolné a snadno se omývají. V různých velikostech i nosnostech je pořídíte v zahrádkářských prodejnách a internetových obchodech. Když je zrovna nepotřebujete, navršíte je na sebe – dna a vrchní okraje do sebe zapadají, díky čemuž je i vysoký sloupec poměrně stabilní. Ještě dokonaleji šetří místo přepravky skládací.

K plusům plastových bedýnek patří nízká hmotnost.

K plusům plastových bedýnek patří nízká hmotnost.

Ovoce do nich ukládejte ideálně v jedné vrstvě, postačí proto přepravky nízké. Ovšem – pokud nemáte police nebo je prostor velmi omezený, mohou se hodit i vyšší typy, které složíte na sebe. Mezi vrstvami plodů bude proudit více vzduchu, a také na ně při pravidelné kontrole a probírce snáze uvidíte i bez odkládání horních pater.

Pohledné dřevěné

Možná jste zdědili dřevěné bedničky či lísky nebo si je koupíte či vyrobíte, neboť ke dřevu chováte vřelejší vztah než k plastu. Jsou opravdu příjemné a pěkné na pohled, ale musíte se o ně starat. V létě je vydrhněte ve vodě s přídavkem modré skalice, hypermanganu, sody nebo octa, což zabrání v rozvoji plísní, a nechte na sluníčku důkladně vyschnout. Ke sladování úrody není vhodné používat dřevěné přepravky s nátěrem, jehož složení neznáte. Pokud si lísky chcete sami natřít či namořit, je třeba zvolit barvu vhodnou pro styk s potravinami. Dřevěné bedničky mohou při dobrém zacházení i bez nátěru vydržet věky, ty ze slabé dýhy mívají život kratší.

Ovoce dávejte do nízkých přepravek v jedné vrstvě, vyšší jsou vhodné třeba na brambory.

Ovoce dávejte do nízkých přepravek v jedné vrstvě, vyšší jsou vhodné třeba na brambory.

Ještě méně použitelné jsou kartonové krabice. Ke skladování ovoce ve vlhkém prostředí se vůbec nehodí. A zvýšená vzdušná vlhkost je pro uchování svěžích plodů nezbytná.


PRAKTICKÝ TIP

Zkuste to s pilinami a pískem

Čas od času narazíte na bedny a bedničky s plným dnem a stěnami. Ke skladování ovoce jsou sice méně vhodné, protože nevětrají, ovšem pro uložení kořenové zeleniny bývají naopak ideální. Mrkev, petržel či černý kořen si dobrou kvalitu zachovají nejlépe, pokud jsou schované v mírně vlhkém písku. V plných bedničkách můžete také vyzkoušet tradiční způsoby skladování ovoce, jako je usazení plodů do pilin. Nebo hrušky a jablka, na kterých vám obzvlášť záleží, uložte každé zvlášť do lůžka ze zmačkaného papíru.

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Uložit

Bedničky pro bohatou sklizeň