Seznamte se s neznámou kokedamou

Slovo kokedama znamená v doslovném překladu mechová koule. Jde o speciální způsob pěstování pokojových květin. Ovšem zvolit můžete i některé venkovní rostliny, které si po nějakou dobu umí zachovat kompaktní a nepříliš bujný charakter růstu. Pokud máte rádi nové věci, zde je návod na výrobu a péči o kokedamy.

Detail kokedamy

Kokedama je zatím pro mnohé neznámý pojem. Objasnit ho zopravidla dokáží ti, kdo se specializují na japonskou kulturu. Jde totiž o jednu z odnoží bonsají. Je pravděpodobné, že povědomí o nich se bude zlepšovat i díky nově vznikajícím obchodům, které se na jejich výrobu specializují.

Vývoj a podstata pěstování
Kokedama pochází stejně jako bonsaje z Japonska. Pravděpodobně vznikla přímo z určitého typu bonsají, kdy se tvůrci snažili dodat jim více přírodní vzhled. Rostliny po nějakou dobu pěstovali v nádobách, poté se jejich kořenový systém vyjmul a nechal přirozeně prorůst mechem. Z takto specificky opečovávaných rostlin se postupem času vytvořila kokedama, která může být pěstována buď na keramické podložce nebo – jak je často vidět ve speciálních obchodech – v závěsu.

To, co vypadá na pěstování složitě, je překvapivě jednoduché. Ani samotná výroba není nijak náročná, ale úplné dokonalosti dosáhnete pouze při úplném poznání východní filozofie, která je ovšem pro mnoho lidí poměrně komplikovaná. Předem byste ovšem měli vědět, že výroba kokedamy je úžasná relaxační činnost, která potřebuje trochu času i trpělivosti, rozhodně při ní nespěchejte. Existují dokonce speciální kurzy zaměřené na kokedamy, také na internetu objevíte celou řadu návodů, jak je vyrobit. I když každý pěstitel má ale svůj vlastní recept.

Mech je jen ozdobou
Aby kokedama vůbec fungovala, musíte nejprve vytvořit vyhovující podmínky pro vysazovanou rostlinu. Mech obaluje kouli, do které je rostlina vysazena. Ta obsahuje  rašelinu, jíl a pěstební substrát. Někdy se pro vylehčení přidává jemný keramzit nebo perlit, ale jestli tyto vylepšující materiály použijete, záleží na vás a především na požadavcích pěstované druhu.
♦ Podle vybrané rostliny namíchejte správný poměr jednotlivých složek, výrazně se liší například množství rašeliny.
♦ Z této směsi se po přidání vody uhněte tvarovatelná hmota, z níž se tvaruje pravidelná koule.
♦ Do její horní části vyhloubíte důlek a do něj  se po očištění kořenového systému vsaďte rostlinu.
♦ Pro zlepšení podmínek se do důlku postupně přidává pěstební substrát, který je nutné pečlivě zhutnit.
♦ Aby se koule s vysazenou rostlinou nerozpadala, musíte ji pečlivě zajistit mechem. Na to se hodí především jemné druhy mechů, které vytváří plošný pokryv. Čím slabší mech bude, tím lépe se s ním pracuje.
♦ Před použitím je nutné mech samozřejmě očistit od jehličí a jiných organických zbytků, které by mohly z kokedamy padat a dělat nepořádek.
♦ Mech se rovnoměrně rozloží na povrch koule a ručně se ještě nějakou dobu hněte, aby se přirozeně spojil se směsí uvnitř.
♦ Poté je nutné ho ke kouli uvázat nití. Ta by na sebe neměla strhávat moc pozornosti, vhodné jsou barvy podobné odstínu mechu.
♦ Aby kokedama dobře vypadala i zblízka, na závěr odstříhněte nůžkami všechny přečnívající části mechu.
Pokud chcete kokedamu pěstovat pouze na podložce, pořiďte si na to keramické misky určené na pokládání bonsají. V poslední době je zvláště oblíbené pěstování kokedam v závěsu z přírodního provázku nebo lanka, z nichž pomocí uzlů vyrobíte jednoduchý závěs, který můžete zavěsit na háček ke stropu nebo na okno.

Detail omotani niti

Úspěch záleží také na druhu rostliny
To, jak se kokedamě povede ve vašem interiéru, záleží také na volbě rostliny. Vždy vybírejte druhy, kterým dané podmínky sedí. Pokud si chcete rostlinu přinést do světlé místnosti s ústředním topením, dejte přednost druhům s nízkými nároky na vzdušnou vlhkost, kapradiny a rostliny milující vlhko raději oželte. Pro japonské kokedamy se používají druhy se vzdušnou a jednoduchou strukturou. V České republice se tento detail říliš nedodržuje, proto se v kokedamě často pěstují i rostliny s hustou strukturou a s pestrými květy, které byste v Japonsku nenašli. Zvláště vhodné jsou méně bujně rostoucí typy, které mají zajímavý tvar a přirozenou sytě zelenou barvu. Použít můžete například fíkus malolistý (Ficus benjamina), zajímavý tchýnin jazyk (Sanseviera cylindrica), palmu horskou (Chamaedorea elegans) nebo třeba nenáročný lopatkovec (Spathiphyllum). I mezi kapradinami najdete vhodné druhy, které mechovou kouli zajímavě doplní. Za zmínku určitě stojí netík (Adiantum), osladič (Phlebodium) i vzhledově atraktivní parožnatka (Platycerium).

Péče o kokedamu
Kokedamy se pěstují jako jiné pokojové rostliny. Hlavní rozdíl je v tom, že postrádají květináč, což se projevuje v odlišnosti zálivky. Kokedama se nezalévá, ale namáčí do nádoby s převařenou či odstátou vodou do té doby, než z jejího středu přestanou unikat bubliny. Pokud máte vodu upravenou chlorem, je nutné ji převařit, mech tuto látku ve vodě nesnáší. S určitými nejasnostmi se můžete setkat při hnojení kokedamy. Někteří pěstitelé ho doporučují, jiní zase zavrhují. Pokud budete vycházet z faktu, že od kokedamy očekáváte pomalý a kompaktní růst jako od bonsají, časté hnojení by tento záměr narušovalo. Pokud se tedy rozhodnete čas od času rostlině dopřát živiny, tak pouze s mírou.

Foto autorka a Shutterstock

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_02_16_archiv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Seznamte se s neznámou kokedamou