Báječné tulipány

foto Shutterstock

Tulipán pozdní

Tulipa tarda

foto Shutterstock

Tulipán pozdní – používá se i označení tarda – je nízký botanický druh, který se nejčastěji pěstuje jako skalkový. Od ostatních se liší tím, že na jednom stonku vyrůstá několik žlutých květů s bílými špičkami. Rozvíjí se v dubnu, často se vysazuje společně s prvosenkami.

Tipy pro pěstování: Jde původem o polopouštní druh, proto nesnáší trvalé zamokření, a to hlavně v zimě. Potřebuje dobrou drenáž, která zajistí odtok srážkové vody.

 

Tulipán Kaufmannův

Tulipa kaufmanniana

foto Shutterstock

Z tohoto tulipánu jsou vyšlechtěny nižší kříženci s výškou kolem třiceti centimetrů. Téměř vždy mají dvoubarevné květy, často s podélným pruhováním, které vynikne u zavřených poupat. Jsou užší a delší, zakončené vždy špičkou a hladkým okrajem. Kvetou od března.

Tipy pro pěstování: Snáší vápenitou sušší půdu a vyhovuje mu poloslunné místo. Hodí se na okraje záhonů i pro rychlení a pěstování v nádobách, neboť se nevyvrací.

 

Tulipán Greigův

Tulipa x greigii

foto Shutterstock

Tento kříženec má květy v různých odstínech sytě žluté s červeným středem či světle červené. Zajímavé jsou i šedozelené listy, pokryté hnědými skvrnami uspořádanými do pruhů. Tulipán je nízký, dorůstá do výšky čtvrt metru. Kvete v dubnu a květnu.

Tipy pro pěstování: Vysaďte ho na slunné místo, orientované na jižní nebo východní stranu, chráněnou před silným větrem. Vhodná je úrodná dobře propustná zemina.

 

Tulipán zahradní

Tulipa gesneriana

foto Shutterstock

Nejširší skupina obsahující na tisíc odrůd a kultivarů, s různými typy květů i vybarvením je určena především pro pěstování na volných záhonech. Sázejte k sobě alespoň pět, lépe však deset rostlin, aby jednotlivé rostliny vynikly. Kvetou od března do června.

Tipy pro pěstování: Dobře porostou jen na plném slunci a v kvalitní vyhnojené půdě. Musejí se pravidelně přesazovat a třídit, na zahradě každé dva roky.

Báječné tulipány