Božské koniklece

Pokud hledáte ideální rostlinu do skalky, suťoviště, do kamenných koryt nebo do suché zídky, určitě nezapomeňte na drobnou trvalku se zvonkovitými květy, která v období od dubna do května vytváří chlupatá poupata, ze kterých se pak rozvinou nádherné květy. Koniklece (Pulsatilla sp.) vyhledávají také floristé. Řezané květy i suché semeníky se hodí do různých dekorací a tematických kytic.

Koniklec obecný ´Papageno´ krásně rozzáří suťoviště i suchou zídku.

Koniklec obecný ´Papageno´ krásně rozzáří suťoviště i suchou zídku.

Tato drobná trvalka vyžaduje vápenitou a dobře drenážovanou půdu, kterou neohrožuje dlouhodobé zamokření. Koniklecům se nejlépe daří na slunci, právě proto je najdete na jižně orientovaných stráních a slunných loukách. V české republice se vyskytuje celá řada druhů, které se zde vyskytují přirozeně, ačkoliv se jejich areál výskytu stále zmenšuje.

Použití v zahradě
Koniklec často řadíme do skupiny skalniček. Kromě toho, že pěkně doplní skalky mulčované kamennou drtí, tak stejně dobře vyniknou třeba v suché zídce, kde se uplatní na koruně i ve stěně. Odkvetlé květy rozhodně neodstraňujte. Dozrálá semena se poměrně dobře ujímají a vytvářejí tak nové rostliny.

Bohatství kultivarů

Tyto krásné trvalky rostou také ve volné přírodě.

Tyto krásné trvalky rostou také ve volné přírodě.

Koniklece se díky svým krásným květům staly středem pozornosti šlechtitelů, kterým se povedlo vyšlechtit rostliny s květy v různých i nepůvodních barvách. Na trhu seženete druhy s jednoduchými, poloplnými i plnými květy. Většina našich původních konikleců vykvétá v modrých a fialových tónech. Barevná škála květů nově vyšlechtěných kultivarů se pohybuje od bílé, přes růžovou až po karmínově červenou. Koniklec balkánský (P. vernalis) vykvétá dokonce v barvě žluté.

Zajímavé kultivary
Na českém trhu se nejčastěji setkáte s kultivary koniklece obecného (Pulsatilla vulgaris).

  1. vulgaris ´Alba´ – jednoduchý bílý květ
  2. vulgaris ´Pink Shades´ – jednoduchý světle růžový květ
  3. vulgaris ´Papageno´ – poloplné až plné květy v různých barvách
  4. vulgaris ´Pinwheel Blue Violet´ – tmavě modrý květ

FOTO: SHUTTERSTOCK

Božské koniklece

Božské koniklece