Čím si dovybavit domácí dílnu?

Asi málokterý kutil by vám řekl, že uvnitř jeho „pracovny“ už není co vylepšovat. I dílna sama je zkrátka takový DIY projekt, který postupně vychytáváme – a v novém roce se hodí si trochu zrevidovat, co bychom si přáli dokoupit, předělat nebo vyměnit. Otázka tedy zní, čeho přesně se vám nedostává – válčíte s diskomfortem, s malou výměrou dílny nebo s provozním chaosem?

Domácí dílna

Foto: Shutterstock

Chcete více pohodlí?

Trávíte v dílně hodně času? Pak se vyplatí myslet na ergonomii i na to, abyste si při práci neničili záda nebo zrak. K hrbení páteře kupodivu nedochází jen vlivem zvolené židle, ale kvůli osvětlení. Velkou službu vám udělají různá přenosná světla a LED pracovní reflektory – ty se ostatně mohou hodit i v případě, kdy na zahradě potřebujete opravit něco akutního, co do rána nepočká. Hodí se i lampa s nastavitelným ramenem a otočným stínítkem. Pozornost ale věnujte i celkovému osvětlení místnosti – aby se co nejvíce blížilo dennímu světlu, měli byste se trefit do rozmezí 4500-5500 Kelvinů (jde o neutrální světlo, které nemá teplý ani studený odstín). Ve větší dílně mohou zvýšit váš komfort i pojízdné regály a úložné vozíky, se kterými se vyhnete přenášení.

Své udělá i kvalitní průmyslový vysavač. Co si budeme nalhávat, v dílně leckdy končí starší lux, které sem umisťujeme na dosloužení, v praxi ale potřebujeme spíš výkonný model, který zvládá vysávat nejen nasucho, ale i namokro. Můžete s ním tedy odklidit hobliny, kovové piliny, stavební suť… ale i vodu. Leckteré kotoučové pily a brusky už nabízejí možnost připojení vysavače přímo na pracovní stroj (prodávají se pro tyto účely speciální redukce, přechodky i adaptéry), odsávání prachu tak můžete provádět přímo u zdroje. Pociťovanému pohodlí při práci může prospět i výškově nastavitelný stůl, u kterého můžete podle potřeby střídat práci vestoje a vsedě.

Domácí dílna

Foto: Shutterstock

Zoufale málo místa?

Pokud už se v dílně začínáte cítit trochu stísněně, máte hned několik možností, jak ušetřit cenné centimetry. Rozhodně nic nezkazíte generálním úklidem spojeným s probírkou – v dílně se leckdy nahromadí duplicitní nářadí, poděděné barvy dávno po expiraci, příslušenství k již vyřazeným strojům a další věci, které vám mohou zbytečně blokovat místo na regálech. Poměrně velké oblibě se těší nástěnné děrované desky, na které zavěsíte nářadí všeho druhu – z několika panelů si variabilně sestavíte potřebnou úložnou plochu, a rázem se vám uvolní pracovní plocha nebo nějaká ta zásuvka. Desky se prodávají nejčastěji plechové, ale posloužit vám může i perforovaný sololit.

Jestli se vám však nelíbí představa, že by se na vaše nástroje prášilo – a přiznejme si, že zrovna v dílně může být prašnost veliká – dá se děrovaný panel „schovat” i do nástěnné skříně nebo rovnou koupit jako součást dílenské skříňky. Sice vám to při sahání po nářadí přidá jeden „hmat“ navíc a nebudete mít všechny pomůcky na očích, ale zase může celá dílna působit mnohem upraveněji. Skříň nemusí být nijak zvlášť hluboká (to byste si s úsporou místa příliš nepomohli), spíše promyslete, který způsob otevírání dvířek vás bude nejméně zdržovat. Další varianta? Svoji směsici nářadí „co dům dal” také můžete vyměnit za sadu, kterou už výrobce důmyslně poskládal do kufříku. Ten vám poslouží na cestách i pro přehledné a prostorově nenáročné uložení.

Domácí dílna

Foto: Shutterstock

Nejvyšší čas nastolit pořádek?

Dospěla vaše dílna do chaotické fáze, kdy zbytečně ztrácíte čas hledáním potřebných věcí? Nebo dokonce už ani nemáte nervy pátrat a kolikrát radši objednáte součástku novou (i když víte, že tu ta stará někde leží a určitě se „zázračně“ objeví, až ji nebudete potřebovat)? Pak jistě cítíte, že vám nepořádek ubírá na efektivitě práce, ale také na radosti z vlastnoručně realizovaných projektů. Jestli si chcete na letošní rok dát předsevzetí „zatočit s chaosem v dílně”, vybavte se úložnými systémy, boxy, organizéry, štítky, popisovači, držáky na kabely… Zkrátka čímkoli, co vám udržení pořádku usnadní. Právě v tom totiž tkví častý zádrhel – není až takový problém pořádek nastolit, ale udržet ho.

Zkušení kutilové se v tomto bodě shodují se světoznámou úklidovou poradkyní Marií Kondo: každý předmět (ano i sebemenší hřebík) musí mít své předem dané místo, kam patří. Abyste se neztratili ve vlastním systému, vyplatí se vytvářet logické skupiny věcí – buď podle kategorie (všechna lepidla k sobě) nebo podle účelu (vše na opravu bicyklu pohromadě). Pokud ještě trochu tápete, jaké umístění věcí vám vlastně bude vyhovovat, mohly by vám sedět magnetické programy. Nejrůznější držáky a lišty se dají pořídit i v magnetickém provedení, díky kterému můžete šroubováky, kleště a klíče přesouvat po děrovaném panelu, než se rozhodnete, kam je přišroubujete natrvalo. A když už jsme u těch magnetů – s udržením pořádku vám mohou pomoct i speciální magnetické misky, se kterými už nikdy nebudete na sbírat šroubky rozkutálené po celé podlaze (nebo ještě hůř, omylem rozsypané v trávě na zahradě).

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Čím si dovybavit domácí dílnu?