Co dělat v červnu

Rubrika: Kalendář

Množení růží

Pokud rádi zkoušíte svůj zahradnický um, zkuste si během léta namnožit svou oblíbenou odrůdu růží.

Pokud rádi zkoušíte svůj zahradnický um, zkuste si během léta namnožit svou oblíbenou odrůdu růží. Odstřihněte silný, vyzrálý, částečně zdřevnatělý výhon a odstraňte z něj odkvetlý květ. Z části, která bude v půdě, odstraňte listy, na zbylé části, která zůstane nad povrchem půdy, listy ponechte. Nad zemí by měla být asi dvě až tři očka. Tento řízek zasaďte zhruba 15 centimetrů hluboko do půdy na polostinném místě, například pod keři, a budoucí sazenici přiklopte větší zavařovačkou. Za několik týdnů by se měl řízek ujmout a zapustit kořínky. Poznáte to tak, že zbytky listů odpadnou, ale miniaturní očko v jejich úžlabí bude živé.

Bylinky mezi trvalky

Pěstujete-li rádi bylinky, nemusíte si hned stavět speciální bylinkoviště. Pokud máte na zahradě běžné trvalky, klidně bylinky rozmístěte mezi ně. Jediné, co si musíte hlídat, je stanoviště, které by mělo odpovídat jejich nárokům. Na výsluní patří aromatické siličnaté bylinky, jako je šalvěj, yzop, saturejka či rozmarýn, na vlhké místo máta a libeček. Do kypré zahradní půdy, třeba na okraje zeleninových záhonů nebo vedle letniček, vysaďte bazalku či majoránku. Společnost ostatních rostlin je pro bylinky přirozená a prospěšná.

Zelené jaro

V nastupujícím létě každá zahrada doslova tone v zeleni. A to je ta správná chvíle pro kritické oko zahradního architekta, do kterého je žádoucí se na vlastní zahradě čas od času převtělit. Přemíra zeleně vypadá nezúčastněným pohledem zvenčí nudně a ploše. Právě nyní je čas k posouzení, kam by se hodily dřeviny s barevnými listy – panašovanými, zlatými či purpurovými. Úlohu výrazného kompozičního prvku mohou převzít také barevné traviny. I nejběžnější a nejlevnější panašovaný břečťan vnese do zahrady plné přírodních ods tínů vítané oživení. Zkuste třeba odrůdu ´Goldchild´ nebo ´Goldheart´. Mějte ale trpělivost, první dv a roky poroste břečťan dost pomalu, teprve až zesílí, budou jeho přírůstky větší.

Silné aroma

Pamatujte si, že mladé rostliny, ať už se jedná o bylinky nebo léčivky, mají největší „sílu“ na přelomu jara a léta. Právě kolem sv. Jana (24. června) vyrážely všechny bylinkářky do lesů a na louky – jde tedy o zkušenost celých generací. A nezáleží vůbec na tom, jestli se jedná o rostliny určené pro sušení či k nakládání do lihu, oleje či alkoholu a následnou výrobu léčivých mastí, tinktur či nejrůznějších domácích likérů.

Po salátech

Ač to tak nevypadá, zeleninové záhony mají už první kolo za sebou. V červnu jsou už sklizené jarní saláty i první kedlubny, poslední sklizeň čeká ozimý špenát, končí také sklizeň zelené cibulky. Ideálním náhradníkem na uvolněné plochy jsou keříčkové fazolky. Pozemek není nutné složitě připravovat, půda je stále v dobré kondici, s dostatkem živin i vlhkosti. Fazolky vysévejte do hnízd po třech až čtyřech semenech, která v teplé půdě vzejdou do deseti dnů. Vyzkoušejte třeba novinku ´Satelit´ od firmy Semo, která vyniká dlouhými a tenkými lusky.

Nezapomeňte na dvouletky

V době, kdy všechno kvete, snadno zapomenete, že existuje skupina rostlin, které svůj životní cyklus začínají v polovině sezony. Dvouletky, jako je třeba hvozdík, pomněnka nebo chejr, se musejí vysévat už v červnu, aby do podzimu vytvořily silné sazenice, které bez problémů přezimují a na jaře vykvetou. Nemusíte je vysévat do skleníku nebo pod sklo, stačí jim pro začátek jen řádka někde stranou na kyprém záhonku. Máte-li na zahradě speciální výsevní záhon, tím lépe. Dobrým řešením je i obyčejný truhlík zastrčený pod větve keřů. Po vzejití je nutné rostlinky bez zbytečného odkládání přesadit.

Vypěstujte si vlastní živý plot

V červnu roste všechno doslova jako z vody. Tuto přírodní energii můžete využít a vypěstovat si sazenice pro vlastní živý plot. Potrvá sice několik let (3–4 roky), než budete moci keříky vysadit, ale rostliny budou silné a určitě se vám ujmou. Vlastní sazenice živého plotu se vám vyplatí v případě, kdy potřebujete desítky rostlin, jejichž pořízení klasickou cestou by bylo příliš drahé. Zv olte druhy, které se snadno množí z řízků, například ptačí zob (Ligustrum), zimostráz (Buxus), zlatice (Forsythia), dřišťál (Berberis), růže (Rosa) či meruzalka (Ribes)

Stále nové sazenice

Dobrý hospodář a zahrádkář se pozná i podle toho, že nenechá zahálet žádný kousek volné půdy. Měl by mít v záloze vždy pár sazenic nebo semínek osvědčených druhů zeleniny či bylinek, kterými může pokrýt případné výpadky v plánování nebo náhradu za chorobami zničené porosty. Dobrým příkladem je třeba kopr, špenát, ředkvičky pro celoroční výsev, dlouho do léta je možné vysazovat i pór nebo mangold. Výbornými náhradníky jsou všechny druhy salátů, které lze pěstovat klasicky (hlávky získané po pikýrování) či jen jednotlivé lístky (pěstování bez jednocení).

Vlhké jaro?

Pokud léto začíná dešti a pravidelnými přeháňkami, určitě zpozorněte. Na jednu stranu vás dostatek vlhkosti zbavuje starostí se zaléváním a váš trávník bude doslova ve výstavní kondici, na straně druhé je vlhké teplejší počasí předzvěstí exploze houbových chorob. Některé můžete uhlídat správným sponem, prostříháním dřevin a pravidelným pletím, při němž odstraníte ze zahrady časté hostitele. Už v červnu je ale při podobném průběhu počasí čas na preventivní postřik rajčat pěstovaných na volných záhonech (případně brambor). Na výběr máte třeba přípravky Ortiva, Acrobat MZ WG nebo Champion 50WP. Myslete na to, že plíseň bramborová se šíří velice rychle a za pouhé dva tři týdny můžete mít po úrodě rajčat.

Netřesky pro suchá místa

Plocha osázená nenáročnou vegetací vypadá vždy lépe než monotónní plochy vysypané štěrkem nebo oblázky.

Plocha osázená nenáročnou vegetací vypadá vždy lépe než monotónní plochy vysypané štěrkem nebo oblázky. Štěrk sice představuje jednoduché řešení, které ale dané stanoviště promění v horkou poušť prostou jakéhokoli života. Takto se často řeší neatraktivní místa mimo hlavní pohledy návštěv – u garáží, kůlen, pod přesahy střech a podobně. Vysaďte sem ale raději netřesky, které se s nehostinnými podmínkami výborně vyrovnají – vždyť jde o druhy i pro extenzivní zelené střechy, které se musejí obejít bez dodatečné zálivky a vystačí jen s dešťovými srážkami. Na suchá místa se hodí i mochna písečná, trávničky, některé drobné rozchodníky nebo jiné odolné skalničky, z trav nejlépe uspějí odolné kostřavy. Příroda má řešení vždy, stačí jen dobře vybírat.

Jahodová sezona

Červen je měsíc jahod. Nyní byste měli zúročit sv ou péči a práci. Porost procházejte pravidelně, nejlépe ob den. Je lepší si vyhradit více času a porost projít vždy dv akrát. Napoprvé sklidíte zralé plody, napodruhé posbíráte ty nahnilé, případně zaschlé, podložíte dozrávající a posbíráte slimáky.

Tykve na malé zahrádky

Až zhruba do poloviny měsíce je možné vysévat nejen nakládačky, ale i dýně a cukety. Jedná se o mohutné rostliny, které zaberou hodně místa, pokud tedy máte zahrádku menší a bojujete o každý metr plochy, rozhodněte se spíš pro keříčkové typy zeleninových tykví (cuket) a patisonů. Tyto druhy se nerozrůstají, nemají totiž dlouhé výhony. Takový typ růstu mají třeba odrůdy cuket ’Bětka’, ’Jigonal’ a ’Gold Rush’.

Pozor na vítr

Vítr je velkým nepřítelem čerstvě vysazených sazenic zeleniny, květin i dřevin. Nejde jen o to, že vysušuje povrch půdy, odkud se tak voda vypařuje rychleji než za klidného počasí. Významně také zvyšuje odpar z listové plochy. Potřeba vody je proto za větrných dnů pro nově vysazené rostliny mnohem větší, a to i při poměrně nízkých teplotách. Riziko, že vám sazenice přes větrný víkend uschnou, je tudíž docela velké, i když je sotva 15 °C.

Všestranná lichořeřišnice

Tuto vděčnou letničku si vysaďte tak, abyste k ní neměli z kuchyně daleko. Můžete ji totiž využít i jako netradiční bylinku do kuchyně. Její výrazné květy jsou jedlé a ozdobí nejrůznější saláty, do nichž se hodí i mladé listy lichořeřišnice. Nerozvinutá poupata se mohou podobně jako poupata pampelišek nakládat do octa a používat jako luxusnější pochoutka – kapary. Ale pozor, třebaže lichořeřišnice je popisována jako rostlina pnoucí, její výhony nejsou ovíjivé a sama se nikde pnout nebude. Nejhezčí bude v nádobě postavené na vyšším místě, odkud vytvoří krásný kvetoucí vodopád.

Čistý sklep

Dlouhé teplé dny vám dovolí pustit se i do činností, které nejsou moc příjemné, ale pro fungování zahrady jsou nezbytné.

Dlouhé teplé dny vám dovolí pustit se i do činností, které nejsou moc příjemné, ale pro fungování zahrady jsou nezbytné. Sklep představuje zázemí, kde se skladuje nejen ovoce a zelenina, ale i kompoty, hlízy a cibule jiřinek a mečíků, často se sem ukládají i balkonovky nebo mateční rostliny. Pořádek a přehlednost prostoru je tady proto potřeba více než jinde. Vymést a vymalovat je samozřejmost, čas byste si ale měli najít i na revizi osvětlení, doplnění nebo opravu poliček a nekompromisní probírku všeho, na co jste si dva roky nevzpomněli.

Pro podzimní půvab

I když je sezona v plném proudu, některé druhy rostlin se sotva probudily ze zimního spánku. Jsou to především trávy a právě nyní je vhodná doba na jejich přesazování, dělení trsů i nákup v zahradních centrech. Platí to především pro nové a pestrolisté odrůdy, které už ukazují sv ou podobu, a při nákupu tak nebudete odkázáni jen na malé vizitky u jejich jmenovek.

Mulč pro maliníky

Nemyslete si, že mulčování je jen pro ekozahrádkáře. Jde o přirozený jev, který se v přírodě děje neustále, my jsme ho jen pojmenovali a s velkou slávou zařadili do péče o zahradu. Vrstva polorozložené trávy prospěje zejména maliníkům, které pocházejí z lesních mýtin, kde je vlhko a hodně humusu. Mulčovat byste je měli hlavně v případě, kdy rostou na výsluní a vysadili jste je teprve nedávno. Jen tak budou mít dost voňavých a šťavnatých plodů.

Ochrana úrody

První úroda ovoce je spjata s červnem. Zimolez, jahody, první třešně a rybíz – to je pořadí, ve kterém dozrává ovoce na zahradě. Je přirozené, že čerstvé plody budou předmětem útoků dalších konzumentů – ptáků a slimáků. Při likvidaci plžů máte na výběr nejrůznější granule nebo lapače, problematičtější je obrana proti ptákům. Ochrana je jednoduchá především u stromků s menší korunkou. Použijte netkanou textilii, stínovku, speciální síť proti ptákům, na stromky rybízů vystačíte i s obyčejným rašlovým pytlem od brambor či cibule. Podobné možnosti ale máte jen v případě, že na stromek dosáhnete. Na vysoké stromy třešní musíte použít zvukové plašiče, nejrůznější zrcátka a jiné netradiční prostředky, jejichž úspěch ale nikdy není stoprocentní.

Zdravý pór

Od pěstování póru většinu zahrádkářů odrazuje znehodnocení úrody vrtalkou pórovou. Jediná spolehlivá ochrana spočívá v překrytí porostu netkanou textilií. Vrtalka má zpravidla dvě generace, přičemž ta škodlivější je srpnová. Více je tedy poškozen pór sklízený na podzim a v zimě, který se vysazuje na záhony právě v červnu. Pór letní bývá v našich podmínkách zdravější – sklízí se už v červenci, takže ho vrtalka poškozuje mnohem méně. Nevýhodou je ale nutný časný výsev (v lednu), protože na záhon se vysazuje už v březnu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Co dělat v červnu

Co dělat v červnu