Březen v zahradě

Rubrika: Kalendář

Ptačí hosté

Mnoho běžných ptáků naší přírody i zahrad patří mezi stěhovavé druhy.

Mnoho běžných ptáků naší přírody i zahrad patří mezi stěhovavé
druhy.

Mnoho běžných ptáků naší přírody i zahrad patří mezi stěhovavé druhy. Jako první se k nám vracejí skřivani, a to často již v únoru. Další přilétají drozdi, špačci, racci, potom čejky, husy velké a poláci, později přilétají vlaštovky a v dubnu kukačky. Čápi se z Afriky vracejí docela brzy, už v březnu. Podle příletu jednotlivých druhů naši předci dříve řídili své zemědělské práce a odhadovali průběh a nástup jara.

Odolné modřence

Sytě modrá barva je na zahrádkách poměrně vzácná, na jaře ji v nich najdete ale v podobě drobných modřenců. Nejobvyklejší jsou modřence širokolisté (Muscari botryoides) s bíle vroubenými kraji kvítků. Pěstují se i jeho čistě bílé odrůdy. Dalším druhem, který je vyšší a má bohatší laty květů, je modřenec arménský (M. armeniacum). Jeho odrůda ‘Blue Spike’ má květenství dlouhé, plné a bohaté a může dorůstat až do devíti centimetrů. Modřence nejlépe vyniknou ve skupině, jsou odolné a nenáročné na přesazování. Přesazují se ale až tehdy, kdy se počet květů výrazně snižuje a porost slábne. Drobné cibulky se vyrývají na počátku léta po odkvětu, vytřídí se a ty větší se opět vysazují na podzim na místo s lepší půdou.

Staré názvy rostlin

Vychutnejte si krásu lidových jmen, která rostlinám přisoudili naši předci.

Habr – hrab, hrabina
Hadinec – bugloza, liščí ocas, psí ocas, modrák, panská láska, žebrák
Hasivka – dubové kapradíčko, kapradí orličí, kapradí samice
Heřmánek – harmaníček, kamilky, králíčky, matečník, marunka, matčina bylina, rumánek
Hlaváček jarní – pukavec, falešné české koření, zlatouš, miláček, rozmajzníček, slepičí prdelka
Hlaváček letní – červánky, hořká tráva, kačenky, ohníček, volooko
Hledík – hubičky, lví tlamičky, zívalky, papula, umrlčí hlavička
Hloh – hložek, loch, pluháč, moučničky, trn
Hluchavka – hluchavinka, mrtvá kopřiva, jasnota, včelí doušek
Hvozdík – hřebíček, hvozdička, slzičky, klíneček

Hrášek jako přírodní lentilky

Březen, to je ten správný čas pro výsadbu hrášku.

Březen, to je ten správný čas pro výsadbu hrášku.

Březen, to je ten správný čas pro výsadbu hrášku. Tato oblíbená zelenina je dost odolná, klíční rostlinky snesou i slabý mrazík, proto s jeho výsevem můžete začít už ve druhé polovině března. Vysévá do druhé či třetí trati a nejlepší úrodu poskytuje na lehčích hlinitopísčitých záhřevných půdách. Ty nejranější odrůdy (‘Avola’, ‘Junos’, ‘Gloriosa’) mají dobu od výsevu do sklizně kratší než 70 dní. Je proto praktické vysít si několik odrůd v různých termínech a s různou délkou pěstování, abyste si období sladkého hrášku co nejvíce prodloužili.

Vysaďte si lísku

Jestli toužíte po stromu, který v sobě spojí užitek i snadnou péči, sáhněte třeba po lísce. Na českých zahradách se lísek pěstuje stále méně, přitom jde o velice odolný strom, který vás už na jaře potěší svými typickými jehnědami. O oříšky se možná budete muset podělit s veverkami a sojkami, ale i tyto zvířecí návštěvy za pár oříšků stojí. Lísky mají dost husté koruny, ve formě vícekmenného keře se proto hodí i jako větrolamy či k odstínění od rušné ulice.

 Nové odrůdy špenátu

Starší odrůdy špenátu byly hodně citlivé na správný termín výsevu. Pokud jste ho vyseli příliš pozdě, porost čas to velmi brzy vyběhl do květu a užitek z plochy se radikálně snížil. U dnešních moderních odrůd je tato citlivost k délce dne potlačena a ze špenátu se stává plodina, kterou lze sít prakticky celo ročně. K těmto odrůdám pa tří třeba nové odrůdy ‘Clarinet F1’ a ‘Harp F1’.

Plastový zahradní domek

Prostor k uskladnění zahrádkářských, bazénových nebo grilovacích potřeb se vždycky hodí. Využít můžete třeba tento zahradní domek. Má kovovou konstrukci a dvojité stěny, střecha, dveře i podlaha jsou vyrobeny z masivního, velice odolného a prakticky nerozbitného plastu. Materiál domku nežloutne ani nekřehne, takže odpadá jeho pravidelná údržba či natírání a domek je prakticky bezúdržbový. Montáž je jednoduchá – jednotlivé díly pouze zaklapnete do sousedních a spoj zajistíte šroubkem. Domek je určený pro celoroční použití a je možné k němu dokoupit neomezený počet prodlužovacích modulů v délce 76 centimetrů. Více na www.lanitgarden.cz.

Botanické tulipány

T. tarda

T. tarda

Pro některé zahrádkáře není v jarních zahradách cibulovin a barev nikdy dost, občas proto zahrady vypadají spíš jako parky. Problém je ale v sezonnosti podobné výsadby. Dva týdny je překrásná a potom zahrada jaksi pohasne. Máte-li raději méně okázalé barvy a tvary, vyberte si botanické tulipány. Jsou nižší, některé neměří více než 12–15 centimetrů, a lépe se proto kombinují s další výsadbou. Žlutě kvetou nizoučké tulipány tarda a tulipány Clusiovy (T. tarda, T. clusiana), červeně tulipány Fosterovy a tulipány Greigovy s výraznými proužky na listech (T. fosteriana, T. greigiii). Právě tyto nižší druhy se vysazují na kraj skalek či záhonků nebo jako podsadba pro polokeře, jako jsou třeba mateřídoušky. Na místě vydrží i tři roky bez přesazení.

Jakou máte půdu?

Jarní příprava záhonů pro zeleninu, ale třeba i pro výsadbu trvalek v březnu jede na plné obrátky. Nebo ne? Záleží na tom, jakou máte půdu. Poznáte to docela snadno. Když v dlani zmáčknete vlhkou hroudu hlíny a uděláte z ní pevnou kouli, máte nejspíš půdu těžší. Taková se hodí pro pěstování košťálovin, ale i růží a pivoněk. Potřebuje víc času, aby se prohřála a vyschla. Půdu lehkou máte v případě, když se hrouda po stisku hned rozsype, nedrží pohromadě. Tato půda se rychle zahřívá a dobře zpracovává, hůř ale drží vodu. Je vhodná pro pěstování přirychlené jarní zeleniny, jako je salát, kedlubny či karotka, výborná je i pro jahody a rané brambory. Pokud se hrouda rozpadne po stisku na několik menších hrudek, máte půdu středního typu, takže prakticky ideální. Nebývají s ní žádné zvláštní starosti a vaše možnosti při výběru rostlinných druhů jsou velice široké.

Jezírko na startu

Teplota vody je na počátku jara ještě dost nízká, ale i tak už můžete něco pro své zahradní jezírko udělat. Nejdříve sundejte síť, která chránila vodní hladinu před padajícím listím. Pokud ji nemáte, opatrně vytahejte malými hrabičkami listy a organické nečistoty z vody a ostříhejte stébla vodních rostlin. Ve sklepě prohlédněte uskladněné lekníny a propláchněte je. Na výsadbu je ještě brzy, ale zkontrolováno už můžete mít. Lekníny kvetou poměrně pozdě, ale na březích jezírka už mohou od dubna zářit růžové japonské primulky a zlaté plnokvěté blatouchy. Pokud je u jezírka vysazeny nemáte, poohlédněte se po nich v zahradních centrech, jejich pěstování není náročné.

Opravte obruby

Kdo nestihl opravit pevné obruby kolem větších trvalkových záhonů, ale i těch zeleninových, má nejvyšší čas.

Kdo nestihl opravit pevné obruby kolem větších trvalkových
záhonů, ale i těch zeleninových, má nejvyšší čas.

Kdo nestihl opravit pevné obruby kolem větších trvalkových záhonů, ale i těch zeleninových, má nejvyšší čas. Zatím k nim ještě dobře může, trsy rostlin sotva raší, a tak jim rýč či práce s paličkou neublíží. Dlouho tyto práce ale neodkládejte, za pár týdnů už bude pozdě. Tyto údržbářské práce je dobré spojit i s ostříháním suchých listů či přihnojováním kompostem, aby byly záhony na jaro připravené a vy se k nim už nemuseli znovu vracet.

Nezapomeňte na letní pór

Podle názvu se sice pór sklízí až na konci léta, v srpnu a září, vysít ho ale musíte už nyní. Semena vysejte buď do řádků v truhlíku, nebo po jednom do jednotlivých hnízd sadbovače. Zvláště v druhém případě získáte krásnou silnou sad bu, kterou vysaďte v květnu na volné záhony. Letní druhy póru nejsou tak robustní jako klasický zimní pór, stvoly jsou ale delší, až 40 centimetrů. Na výběr máte třeba odrůdy ‘Starozagorski Kamuš’, ‘Gigant Suizo’ či ‘Golem’.

Okrasné hrachory

Kdo vysévá hrášek, neměl by zapomenout ani na jeho okrasné bratrance – hrachory. Jsou stejně odolné, a proto se do volné půdy mohou vysévat již na konci měsíce. Začnou potom daleko dříve kvést – prvních květů se dočkáte už v červnu, kdy jiné druhy letniček z přímých výsevů květy sotva zakládají. Pozor jen na místo výsevu – stejně jako hrášek nesnášejí těžkou zamokřenou půdu ve stínu, je ale dobře možné je pěstovat v nádobách. Za chladného jara se vysévají do sadbovačů.

Výsevy do volné půdy

V březnu už můžete bez obav vysévat všechny kořenoviny, jako je karotka, mrkev, petržel. Mrkev na zimní uskladnění je možné sít ještě i v dubnu. Nezapomeňte na pastinák, který je velice výnosný, netrpí chorobami, vydrží vám sklizený řadu měsíců a má široké využití v kuchyni. Kořenoviny potřebují dobře propracovanou půdu s dostatečnou zásobou živin i organických látek. Přímé hnojení hnojem ale nesnášejí. Půda by měla být hluboká, nikdy kamenitá – kořeny by v ní byly slabé a křivé.

Postřiky proti kadeřavosti

To, co rozhoduje o správném termínu postřiku broskvoní proti nepříjemné kadeřavosti, není kalendář, ale průběh počasí a rychlost vývoje květních poupat. K postřiku byste měli přistoupit v době, kdy teploty na několik dnů vystoupí do výše 8–10 °C. Postřik proti kadeřavosti by měl být proveden dvakrát – na počátku rašení pupenů (Champion 50 WP, Kuprikol 50) a za 10–14 dní ještě jednou (Delan 70 WDG, Syllit 65 WP či Dithane DG Neotec). Druhý postřik by měl být aplikován do počátku kvetení.

Exkluzivní černá lilie

K příležitosti 70. výročí založení zásilkové společnosti Bakker byla vyšlechtěna krásná asijská lilie 'Queen of the Night'.

K příležitosti 70. výročí založení zásilkové společnosti Bakker byla
vyšlechtěna krásná asijská lilie ‘Queen of the Night’.

K příležitosti 70. výročí založení zásilkové společnosti Bakker byla vyšlechtěna krásná asijská lilie ‘Queen of the Night’. Tato nádherná květina je exkluzivně k dostání pouze u společnosti Bakker. Neobvyklá tmavá barva lilie je téměř černá a běžně ji v přírodě ani v zahradách nenajdete. Oranžovočervené pylové tyčinky na tmavém pozadí působivě vyniknou a společně vytvářejí skutečně jedinečný vzhled. Je vhodná k pěstování na záhonu, ale báječně prospívá i ve velkých nádobách. Květy nádherně voní. Jejich krásu a vůni si můžete vychutnat i v bytě, protože lilie jsou vhodné k řezu. www.bakker-cz.com.

Vybírejte broskvoň

Pro teplomilné druhy ovocných stromů, jako jsou meruňky, broskvoně či ořešáky, je jarní termín výsad by daleko výhodnější než podzimní. Půda je prohřátá a stromky mají hodně čas u na dobré zakořenění, a to i na chladnějších stanovištích. Platí to především pro stromky s volnými kořeny, stromky v kontejnerech s tím většinou problém nemívají. Pro výsad bu broskvoní v nejteplejších vinařských oblastech si vyberte třeba odrůdy ‘Cresthaven’, ‘Diana’, ‘Gracia’ nebo ‘Moravia’, do chladnějších lokalit se hodí odrůdy ‘Amsdenova ‘, ‘Fenix’, ‘Krasava ‘, ‘Luna’ či ‘Sunhaven’.

Vylepšete si zeminu

Příliš těžkou půdu je možné vylepšit a vylehčit pískem. Ale pozor, musí jít o písek říční, to je ten stavební, světlý. Tmavší barvu – spíš trochu do okrova či dohněda – má písek kopaný, který ale obsahuje hodně jemných jílovitých částí. Stav těžké půdy se tak po jeho přidání ještě zhorší. Každou půdu s nepříznivým složením nebo hraničním pH vylepší štědrá dávka organické hmoty. Může se jednat o zelené hnojení, kompost, ale i hrubší organické zbytky po jeho proházení, listí atd. Tyto látky se zaslouží o provzdušnění, vytvoření lepší jímavosti pro vod u i posunutí pH do hodnot přijatelných pro pěstování zahradních rostlin. Problematickou půdu ale musíte této ozdravné kúře podrobit opa kovaně, každou sezonu, jednou to rozhodně nestač í.

Čas pro kompost

Předjaří je nejvhodnější doba k využití kompostu, například k přípravě půdy pro výsevy a výsadbu rostlin. Třebaže výrobci kompostérů slibují téměř bezpracný jemný kompost, musíte přírodě vždy trochu pomoci. Přeházení kompostu je zvláště nutné, pokud máte jen jeden kompostér. Praktičtější jsou ale kompostéry dva – v jednom kompost zraje a druhý plníte. Postupovat můžete tak, že kompostér z kompostu zvednete (jako bábovičku), přesunete vedle a na jeho dno vidlemi přenesete hrubý nerozložený materiál. Rozloženou hmotu překládejte lopatou do kolečka nebo ji přehazujte přes prohazovačku na pevnou plochu. Jemný kompost pak přikryjte a hrubší zbytky přidejte zpět do kompostéru.

Sladké, šťavnaté a voňavé jahody

Jahody patří k nejoblíbenějšímu ovoci, pořiďte si proto kvalitní certifikovanou frigo sadbu vhodnou do našich podmínek. Sazenice plodí již několik týdnů po vysazení, takže už letos sklidíte spoustu lahodných plodů.

Senga Sengana’ – nejpěstovanější odrůda u nás, je poloraná, má středně velké, pevné plody, velmi plodná a chuťově výborná.

‘Karmen’ – česká odrůda s atraktivními velkými plody tmavě červené barvy, je velice sladká a aromatická, odolná a bohatě plodí.

‘Lambada’ – raná odrůda vhodná do všech pěstitelských oblastí, má plody jasně červené barvy a sladké chuti vhodné k přímé konzumaci i zpracování.

Sazenice můžete objednat telefonicky, přes e-shop, nebo písemně v Subtropickém zahradnictví Kruh. Za dvanáct sazenic zaplatíte 89 Kč a sadbu obdržíte poštou na dobírku. Možný je i osobní odběr. Subtropické zahradnictví Kruh, Kruh 209, 514 01 p. Jilemnice, tel.: 481 587 225 Kód pro slevy v e-shopu na www.zahradnictvíkruh.cz je FLR3.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Březen v zahradě

Březen v zahradě