Co dělat v září

Rubrika: Kalendář

Zelené hnojení

Uvolněné zeleninové záhony po sklizni zryjte a vysejte na ně zelené hnojení.

Uvolněné zeleninové záhony po sklizni zryjte a vysejte na ně vikev, jetel, svazenku, hořčici, řepku nebo pelušku. Po nárůstu zelené hmoty je posečte a následně zaryjte – jednoleté rostliny koncem října, víceleté až na jaře. Pravidelně používané zelené hnojení může plnohodnotně nahradit průmyslové vyhnojení, a navíc je ekologické.

Půda pro cibuloviny

Od poloviny září do začátku října vysazujte okrasné cibuloviny. Většině druhů vyhovuje běžná propustná půda, kterou můžete vylepšit vyzrálým kompostem. Při výsadbě do těžší a méně propustné půdy nasypte pod vysazované cibulky písek nebo drobný štěrk smíchaný se zeminou. Zajistíte jim tak důležitou drenáž.

Skladování úrody

Pokud se chystáte skladovat sklizenou úrodu ve sklepě, je dobré ho předem připravit, tzn. vyčistit, vybílit či dokonce vysířit. Před uskladněním ovoce sklep pořádně větrejte, kvůli ochlazení a zvlhčení zejména v noci. Ke skladování ukládejte jen zdravé plody, pravidelně je kontrolujte a napadené či nahnilé hned vyhazujte. Ovoce můžete skladovat i sušením, moštováním a zavařováním.

Bylinky

V září skliďte bazalku. Je to teplomilná jednoletá bylinka, která nesnese mráz.

V září skliďte bazalku. Je to teplomilná jednoletá bylinka, která nesnese mráz. Přebytky lístků usušte, zmrazte nebo naložte do olivového oleje. Připravit si také můžete bazalkové pesto. Stačí bazalku rozmixovat v olivovém oleji společně s parmezánem, oříšky, česnekem a solí. S vrstvičkou oleje na povrchu vydrží v lednici měsíce. Bylinkám přezimujícím venku nastelte na konci září kolem kořenů slámu či listí. Rozmarýn přesuňte na bezmrazé místo, silnější zimu jinak nepřežije. Vybrané bylinky přesaďte do nádob a pěstujte v domě na světlém a chladném místě. Na jaře vám dříve vyraší.

Dvouletky a letničky

Na vybraná místa přesazujte na jaře vyseté dvouletky. Vysévat ještě teď můžete stračky, měsíčky, černuchy, chrpy či máky. Místa si však viditelně označte, jinak je na jaře v návalu píle určitě vyplejete.

Pro říjnovou výsadbu

Čas vhodný k výsadbě okrasných a ovocných dřevin, růží nebo živých plotů nastane sice až v říjnu, už teď si ale pro plánované kusy vykopejte jámy. Půda tak před osázením dostatečně zvětrá, což novým rostlinám jen prospěje. Jehličnany můžete vysazovat již nyní.

Pohoda a relax

I když máte na zářijové zahradě práce až nad hlavu, nenechte se jí zcela zahltit.

I když máte na zářijové zahradě práce až nad hlavu, nenechte se jí zcela zahltit. Nezapomeňte, že nejdůležitější je si zahradu příjemně užít a při pobytu na ní si odpočinout a kochat se její krásou.

Ostružiny a maliny

Odplozené výhony ostružiníku a maliníku odstraňte, nové případně upevněte k oporám. U citlivějších odrůd můžete výhony svázat k sobě, budou tak v zimě lépe chráněny. Ke kořenům keřů přihrňte půdu a nastýlku.

Péče o trvalky

Kromě toho, že nastává vhodná doba k dělení a výsadbě trvalek (vynechte jen na podzim kvetoucí druhy), je třeba se o ty stávající stále starat. Průběžně jim proto odstraňujte odkvetlá květenství, půdu vylepšete kvalitním kompostem a odhalené kořenové krčky zahrňte zeminou.

Zelená tráva

Trávník sečte na výšku tři až čtyři centimetry, už ho ale nehnojte a zalévejte jen za velkého sucha.

Trávník sečte na výšku tři až čtyři centimetry, už ho ale nehnojte a zalévejte jen za velkého sucha. Posečenou trávu nenechávejte na trávníku, naopak ji pečlivě vyhrabte. Na konci září nebo začátkem října provzdušněte trávník vertikutací. Starou trávu a mech opět odstraňte, případná holá místa dosejte vhodným travním osivem. Se založením nového trávníku neotálejte déle než do poloviny měsíce.

Zahradní kolečko

Kolečko je léty prověřený, praktický a levný zahradní pomocník. Jak si ho správně vybrat? Objem korby v litrech volte podle toho, kolik kilogramů sypkého nákladu uvezete – kolik kilogramů, tolik litrů. Korba z plastu je do zahrady vhodnější, protože nerezaví. Nevydrží však hrubé zacházení jako plechová. Pro použití na zahradě a trávě jsou praktičtější kolečka s nafukovací pneumatikou většího průměru (až 400 mm), která se tolik neboří. K údržbě domu vyberte spíše stavební kolečka s pryžovým nepropíchnutelným kolem a hlubší plechovou korbou většího objemu.

Truhlíky

Vyměňte letní truhlíkovou výzdobu za podzimní.

Vyměňte letní truhlíkovou výzdobu za podzimní. Kromě listopadek můžete tradičně vysazovat bíle, růžově nebo červeně kvetoucí vřesy a vřesovce, které po odkvětu přesaďte do zahrady. Oblíbené je i okrasné zelí. Výsadbu kombinujte s otužilými trvalkami s okrasným listem nebo travinami. Použít můžete například bergénii, dlužichu, šalvěj, stříbrolistý starček, rozchodník nebo stálezelené hebe, z travin pak některou z okrasných ostřic, zelenomodrou kostřavu nebo ovsíř stálezelený. Převis vytvoříte pomocí břečťanu, brslenu a červenou barvu plodů může truhlíku dodat keřík jménem pernettya. Vše umocněte vhodným kamenem, suchou větví nebo suchými plody.

Sběr semen

Sbírejte suchá a vyzrálá semena letniček. Po vyluštění je rozprostřete na papír a nechte důkladně proschnout. Skladujte je v nádobách s těsným uzávěrem, aby přes zimu nenavlhla a nezplesnivěla. Každý druh označte samolepkou s názvem rostliny a datem sběru.

Konec letnění

Na jižní, osluněné parapety již nyní přesuňte citlivé tučnolisté rostliny a kaktusy.

Na jižní, osluněné parapety již nyní přesuňte citlivé tučnolisté rostliny a kaktusy. Další letněné rostliny přestěhujte do domu nebo bytu ještě před topnou sezonou. Do konce září ukončete jejich přihnojování a od října začněte omezovat zálivku. Před přemístěním vyberte z nádob případné slimáky, květináče očistěte a vymyjte misky na vodu. Každou rostlinu důkladně prohlédněte, odstříhejte suché i nemocné listy a výhony a přes ubrousek stáhněte eventuální mšice či jiné škůdce. Rostliny osprchujte, nechte oschnout a teprve pak umístěte na místo.

Sklizeň rakytníku

Rakytník řešetlákový je třeba sklidit včas. Plody musejí být vyzrálé, ale nenechávejte je na keřích déle, než je nezbytně nutné. Při opožděné sklizni v nich totiž klesá obsah vitaminu C o desítky procent. Poměrně rozšířená odrůda‘Leikora’ dozrává do poloviny září, odrůda ‘Hergo’ do začátku října.

Čištění jezírek

Vyčistěte vodní plochy. Práci si ušetříte rozprostřením ochranné sítě nad hladinu jezírka. Zabrání tlení listů a dalších nečistot ve vodě. Okolí nádrže zbavte plevelů, z vody odstraňte odumřelé části vodních rostlin a okysličující rostliny pravidelně protrhávejte. Vysazovat můžete bažinné rostliny, září je vhodné i k realizaci nových vodních prvků.

Hořká pihovitost

Hnědá místa v dužnině jablek s nedobrou chutí jsou důsledkem fyziologické choroby.

Hnědá místa v dužnině jablek s nedobrou chutí jsou důsledkem fyziologické choroby. Ta vzniká ze špatného zásobování jádrovin (hořkou pihovitostí trpí i hrušky) vápníkem, například na dusíkem příliš vyhnojených místech. Choroba se více projevuje u mladých nebo zmlazených stromků a u odrůd s velkými plody se šťavnatou dužninou. Nejlepší ochranou je prevence – dodat do půdy organickou hmotu a dolomitický vápenec. Pozor i na hnojení draslíkem, který způsobí jen další omezení příjmu vápníku. V sezoně je možné použít kurativně mimokořenovou výživu. V praxi se používá postřik na list 1% až 2% roztokem chloridu vápenatého. Použít je možné i speciálně vyrobená listová hnojiva řešící nedostatek vápníku, například Wuxal Kalcium nebo Kalkosan.

Pelargonie a fuchsie

Dokvétající muškáty v truhlících ostříhejte a přeneste na zimu do domu. Totéž platí pro daleko choulostivější fuchsie, které by první větší chlad zničil. Keříky zastřihněte a uložte do místnosti s teplotou nejlépe kolem 10 °C. S pravidelným vydatným zaléváním postupně přestaňte a rostliny uvykněte na mírnou zálivku jednou za týden.

Cukety, rajčata a další

Cukety i dýně dobře dozrají na chráněném vzdušném místě, kde vydrží i do Vánoc.

 • První mrazíky plody rajčat poškodí tak, že už nedozrají. Na chráněném místě rostlinám částečně pomůžete obalením do bílé netkané textilie, jinde plody ale už skliďte. Sklízet můžete i zelené plody, pokud jsou dostatečně velké, při pokojové teplotě zčervenají.
 • Rovněž květák, který do konce září nevytvoří růžice vhodné ke sklizni, chraňte uvedenou textilií. Ochrání ho až do poklesu teploty na – 4 °C. Použít můžete i různé fóliové kryty.
 • Pod plody tykví položte prkna nebo dlaždice, aby od země neuhnívaly. Při prvním výraznějším poklesu teplot je ale raději skliďte, i když ještě nebudou mít zaschlou stopku. Cukety i dýně dobře dozrají na chráněném vzdušném místě, kde vydrží i do Vánoc. Průběžně je však kontrolujte.

Poznámky zahrádkáře

 • Keře rybízu, angreštu a josty ošetřujte proti padlí a antraknóze.
 • Jehličnany vydatně zalévejte, aby přečkaly zimu.
 • Trávník ošetřete proti plísni sněžné.
 • Podzim je vhodná doba k založení nebo rozšíření skalky.
 • Při česání ovocných stromů postupujte od středu a nahoru.
 • Sklízet už můžete révu vinnou a vlašské ořechy.
 • Rybíz a angrešt prosvětlete řezem starých větví.
 • Shnilé a spadané ovoce sbírejte a likvidujte.
 • Aromatickou zeleninu neskladujte společně s ovocem, načichlo by.
 • Vysévat stále ještě můžete ředkvičky, zimní salát, špenát nebo kopr.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Co dělat v září

Co dělat v září