Co dělat v dubnu

Rubrika: Kalendář

Probuďte oleandry

Za pěkného počasí přeneste oleandry na závětrné místo či terasu.

Za pěkného počasí přeneste oleandry na závětrné místo či terasu. Venku je očistěte od suchých listů, podle potřeby prostříhejte a osprchujte. U starších rostlin odeberte a vyměňte asi deseticentimetrovou vrstvu staré prokořeněné půdy za novou. Oleandry pak postavte do polostínu na polystyrenové desky, které je ochrání před prochladnutím. Před sluncem a mrazem je chraňte zabalením do bílé netkané textilie.

Brambory

V polovině dubna můžete začít s výsadbou raných brambor. Vysazovat můžete předklíčené i nepředklíčené brambory. Půda by měla mít minimální teplotu 6 °C. Obvyklá hloubka výsadby je deset centimetrů, čím větší je hlíza, tím hlouběji ji zasaďte. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 40 centimetrů, mezi řádky 60–70 centimetrů. Do půdy předem zapracujte kompost.

Řez růží

Jakmile to počasí umožní, odstraňte ochranný kryt růží a proveďte jejich řez. Zmrzlé a uschlé výhony vystříhejte, namrzlé zkraťte. Obecně platí, že čím slabší je výhon, tím více je třeba ho zkrátit. V teplejších oblastech, kde dřevo dobře vyzrává a nepromrzá, se řeže slaběji, v chladnějších naopak hlouběji. Výhony velkokvětých růží se zkracují na dvě tři očka, mnohokvětých asi na polovinu. Řez veďte těsně nad pupenem, ten by měl vždy směřovat ven z keře. Po řezu růže přihnojte.

Dubnové výsevy

Nastal čas na přímé výsevy. V dubnu už můžete vysévat některou zeleninu přímo na záhony. Jedná se například o mrkev, petržel, ředkvičky nebo hrášek. Zasít je možné i aromatické bylinky, jako jsou kopr, anýz nebo fenykl. Ve vyšších polohách stihnete ještě začátkem měsíce vysít do skleníku sadbu košťálovin pro letní výsadbu, například brokolici, kapustu, kedlubny nebo kadeřávek, v nižších můžete na konci dubna sazenice odolnějších odrůd košťálovin sázet na záhony. Před chladnějším počasím je chraňte netkanou textilií.

Odkvetlé cibuloviny

Květy odkv etlých cibulovin odstraňte.

Květy odkvetlých cibulovin odstraňte z rostlin dříve, než začnou vytvářet semena. Listy naopak nechte, dokud nezežloutnou, postarají se o vrácení odebraných zásobních látek zpět do cibule. Ze stejného důvodu ponechte po řezu tulipánů do vázy každé rostlině na záhonu alespoň dva listy. Odkvetlé cibuloviny podpořte hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

Mít tak meloun!

Začněte s předpěstováním melounů. V teplejších oblastech se bude dařit vodním melounům, v chladnějších cukrovým. Na zahradu je ale vysaďte až ve druhé polovině května. Kromě melounových semínek vysévejte do kořenáčků i cukety, dýně nebo patisony, případně okrasné tykve.

Muškáty

Pelargonie, které jste si namnožili nebo koupili, vysaďte do truhlíků a na konci dubna je začněte připravovat na přesun na venkovní stanoviště. Za teplých dnů je vynášejte na čerstvý vzduch, na noc je však venku zatím nenechávejte. Případné přízemní mrazíky by mohly mladé rostliny nevratně poškodit. Přezimované pelargonie mohou být někdy slabé, bledé a s dlouhými výhony. Takové rostliny se do truhlíku moc nehodí. K zotavení je ale stačí zasadit do zahrady. Seřízněte je a po ledových mužích je vysaďte na chráněné místo. Jejich kořeny nebudou omezeny truhlíkem, rostliny zesílí a rozrostou se.

Čas zlatice

Zlatice je jedním ze symbolů jara. Tato nenáročná dřevina se vám za dobrou péči odmění každoročně bohatými květy. Ideální je pro ni slunečná poloha, propustná a dostatečně vlhká půda s přiměřenou zásobou vápníku. Na nedostatek vláhy v létě reaguje menší násadou květních pupenů. Po odkvětu potřebuje řez k odstranění staršího dřeva. Nejvíce květů je na dvouletých a tříletých výhonech, na keři proto ponechte maximálně čtyřleté větve.

Okrasné rostliny

Jestli jste na vysetí některých okrasných rostlin zapomněli nebo jste na jejich výsev zatím neměli čas, stihnete je zasít v dubnu. Sít ještě můžete například aksamitníky, astry, hledíky, hrachor, laskavec, lichořeřišnice, ostálky, slunečnice nebo vlčí bob. Oseté nádoby umístěte do skleníku nebo na vnitřní parapet okna. Vzešlé rostliny nezapomeňte vyjednotit.

Kaktusy a sukulenty

Hned, jak to počasí umožní, přeneste kaktusy a sukulenty na jejich bezmrazé letní stanoviště, například do skleníku. Pro přenesení zvolte polojasný až oblačný den. Zvláště kaktusy zimované v nepříliš světlých prostorách si totiž musejí na slunce opět pomalu zvyknout. Zpočátku je můžete chránit i rozloženými novinami. Pokud meteorologové stále hlásí nižší teploty, rostliny raději nezalévejte – nezalitý kaktus odolá nižší teplotě lépe než zalitý a rostoucí. Před první zálivkou můžete kaktusy také ještě přesadit. Důkladně jim při tom prohlédněte kořeny, jestli nejsou napadeny červci. Napadené rostliny ihned izolujte od ostatních a po druhé či třetí zálivce, až se trochu probudí, je ošetřete postřikem. Při přesazování nezapomeňte zohlednit velikost květináče. Rostliny pěstované v bytě už můžete pohnojit.

Ovocné dřeviny

Jestliže jste loni po sklizni nestihli prořezat peckoviny, můžete to dohnat teď. Zaměřit se můžete i na bujně rostoucí výhony jádrovin. Řez proveďte ještě před narašením květů. Vyšší teploty při řezu nejsou na závadu, naopak urychlují hojení ran a zabraňují klejotokové rakovině. V dubnu dokončete i výsadbu ovocných stromů a keřů. Vysazovat ještě můžete maliníky bez kořenového balu.

Věrná imitace dřeva

Věrná imitace dřeva.

Nášlapné dlažební desky Bark společnosti Presbeton Nova, s. r. o. imitují vzhledem povrchu i barvou dřevěné trámy, desky s kůrou a pražce nebo staré dřevěné dláždění s letokruhy. Od originálu jsou téměř nerozeznatelné. Jsou vhodné do zahrad, pro přechody okrasných zón nebo jako zpevňující prvek. Dlažba se vyrábí v několika velikostech a typech povrchů, jednotlivé prvky je také možné spolu kombinovat do skladeb k dláždění souvislé plochy pro lehkou zátěž. Skvěle vypadá v kombinaci s opravdovým dřevem, například ve srubových altánech nebo v zahradních kuchyních. Povrch všech typů desek Bark je impregnován proti znečištění a pronikání vody. Dlažba je mrazuvzdorná. Plochu z této dlažby je možné ohraničit použitím speciálního reliéfního obrubníku ve stejné barevnosti a s podobným povrchem (obrubník Bark). Více na www.presbeton.cz.

Okrasné trávy

Využijte jaro k výsadbě a přesazení trvalých okrasných trav. Z trsů odstraňte zaschlá stébla, která je chránila během zimy, a trsy následně rozdělte a vysaďte. Přílišné rozrůstání některých druhů do šířky můžete už při výsadbě nebo přesazení trsů omezit vhodnou zábranou zakopanou do půdy po obvodu traviny.

Hlízy mečíků a jiřin

Chcete-li, aby vám mečíky kvetly déle, vysaďte je v několika etapách. Jelikož mají velké těžké květy, sázejte jejich hlízy dostatečně hluboko, aby se pod vahou květů rostliny nevyvracely. Myslete také na jiřinky. Jejich hlízy nechte rašit v bedničkách s vlhkou půdou. Pro rychlejší narašení je můžete namočit na několik hodin do vlažné vody. Uložte je na světlé a teplé místo a na záhon je vysaďte v půlce května.

Plaménky

Výhony velkokvětých plaménků kvetoucích v létě ořežte začátkem dubna do výšky kolen. Rostliny zareagují na silnější řez množstvím nových výhonků a bohatým kvetením. Rané  druhy, které kvetou na jaře drobnějším květem, silnější zpětný řez ale nesnášejí. Tyto  plaménky jen prosvětlete a odstraňte staré odumřelé dřevo .

Jděte do kopru

Kopr je známý především díky koprové omáčce. Je však také výbornou alternativou pro ty z nás, kteří musejí ve svém jídelníčku omezovat výrazné koření. Čaj z drcených semen navíc napomáhá dobrému trávení a spánku a kořeny kopru vylučují látky, které působí příznivě na okolní rostliny. Kopr se obvykle rozmnožuje po několik let samovýsevem, jestliže ale jeho mladé rostlinky ještě nevidíte, vysejte ho pro jistotu sami. Termín výsevu přizpůsobte aktuálnímu počasí a vysévejte na menších plochách v různých časových odstupech. Půdu předem vylepšete pískem a kompostem. Semena na zvolené místo rozhoďte, zasypte tenkou vrstvou písku a kompostu a utužte.

Osázejte truhlíky

Obměňujte výsadbu v truhlících několikrát do roka.

Obměňujte výsadbu v truhlících několikrát do roka tak, aby odpovídala aktuálnímu období. Jaro symbolizuje žlutá barva, pestré cibuloviny a petrklíče, léto bohaté trsy letniček a podzim chryzantémy, vřesy a okrasné zelí. Vysaďte si proto nyní barevné petrklíče, macešky, narcisy, modřence, pryskyřníky, hyacinty nebo sedmikrásky. Velikonoce letos připadnou na konec dubna, truhlík tak můžete ozdobit ještě velikonočními dekoracemi. Po odkvětu rostliny zasaďte na venkovní záhon.

Bršlice kozí noha

Jedním z úporných plevelů je bršlice kozí noha. Jaro je ideální k pokusu o její likvidaci, než se opět nekon trolovatelně roz roste. Rostliny i s kořeny vyryjte z půdy rycími vidlemi. Kořeny se přitom snažte poško ditco nejméně a z půdy odstraňte i jejich nejmenší kousky. Vyrytou bršlici buď vyhoďte, roz hodně ji nekompostujte, nebo z ní udělejte hnojivý výluh. Rostliny stačí ponořit i s kořeny do vody ve větší uzavíratelné nádobě na deset či více dnů. Použité rostlinné zbytky je pak už možné zkompostovat.

Poznámky zahrádkáře

  • Stále vysévejte kořenovou zeleninu, později i červenou řepu, hrách či letní salát.
  • Abyste si zajistili dobrý výnos jarního česneku, vysaďte ho nejpozději v první polovině dubna.
  • Na konci dubna vysazujte do skleníků nebo fóliovníků předpěstované sazenice rajčat a okurek.
  • Trvalky a okrasné keře po zimě pohnojte, vydatně zalijte a plochu kolem nich nastelte mulčem.
  • Vysazujte okrasné stromy a keře, které později raší a špatně snášejí chladnou zimu. Během sezony si stihnou vytvořit silný kořenový systém.
  • Koncem měsíce můžete začít roubovat stromy za kůru.
  • Dubnové slunce může ohrozit pokojové rostliny za okny orientovanými na jih. Snažte se je chránit a zakrývat, aby se hned na začátku sezony nespálily.
  • Zakročte proti plevelům, které se začínají objevovat v záhonech i na pěšinkách.
  • Půdu pod korunami stromů namulčujte, zabráníte tak zbytečnému odparu vody.
  • Nezapomeňte po zimě vyčistit jezírko.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV FIRMY PRESBETON NOVA

Co dělat v dubnu

Co dělat v dubnu