Co dělat v prosinci

Rubrika: Kalendář

Vánoční hvězda

Každoroční ozdobou interiéru je vánoční hvězda.

Každoroční ozdobou interiéru je vánoční hvězda, jejíž velkolepá krása stojí za trochu péče. Ta začíná už při nákupu v obchodě. Rostlinu pořádně zabalte, zvláště pokud je už venku pod nulou. Vánoční hvězda totiž snadno namrzne a následně rychle shodí listy. Velký pozor si dejte i při déletrvajících nákupech. Odložená v autě na parkovišti za hodinu nastydne. Po příchodu domů ji nechte nějaký čas v chladnější místnosti, teprve pak ji přeneste do tepla. Vyberte jí světlé místo, ale mimo přímé slunce, neměla by stát poblíž zdroje tepla ani v průvanu.

Vyloupejte ořechy

Pokud jste měli nadúrodu ořechů, je lepší jich část vyloupat a umístit do mrazáku, a to buď jako jádra celá, nebo namletá. Na chuti to nebude ani trochu poznat a ušetříte místo ve sklepě. Totéž udělejte i v případě, že jste sklidili ořechy nevalné kvality. Při vyloupání oddělujte nekvalitní jádra pro ptáky a kvalitní pro kuchyňské zpracování. Hned také uvidíte, jestli budete mít pro vánoční pečení dostatek ořechů, a máte ještě čas si je případně obstarat.

Kam s krmítkem

Téměř každý se těší, jak bude v zimě na zahradě pozorovat zpěvné ptáky stahující se ke štědře naplněnému krmítku. Při výběru místa pro krmítko je ale nutné spíše než svůj bezproblémový výhled zohlednit bezpečnost ptáků. Pokud se totiž na zahradě pohybují kočky, krmítka jsou pro ně neodolatelným magnetem. Nikdy je proto nevěšte poblíž silných větví, kde se mohou ptáci cítit ohroženi. Řešením je rozvěsit na tenké větvičky lojové koule v síťce. Nejsou sice ve srovnání s krmítkem tak hezké, ale ptákům vyhovují, a navíc můžete využít i keře se slabšími větvičkami.

Poslední listí

Teprve když spadne ze stromů poslední listí, znovu důkladně vyčistěte okapy a svody. Musejí zůstat čisté, aby mohla v zimě a předjaří volně odtékat voda z roztátého sněhu a v okapech se netvořily ledové bariéry. Nezapomeňte také na ústí okapů u země – i tady často najdete ucpávku z navátého a spadaného listí.

Stromek z venku

Ozdobený strome vypěstovaný v květináči.

Pokud plánujete letos na Vánoce použít stromek pěstovaný v květináči, musíte na jeho přemístění myslet minimálně týden dopředu. Stromek je živý organismus , proto mu náhlé teplotní skoky škodí. Přesun do vytápěné místnosti by měl být postupný – z nevytápěného zádveří do chladné chodby a až potom na vybrané míst o. Po svátcích je třeba postupovat stejně v opačném teplotním sledu.

První sníh

V prosinci většinou ještě nenapadne souvislá a trvalá vrstva sněhu, ale prověří připravenost zahrady. Ukáže, kde jste zapomněli svázat vysoké jehličnany nebo uklidit kolečko, rýč či hromadu květináčů. Rychle všechno dodělejte, další příležitost už nemusí přijít.

Pokojovky bez prachu

Prach na listech omezuje dýchání a celkovou kondici pokojových rostlin. Zbavíte se ho vlhkým hadříkem nebo rovnou sprchou. Při ošetřování nezapomeňte rostlinám občas nakypřit utuženou půdu na povrchu květináče. Stačí k tomu použít obyčejnou vidličku.

Čistá skalka

Zapomenuté nebo naváté listí nepředstavuje na zahradě žádný větší problém. Jediné místo, které před ním ale musíte ochránit, je skalka. Skalničkám většinou zima nevadí, těžko však snášejí zimní vláhu. Listí v úžlabinách skalky funguje jako přírodní knot, který vede a zadržuje vodu, a proto je třeba skalku pečlivě vyhrabat malými hrabičkami a choulostivé rostliny ještě chránit tabulkou skla.

Náletové semenáčky

Po vyhrabání a uklizení zahrady je dobře vidět, co na ni nepatří. Zaměřte se hlavně na vzdálenější partie zahrady, které sousedí s volnou plochou. Odtud se nejčastěji šíří takzvaná náletová vegetace. Většinou jde o mladé akáty, meruzalky, šípkové růže nebo planý ostružiník. Dejte si práci a vykopejte je, nestačí je jen ustřihnout u země. Zvláště planý ostružiník je velice vytrvalý – v půdě proto najděte „uzlík“, tedy správně nod, z kterého neustále obráží.

Osázené nádoby

Cibuloviny, které jste v říjnu nasázeli do nádob, se už pomalu probouzejí k životu. Je proto čas je přenést do tepla. Báze rašících výhonků i špičky pupenů pravidelně kontrolujte, jestli nejsou napadeny plísní. Najdete-li napadenou cibuli, neztrácejte čas s postřikem a ihned ji vydloubněte. Pokud to neuděláte, nákaza se rozšíří na další rostliny v okolí.

Zimní detaily

Přes zimu pozorujte na zahradě detaily rostlin, budou se vám líbit.

Možná vám to přijde zbytečné, ale měli byste si najít nebo vytvořit na zahradě koutek, který potěší pohled za každého počasí. Ojíněné bodláky nebo zákoutí s lampou či pěknou plastikou udělá na příchozí návštěvy velký dojem. Z rostlin se pro podobný účel hodí štětka barvířská nebo máčka, krásné jsou červené pruty svídy nebo jinovatkou pokryté listy mahonií.

Černá jablka

Při kontrole uskladněných jablek můžete narazit na zcela černé plody, které na sobě nemají žádné viditelné poškození a často ani typické soustředné kruhy hniloby. Jde o častou nemoc, při níž nákaza vniká do plodu semeníkem už při zakládání plodů. Obvykle se jedná o moniliózu, která je nejrozšířenějším původcem hniloby jádrového ovoce a vyskytuje se právě jako hnědá nebo černá hniloba. Černá jablka stačí jen vyhodit, nákaza se většinou nešíří na okolní plody. Kontrola jablek po přenesení do sklepa by proto měla být zpočátku častější, abyste všechny plody včas vytřídili.

Pór na záhoně

Prosinec je poslední měsíc, kdy ještě můžete vyrýt pór. Zůstane-li na záhonu déle, bude už za silnějších mrazů prakticky nedobytný. Proto je třeba ho založit do pařeniště nebo skleníku a zakrýt vrstvou listí, kypré půdy nebo několika obyčejnými kartony. Tak ho budete mít pokaždé při ruce.

Hvězdníky startují

Počátkem prosince začínají rašit amarylisy. Hlízy přesaďte do větších květináčů tak, aby horní třetina cibule s rašícím květem byla na úrovni půdy. Zalévat je začínejte postupně a v týdenních intervalech je přihnojujte kapalným hnojivem. Hnojení je nutné, protože květy se v této době vyvíjejí rychle. V prosinci se začínají probouzet i řemenatky. Jejich květy se objeví s největší pravděpodobností až v lednu či únoru, rostliny ale začněte zalévat a pomozte jim s výživou založených květů slabými dávkami hnojiva už v prosinci.

Práce v sadu

V zeleninové zahradě už máte prakticky hotovo, v sadu můžete ale stále něco dělat. Pokud nemrzne, je možné hloubit jámy pro jarní výsadbu. Chladné zamračené dny jsou kupodivu jako stvořené pro odstraňování pařezů po pokácených stromech. Tato činnost je namáhavá a pracná, navíc trvá dost dlouho, proto si ji rozvrhněte do několika dní.

Přírodní lékárna

V zimě je dobré pokud máte z léta natrhané a usušené bylinky, kašel ani rýma na sebe nenechají dlouho čekat.

Nachlazení a kašel na sebe v zimě nedají dlouho čekat. Zvlášť děti jsou na pokles venkovních teplot citlivé. V domácnosti se ale vždycky najdou přírodní prostředky, které spolehlivě zaberou. Obyčejná kuchyňská cibule povařená v kastrůlku léčí chrapot a úporný kašel. Na bolavý krk výborně zabírá zase heřmánek a šalvěj – ta se však hodí spíše pro dospělé, odvar je totiž výrazně hořký. Dospělým nebude vadit ani ostrá chuť zázvorového čaje, který je výborný na prohřátí po prostydnutí. Žádné přírodní léky ale nezaberou hned, je proto nutné hlavně odpočívat a výsledek se dostaví za dva tři dny.

Sníh učitel

Sníh často chápeme jako protivníka, se kterým je třeba doslova bojovat. Může nás ale i něco naučit. Schválně si všimněte, kde se na zahradě nejdéle drží a kde první roztaje – to vám o vlastní zahradě napoví více než encyklopedie a naprosto jasně pochopíte, co se rozumí termínem záhřevné nebo stinné místo. Snadno potom vyberete zakoupeným rostlinám vhodné stanoviště, kde vám budou dělat dlouho radost.

Solit, či nesolit?

Solení chodníků je tak rozšířené, že je snadné podlehnout dojmu, že jde o nejlepší prostředek k likvidaci sněhu. Na zahradě se ale solení vyvarujte. Sůl obsahuje chlor, který ničí vegetaci, sodík zase zasoluje půdu. Smeták a hrablo by tak měly přijít na řadu první. Úklid velkých ploch, jako jsou vjezdy do garáží, venkovní stání či vstupy, je možné vyřešit zabudovanými topnými kabely.

Nedostižní brambořík

Pokud rádi obdarováváte své blízké hrnkovými květinami, vyberte minibrambořík.

Pokud rádi obdarováváte své blízké hrnkovými květinami, vyberte minibrambořík (Cyclamen minima). Ve srovnání s klasickým velkým bramboříkem (Cyclamen persica) je méně náročný na podmínky pěstování. Bramboříky (společně s azalkami) totiž potřebují k životu chladnější prostředí – jde o typické květiny na verandy či mezi okna. V bytech trpí husté bramboříky často zahníváním založených poupat. Nesvědčí jim ani stažení do celofánové manžety pro transport a prodej. Často tak dokvetou jen vyvinuté květy, ale založená poupata už nikoli. Minibrambořík je odolnější, má drobnější listy a rostlina je celkově vzdušnější. Navíc ho lze napřesrok spolehlivě přivést opětovně ke kvetení, což se s velkými bramboříky podaří jen zřídka.

Než začne mrznout

Prosinec je podle astronomie vlastně podzimní měsíc a počasí tak často vypadá. Než se definitivně zlomí do zimy, je možné na zahradě stále něco dělat. Můžete rýt, vápnit, hnojit a rozvážet kompost. Čas od času je třeba zalít rostliny v nádobách, opravit skleníky a pařeniště, případně vyhrabat starou trávu pod stromy. Nemusíte ji vyhazovat, klidně ji navrstvěte pod keře rybízu, angreštu či maliníku, které koření mělce, a jejich kořeny tak ochráníte před mrazem.

Než začne mrznout

Prosinec je podle astronomie vlastně podzimní měsíc a počasí tak často vypadá. Než se definitivně zlomí do zimy, je možné na zahradě stále něco dělat. Můžete rýt, vápnit, hnojit a rozvážet kompost. Čas od času je třeba zalít rostliny v nádobách, opravit skleníky a pařeniště, případně vyhrabat starou trávu pod stromy. Nemusíte ji vyhazovat, klidně ji navrstvěte pod keře rybízu, angreštu či maliníku, které koření mělce, a jejich kořeny tak ochráníte před mrazem.

Pořádek v květináčích

Zazimování zahrady často probíhá poněkud hekticky a po sklizni úrody se obvykle zaměříme hlavně na úklid rostlin. V zimě ale nastává čas i na uklizení toho méně důležitého – je třeba umýt květináče, jmenovky, truhlíky i misky. Při této příležitosti vyřaďte ty popraskané a napište si seznam, které typy a jakou velikost misek a květináčů musíte dokoupit. Prohlédněte i sadbovače, množárenské skleníčky a vše, co budete potřebovat na jaře.

Jaké barborky?

Jestliže máte zahradu, nemusíte se striktně držet pouze třešňových větviček. Rychle se vyvíjejí větvičky zlatice, vykvete i sakura, st řemchači mandloň. Za první republiky byly při vánočních návštěvách jako dárek pro paní domu oblíbené nakvetlé větvičky šeříků. Můžete je vyzkoušet. Z dalších druhů vybírejte k rychlení takové, které kvetou časně na jaře, druhy rozkvétající v létě, například vajgélie či pust oryl, by potřebovaly více času.

Poznámky zahrádkáře

  • Postupně přikrývejte záhony trvalek a růží. Zakrytí by mělo být spíš vzdušné, pod příliš silnou vrstvou budou rostliny v předjaří zahnívat.
  • Pravidelně kontrolujte zimující terasové rostliny a lekníny. Zalévat byste je měli jednou za 14 dní, občas jim vyvětrejte a ukliďte opadané listy.
  • Rozvěste krmítka pro ptáky. S jejich přikrmováním ale začněte, až když udeří mrazy a napadne sníh.
  • Ovocné stromy zbavte mumifikovaných plodů v korunách, prostor pod nimi vyhrabte a odpad odvezte.
  • Uložte zeleninu k uskladnění do sklepa, založte pór a k vysokým rostlinám růžičkové kapusty zapíchněte tyčky, aby se nevylamovaly.
  • Ukliďte zahradní domek, opravte a vyčistěte ruční nářadí a uložte ho.
  • Pokojové rostliny zalévejte jen mírně a otírejte jim listy. Kvetoucí rostliny pravidelně jednou týdně přihnojujte.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ, SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Co dělat v prosinci

Co dělat v prosinci