Drobné ovoce pro domácí zpracování

Zájem o zdravý životní styl nás neustále vede k experimentování s drobnými druhy ovoce na našich zahradách. Výhodou těchto rostlin bývá kromě zdravé sklizně také jejich estetická působnost. Do této skupiny totiž patří mnoho druhů, které běžně známe jako okrasné keře. Jejich plody jsou přitom opravdu zdravé a fungují jako skvělé antioxidanty.

Drobné ovoce si můžete vypěstovat sami na své zahradě.

Drobné ovoce si můžete vypěstovat sami na své zahradě.

Dřeviny označované jako drobné ovoce nejsou rozhodně žádnou novinkou. Mišpule obecná (Mespilus germanica) se mnohdy skrývá i na staré zahradě našich prarodičů, stejně tak je to u mohutných keřů temnoplodce černoplodého (Aronia melanocarpa), rybízu (Ribes sp.), angreštu (Ribes uva-crispa) nebo dříve hodně oblíbené josty (Ribes nidigrolaria). Jiné ovocné skvosty zase najdeme ve volné přírodě. Do své zahrady tak můžete pozvat třeba bez černý (Sambucus nigra), který se výborně hodí pro výrobu sirupů a marmelád nebo vzhledově atraktivní dřín obecný (Cornus mas), jehož tvrdé dřevo sloužilo pro výrobu násad a nářadí, díky čemuž tento keř z české krajiny ve velké míře téměř zmizel.

Vzhůru do okrasné zahrady

Ovocné dřeviny se často pěstují i pro své zajímavé květy nebo pestré podzimní zbarvení. Tak je tomu například u temnoplodce černoplodého , jehož listy se na podzim barví do oranžova a postupně přechází do sytě růžové. Podobně je tomu u muchovníků (Amelanchier sp.) dostupných v mnoha druzích a odrůdách. Jejich borůvkově modré plody v půvabu rozhodně nezahálí za krásnými čistě bílými květy a pestrým podzimním zbarvením. Jako okrasné se často pěstují i dříny obecné.

Ovocný koutek

Chutné ovoce produkují také některé vřesovištní rostliny. Jsou jimi borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) a brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea). Oba druhy můžete ve výsadbě kombinovat i s půdopokryvnou klikvou velkoplodou (Vaccinium macrocarpon).

FOTO: SHUTTERSTOCK

Drobné ovoce pro domácí zpracování