Exotické rostliny (nejen) na sváteční stůl

Na slavnostně prostřený stůl patří krásná květina. Okoukaly se vám orchideje, hybridy rodu Phalaneopsis, které jsou k vidění skoro za každým oknem? Nahradit je můžete těmito exotickými rostlinami.


Graptopetalum
(Graptopetalum)
Tato květina se řadí mezi sukulenty, podle druhu může mít růžovofialové nebo žlutočervené květy. Je náročná na světlo, na přímém slunci roste pomalu, ale má pak kompaktnější tvar a výraznější barvu.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Zalévejte ji ráno, aby listy rychle oschly, a až tehdy, když substrát dostatečně vyschne.

 


Echeverie
(Echeveria)
Oblíbených echeverií existuje mnoho druhů. K nejžádanějším patří Echeveria laui, zvaná též mexická porcelánová princezna – má oranžové květy a její růžice dorůstá do průměru dvacet centimetrů. Je vhodná i do obývacího pokoje, protože potřebuje nejen intenzivní a rozptýlené světlo, ale i vyšší teplotu až do třiceti stupňů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Zalévejte ji jen mírně, v období růstu dopřejte květině jednou za dva týdny hnojivo pro kaktusy a sukulenty.

 


Kotyledon
(Cotyledon)
Cotyledon orbiculata má několik variant, které se od sebe liší tvarem a zbarvením listů – to bývá olivově zelené, stříbrné nebo třeba šedé s červeným okrajem. Rostlinu umístěte ideálně na okenní parapety, v období klidu potřebuje teplotu mezi patnácti až dvaceti stupni.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Kotyledon potřebuje rozptýlené světlo zalévejte ho jen mírně a dávejte pozor, aby se voda nedostala na listy.

 


Tilandsie modrá
(Tillandsia cyanea)
U tilandsie modré najdete několik odrůd, například ‘Anita’ má širší listy a jasněji zbarvené listeny i květy, Druh Tillandsia flabellata zase zaujme rozvětveným květenství s lesklými červenými listeny v úzkém klasu.

V bytě ji můžete umístiti kamkoli, jen pozor na parapety u jižních či západních oken přímé slunce jí nesvědčí. Naopak, vydrží i při minimální teplotě kolem pěti stupňů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Zalévejte ji měkkou vlažnou vodou do listové růžice. Snese i několikatýdenní zasychání, ale musíte ji často rosit.

 


Echmea
(Aechmea fasciata)
Mezi barevně nejkrásnější druhy této rostliny patří Aechmea chantii s tuhými širokými sytě zelenými a stříbřitě proužkovanými listy a zářivě červenými listeny. Květina poroste na světle i v temějším koutě, pozor ale na přímé slunce. Dobře se jídaří v teplém i chladnějším prostředí, teploty by však neměly klesnou pod osm stupňů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Zalévejte ji do listové růžice. Pokud není rostlina v chladu, měla by být v růžici stále voda.

 


Adenium
(Adenium)
K nejpěstovanějším druhům této rostliny patří Adenium obesum – je nenáročné a vhodné pro tvorbu sukulentních bonsají. Oblíbení je i Adenium boehmianum, které tvoří růžové květy s růžovofialovým středem. Rostlina vyžaduje intenzivní a rozptýlené světlo.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Zalévejte jen mírně, pokud začnou opadávat listy. Množství vody ještě omezte.

 


Pryšec
(Euphorbia)
U pryšce najdete několik odrůd, které se od sebe liší velikostí a barvou květů. Euphorbia milli kvete osm až deset měsíců, druh trigona v. rubra má listy zbarvené červeně. Pryšec vyžaduje světlé teplejší místo a v zimě mu vyhovuje teplota patnáct až dvacet stupňů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Péče o pryšce se liší podle druhu – ty s listy potřebují vody více, kulovité méně. V zimě je nezalévejte vůbec.

 


Pachypodium
(Pachypodium)
Nejrozšířenějším druhem je Pachypodium lamerei, které má kmen silný přes deset centimetrů a listy rostou ve spirálovité růžici. Kvete bíle, ale až po deseti letech. Pokud se vám to zdá dlouho, podívejte se po druhu Pachypodium brevicaule s hustě rozvětveným stonkem, který roste spíš do šířky než do výšky. Žlutých květů se při správném pěstování dočkáte už po třech letech. Rostlina je ideální do obývacíh pokojl, prootže vyv době růstu vyžaduje teploty mezi 24 až 30 stupni.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Zvlášť v horkých letních dnech dopřejte květině hodně vody, substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. Když jí na podzim opadá více listů, znamená to, že zastavila růst a je třeba omezit zálivku.

 


Aloe
(Aloe)
Existuje velké množství druhů Aloe, od těch nejmenších, které mají jen pět centimetrů, až po opravdu velké rostliny. Mezi ty první patří například Aloe descoingsii s oranžovočervenými květy. Aloe arborescens, známá jako domácí léčivá aloe, má zářivě červené květy dlouhé pět centimetrů a dorůstá do výšky až čtyři metry. Vyžaduje k tomu dostatek světla, ale ne sluneční úpal.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Aloi zalévejte až po vyschnutí substrátu, asi jednou za dva týdny, mladé rostliny častěji.

 

 

redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz

Exotické rostliny (nejen) na sváteční stůl